بین الملل

تروئیکای اروپایی و آمریکا از ایران خواستند با آژانس انرژی اتمی همکاری کند


تروئیکای اروپایی و آمریکا از ایران خواستند با آژانس انرژی اتمی همکاری کند

در پی اظهارات رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه در گفت‌وگویی از ایران خواست در رابطه با تصمیم خود مبنی بر عدم دسترسی برخی بازرسان ارشد آژانس به سایت‌های ایران تجدیدنظر کند، فرانسه، انگلیس، آلمان و آمریکا در بیانیه‌ای خواستار همکاری کامل ایران با آژانس انرژی اتمی شدند.

به گزارش ایواره، به نقل از العربیه، پس از تصمیم سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان به عنوان تروئیکای اروپایی مبنی بر لغو نکردن تحریم‌های موشک‌های بالستیک ایران که براساس برجام باید در اواسط اکتبر صورت می‌گرفت، ایران روز پنجشنبه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد، انتصاب چند نفر از بازرسان آژانس را که برای راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای تحت پادمان‌های NPT تعیین شده بودند، لغو می‌کند.

در پی این تصمیم مدیرکل آژانس روز دوشنبه از ایران خواست تا در تصمیم خود تجدید نظر کند.

پس از این اظهارات فرانسه، انگلیس، آلمان و آمریکا نیز در بیانیه‌ای خواستار همکاری کامل ایران با آژانس انرژی اتمی شدند.

در همین حال ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به بیانیه رافائل گروسی در مورد اقدام تهران در لغو انتصاب چند بازرس آژانس گفت: اقدام اخیر ایران براساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده ۹ موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس ( INFCIRC 214) صورت گرفته است و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که کشورهای غربی از سیاست سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری کنند.

کنعانی گفت: البته جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر ضرورت بی‌طرفی آژانس، به همکاری‌های مثبت خود در چارچوب توافقات انجام شده، ادامه خواهد داد.

انتهای پیام

این نوشته از سایت بر اساس پرتال پیشرفته خبری، اقدام به انتشار خبر می نماید، به همین خاطر مسوولیت کلیه محتوای این سایت بر عهده سایت های منبع بوده و سامانه آنلاین ایواره هیچ مسوولیتی در قبال تمام مقالات سایت نخواهد داشت.

نویسنده تحریریه علوم بین المللی

به عنوان نویسنده اخبار بین‌المللی، رویدادهای جهانی را به صورتی جذاب و تحلیلی برای شما به تصویر می‌کشم. با استفاده از تجربه و دانشم، شما را در جریان آخرین تحولات جهانی قرار می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا