روش خط تراز برای سرامیک کاری کف

تراز کاشی کاری از جمله اقدامات مهمی است که در زمان ساختمان سازی باید به‌درستی انجام شود. برای کاشی کاری، آماده‌سازی شامل تمیز کردن سطح، بتونه کاری و آب بندی آن، پر کردن سوراخ‌ها و از همه مهم‌تر تراز کردن سطحی است که کاشی می‌شود.

اهمیت آموزش تراز کاشی کاری کف زمانی نمود پیدا می‌کند که سطوح غیر همسطح باعث ایجاد مشکل در کاشی کاری شوند. کاشی‌ها مواد سفت و سختی هستند که با درزهای ناهموار دیوار و کف منطبق نمی‌شوند. بنابراین عیوب قابل توجهی مانند سطح ناهموار یا در نهایت ترک در کاشی‌ها را به وجود می‌آورند.

در این مقاله هشت نکته که باید در مورد آموزش تراز کردن در کاشی کاری دیوار و کف بدانید را مورد بحث قرار خواهیم داد. بنابراین می‌توانید مانند کاشی کار حرفه‌ای دیوارها و کف را کاشی کنید، در وقت و هزینه خود صرفه جویی نمایید و مرتکب اشتباهات رایج نشوید.

نحوه کار با شلنگ تراز به این صورت است که ابتدا باید داخل آن را پر از آب کنید، بطوری که از هر سمت آن حدوداً بیست سانتی متر خالی باشد. حتماً دقت کنید که هیچ حباب هوایی در داخل شلنگ باقی نماند. زیرا وجود حباب سبب ایجاد خطا در کار با شلنگ تراز خواهد شد.

آنگاه باید یک ارتفاع را با متر روی دیوار مشخص کنید. مثلاً ما در برق ساختمان باید قوطی کلیدهای روشنایی را در ارتفاع ۱۲۰ سانتی متری نصب کنیم. پس با متر در ارتفاع ۱۲۰ سانتی متر یک علامت بگذارید. حال یک سر شلنگ تراز را طوری روی دیوار قرار دهید که سطح آب داخل آن روی علامتی که کشیده اید قرار گیرد،

آنگاه از همکار خود بخواهید که سر دیگر شلنگ تراز را به جایی که می خواهید قوطی های دیگر را نصب کنید برده و روی دیوار آنجا قرار دهد و آن قدر شلنگ تراز را بالا و پایین ببرد تا سطح آب در هر دو سمت شلنگ تراز ثابت شود. آنگاه نفر اول بایستی دوباره سطح آب را روی علامتی که مشخص کرده بود تنظیم کند (با بالا و پایین بردن شلنگ). زمانی که سطح آب روی علامت قرار گرفت، به همکار خود پیغام بدهید که روی سطح آب در سمت دیگر شلنگ، علامت دیگری رسم کند. این علامت دقیقاً ارتفاعی است که با علامت قبلی در یک خط تراز قرار دارد.

یکی از بزرگترین معایب کار با شلنگ تراز این است که برای کار با آن به دو نفر نیاز است. ولی در کار با تراز های لیزری معمولاً یک نفر هم کافیست. پس پیشنهاد می کنیم که حدوداَ ۴۵۰۰۰۰ تومان هزینه کنید و یک تراز لیزری بخرید، علاوه بر دقت، سرعت کار با تراز های لیزری خیلی بیشتر است. در تصویر زیر نحوه کار با تراز لیزری را مشاهده می کنید. همانطور که می بینید این دستگاه یک خط نوری قرمز رنگ را به صورت افقی یا عمودی منتشر می کند که تمام نقاط روی این خط، با هم، همتراز هستند (البته با درصد خطای بسیار پایین تر از شلنگ تراز)

اصول اجرای سرامیک کف

رعایت اصول زیر قبل از اجرای سرامیک کف می تواند در بهتر شدن کیفیت کار و نیز قیمت تمام شده بسیار مفید باشد :

 

تایید طرح اجرای سرامیک

سرامیک هایی که در کف نصب می شوند از لحاظ چیدمان در کنار یکدیگر، می توانند متفاوت بوده و با طرح ها و روش های مختلفی اجرا شوند. در ادامه به چند نوع از این طرح ها می پردازیم :

 

چیدمان ساده و مستقیم

دراین چیدمان سرامیک ها در کنار هم به سادگی قرار گرفته و بند سرامیک ها در رجهای مختلف با هم همراستا خواهند بود. با توجه به راحتی در اجرا و نیز کمتر بودن پرت مصالح عموماً از این روش در اجرای سرامیک استفاده می شود.

چیدمان لوزی

در این روش سرامیک های مربعی را با زاویه 45 درجه نسبت به خط افق اجرا می کنند . این روش چیدمان برای فضاهای با ابعاد منظم و بدون ناگونیایی مناسب است. در صورت وجود ناگونیایی در کنج فضا پرت مصالح در این روش زیاد خواهد بود .

بیشتر بدانید : سنگ مشکی

چیدمان آجری

یکی دیگر از روشهای چیدمان سرامیک در کف که زیاد هم اجرا می شود ، چیدمان آجری می باشد. در این روش اولین سرامیک در یک رج نیمه شده و رجهای بعدی را طوری چیدمان می کنیم که بند سرامیکها در وسط سرامیک رج قبل قرار بگیرد .

روشهای دیگر چیدمان سرامیک که کمتر عمومیت دارند عبارتند از : چیدمان چرخ دنده ای ، قطری خال دار ، مدولار ، شطرنجی ، حصیری ، چپ و راست و آسیاب بادی

خروج از نسخه موبایل