علت خرید طلا در آخرین چهارشنبه ماه صفر

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما و سپاس از ارتباط تان با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
يكي از مسايلي كه در سخنان ائمه ي معصومين(ع) آمده است، انجام كارها به تناسب خود در روز هاي به خصوصي است كه در آن روزها، تاثير فرروان بر تداوم و بركت آن كار وجود دارد.
– جايگاه روزهاي قمر در عقرب در انجام كارها:
شايسته است بنا به سفارش و دستورات ديني در ساعات قمر در عقرب – كه جدولش در اينترنت يا تقويم هاي نجومي موجود است- از انجام كارهاي اساسي نظير انعقاد نطفه، عقد ازدواج، افتتاح كار و كسب، اسباب كشي، تعيين و تغيير نام و گذاشتن سنگ بنا و كلاً انجام هر يك از كارهاي اساسي پرهيز كنيم.

جواهر فروشی حقانی در مشهد مجموعه‌ای از زیباترین جواهرات فاخر دنیا را به شما پیشنهاد می‌دهد.

البته ذكر اين حديث گرانقدر در اينجا موجب هدايت و باعث آرامش است كه راههايي براي بر حذر بودن از نحوست ايّام نيز وجود دارد. راه حلّي كه اهل بيت(ع) براي اين امر ارائه نموده اند صدقه دادن است. روايات فراواني از حضرات معصومين(ع) وارد شده كه نحوست ايّام با صدقه دادن برطرف مي شود. «عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ(ع):مَنْ تَصَدَّقَ بِصَدَقَةٍ إِذَا أَصْبَحَ دَفَعَ اللَّهُ عَنْهُ نَحْسَ ذَلِكَ الْيَوْم‏.»(1) هر كس صبح صدقه دهد خدا نحوست آن روز را از دفع مي كند.
– روزهاي خوش يمن براي شروع هر كاري:
شما به غير از قمر در عقرب ماه صفر، كه 21 آذر است، اگر كاري انجام داديد، اشكالي ندارد.
اما در مورد روزهاي خوش يمن هر ماه بايد گفت: از امام صادق(ع) نقل شده است كه در روزهاي يكم، دوم، ششم، هفتم، نهم، چهاردهم، هجدهم، نوزدهم، بيستم،‌ بيست و دوم، بيست و سوم، بيست و هفتم، بيست و هشتم و بيست و نهم هر ماه قمري، آغاز هر كاري مبارك است.(2)
پس خريد و فروش در ماه صفر اشكال ندارد و در بركت پول آن بين ماه صفر و ماهاي ديگري سال فرق نمي باشد.
تنها روزي كه در بعضي از روايات خريد و فروش بي بركت دانسته شده است، روز عاشورا است، آن هم نه به اين معنا كه خريد و فروش حرام شده باشد؛ بلكه اگر كسي در روز عاشورا چيزي پس انداز كند بركت در آن نخواهد بود. اما در غير از روز عاشورا در تمام ماها و روزهاي سال خريد و فروش اشكال ندارد و فرقي بين ماه صفر و غير صفر نمي باشد.(3)
– نكتۀ پاياني: نكاتي كه بيان شد، صرفاً براي رعايت فضيلت بيشتر بود كه رعايت آن داراي نكات مثبت است، اما اگر به خاطر مشكلاتي نمي توانيد اين مسايل را رعايت كنيد، به خودتان سخت نگيريد و با دادن صدقه مشكلات احتمالي را دفع كنيد تا مبادا دچار وسواس شويد.
– معرفي منابعي براي مطالعۀ بيشتر در اين زمينه و مسايل ديگر مربوط به زندگي:
1. مفاتيح الحياة، نويسنده: آيت الله جوادي آملي، قم: انتشارات اسراء.
2. حلية المتقين، نويسنده: علامه محمد باقر مجلسى(ره).
پي نوشت ها:
1. مجلسى، محمد باقر، بحار الأنوار، (ط – بيروت)، 1403ق، ج‏‏56، ص31.
2. كليني، محمدبن يعقوب، الكافي، ج۴، ص۲۸۳، تهران، دار الكتب الاسلاميه، 1365 ق.
موفق و موید باشید

خرید طلا در چهارشنبه آخر ماه صفر ۱۴۰۲ | حکم خرید طلا در ماه صفر چهارشنبه آخر ماه صفر 1402 و تاریخ دقیق چهارشنبه آخر ماه صفر کی است چه تاریخی است چندمه کیه ۲۸ صفر چندم مهر است تاریخ ۲۸صفر ۱۴۰۲ چند روز مانده به ۲۸ صفر ۳۰ صفر چه روزی است 28 صفر چندم ماه است امروز چندم صفر است ماه صفر ۱۴۰۲ کی تمام میشود 28 صفر سال 99 چه روزی است در ادامه مطلب.

آخرین چهارشنبه ماه صفر 1402 و چهارشنبه آخر ماه صفر امسال روز 30 شهریور 1402 می باشد.

حکم خرید طلا در چهارشنبه آخر صفر به شکل زیر است :

فعالان بازار طلا و جواهر  پیش بینی می کنند بعد از ماه صفر رونق نسبی به بازار باز می گردد و خرید و فروش ها افزایش می یابد.

بچه ها مادرشوهرم میگفت ۱۳ صفر ی تیکه طلا بخرید سال دیگه حاجت میگیریدیه تیکه کوچیکم باشه مثلا با ۴۰۰ تومن چی میشه خرید؟راسته؟کی شنیده؟

من یه روزی بین دوستانم شنیدم که اون روز از ماه صفر یه تیکه طلای کوچولو هم بخریم خوبه !!

هركس در آخرين چهارشنبه ماه صفر بخواند سوره « الم نشرح، تين، نصر، توحيد» هر كدام هفت مرتبه پس به حول و قوه‌ي الهي بي‌نياز مي‌شود قبل از تمام شدن سال.

4- روايت شده هركس بخواند اين دعا را در آخرين چهارشنبه ماه صفر نمي‌ميرد در آن سال به طوريكه عزرائيل به خداوند مي‌گويد: يا رب! عمر فلاني تمام شده و شما امر به قبض روح او نكرديد خداوند مي‌فرمايد: راست مي‌گويي وليكن عمر او را به سبب قرائت اين دعا طولاني كردم و تا اخر صفر آينده او را از جميع آفات و بلايا حفظ كردم.

«بسم الله الرحمن الرحيم اللهم يا ذا العَرشِ العظيم و العطاءِ الكريم عَليكَ اِعتمادِي يا اللهُ يا اللهُ يا اللهُ الصمدُ الرحمنُ الرحيمُ، يا فردُ يا وترُ يا حيُّ يا قَيُّوم ، اِمْنَعْ عَنِّي كُلَّ بلاءٍ و بليّةٍ و فرقةٍ و هامةٍ ، وامنع عَنِّي شَرَّ كُلِّ ظالمٍ و جبارٍ يا قدوسُ يا رحمنُ يا رحيمُ.» روزی است

خروج از نسخه موبایل