فرهنگ و هنر

پیکر سیدحسین عرب در منزلگاه ابدی آرام گرفت

پیکر سیدحسین عرب در منزلگاه ابدی آرام گرفت

مراسم تشییع و تدفین پیکر پیرغلام سیدالشهدا(ع) سیدحسین کردبچه کرمانشاه (مشهور به عرب) عصر امروز سه‌شنبه ۲۴ مردادماه از مسجد گیاهی تجریش به سمت آستان مقدس امامزاده صالح(ع) برگزار شد.

به گزارش ایواره، در ابتدای این مراسم در مسجد گیاهی تجریش جمعی از پیرغلامان و مداحان همچون مهدی آصفی، سیدامیر جوزی، حنیف طاهری، مداحی کردند.

در بخش بعدی این مراسم محمد بازوبند پیرغلام سیدالشهدا گفت که رسم داریم در مراسم تشییع مداحان و پیرغلامان و نوکران سیدالشهدا(ع) زیارت عاشورا می‌خوانیم که بناست در امامزاده صالح(ع) خوانده شود، همچنین رسم بعدی ما خواندن قطعه شیعتی است. به پیشنهاد او این قطعه با نوای جمعی از پیرغلامان و مداحان خوانده شد.

در بخش دیگری از این مراسم منصور ارضی پس از خواندن قطعه شیعتی اظهار کرد: امروز احترامی که به این پیرغلام گذاشتید، عالی بود. این گروه سرود پیرغلامان را حضرت سکینه(س) انتخاب کرد تا این قطعه شیعتی را که وصیت حضرت سکینه (س) به دوستداران سیدالشهداست، بخوانند.

وی با اشاره به اینکه شاید پیرغلامان صدا و لحنی نداشته باشند اما حال و هوای خوبی دارند، گفت: سید حسین با آهنگ و صدای خاصی نمی‌خواند اما وقتی می‌خواند یا حرف می‌زد، معلوم بود که امام حسین(ع) قبولش کرده و این قبولی امشب مشخص می‌شود و به دادش خواهد رسید.

ارضی با اشاره به اینکه ما هیچی نداریم و این شهرت‌ها کاذب است، تصریح کرد: مردم به خاطر امام حسین(ع) به ما احترام می‌گذارند. حضرت به حاج فیروز این اواخر عمر که همه او را تنها گذاشته بودند، فرموده بود برای من بخوان.

این مداح اهل بیت(ع) خاطرنشان کرد: هرکس امروز این فرزند حضرت زهرا(س) را تشییع کند، به حضرت زهرا(س) احترام گذاشته است. مردم هرچه می‌توانید به سیدالشهدا و پیرغلامان احترام بگذارید و قدر بدانید.

همچنین مهدی آصفی در بخش دیگری از این مراسم این شعر را خواند:

درین درگاه سعی هیچ کس ضایع نمی‌ماند / به قدر آنچه فرمان می‌بری فرمانروا گردی

سپس وی ابراز کرد: ما چند سفر با سیدحسین عرب کربلا رفتم. او همیشه در خواندنش ذکر یا علی می‌گرفت. من مدح مولا را می‌خوانم شما نام علی را ببرید.

پس از این پیکر سیدحسین عرب روی دست مردم و هیأتی‌ها از مسجد گیاهی به سمت حرم امامزاده صالح(ع) تشییع شد. در مسیر تکایای شمیرانات و تعدادی از هیأت‌های عزاداری علامت‌های خود را آورده بودند و هرکدام به مرور در مسیر با علامت خود پیشقراول این دسته عزادار می‌شدند.

هیاتی‌ها دم می‌دادند: وقت مردن جان به جانان می‌دهم/ یا علی می‌گویم و جان می‌دهم. ذکر یا علی، یاعلی و یا علی و اشهد ان علی ولی الله زیر تابوت این پیرغلام بر زبان مردم بود.

بر پیکر سیدحسین عرب، حجت‌الاسلام شیخ حسین انصاریان نماز خواند.

در این زمان پیام تسلیت آیت الله سید احمد نجفی خوانده شد. سپس پیکر به سمت سرداب امامزاده برای تدفین، روی دست مردم رفت.

به هنگام خاکسپاری علی قربانی تلقین را خواند و محمود کریمی و محمدحسین پویانفر، پیکر را تلقین دادند، در هنگام تدفین و ورود پیکر به قبر، نوای مداحی سید حسین عرب در بین‌الحرمین پخش شد.

محسن عربخالقی مداح اهل بیت(ع) نیز در این مراسم نوحه «به سرازیری باب القبله /تو سرازیری قبرم آقا منو تنها نگذار» را خواند.

همچنین محمود کریمی، مهدی آصفی، جواد حیدری، اکبر مولایی در ادامه روضه‌خوانی کردند.

امشب شب اول قبر مرحوم سیدحسین عرب است. برای او نماز لیلةالدفن بخوانید. سیدحسین فرزند سیدباقر.

انتهای پیام

نشر فرهنگ و هنر

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا