عمومیمدیریت کسب و کار

نوک اتود چه اندازههایی دارد؟

مقدمه

تیترهای محتوای این خبر نمایش تیترها

مدت زیادی است که هنگام نوشتن نوک هایمان نمی شکند؟! در سال‌های اخیر با به وجود آمدن انواع اتود و و مداد نوکی‌ها دیگر خبری از مدادهای نوک شکسته نیست. اما باید بگوییم تجریه ثابت کرده است که گاهی اوقات استفاده از مداد نوکی هم می تواند مانند شکستن نوک مداد در دوران غم انگیز باشد. اگر شما هم تجربه خرید اتود‌های بی کیفیت را دارید، احتمالا در این حس و حال با ما شریک هستید. در این مقاله از وب سایت عادل افزار به بررسی زیر و بم انواع مطالبی که باید در رابطه با اتود‌ها بدانید پرداخته ایم و شما را با معیارهایی بسیار مهم و حساس برای انتخاب یک مداد نوکی خوب و مناسب آشنا کرده ایم. با ما همراه باشید.

تاریخچه‌ای مختصر از اختراع انواع اتود

تاریخچه اختراع به زمان استفاده از انواع گرافیت‌ها در سال ۱۵۶۵ در کشور انگلستان بر می‌گردد. تصاویر تاریخی بیانگر نمونه‌های قدیمی اتود هستند که با ظرافت و کیفیت مثال نزدنی نسل به نسل بین نوادگان یک خانواده به ارث رسیده‌اند. امروزه استفاده از اتود کاربردهای گسترده‌ای دارد و برای ، کارهای گرافیکی ، نوشتار معمولی و استفاده می‌شود.

یک مداد نوکی خوب و با کیفیت به گونه‌ای است که بتوان سال‌ها و بدون احتیاج به تعویض از آن استفاده کرد. اما بسیاری از مدل اتود‌های بازار فاقد این سطح از کیفیت می‌باشند و متاسفانه پس از مدت زمان کوتاهی کارایی خود را کاملا از دست می‌دهند. همین موضوع باعث شده است که امروز و در این نوشته از وب سایت عادل افزار به بررسی بسیاری از نکات مهم در رابطه با انواع اتود بپردازیم.

مدادهای معمولی یا اتود ؟!

بسیاری از افراد هنگام خرید انواع به خصوص هنگامی که قرار است برای فرزند خود خریداری کنند، دچار شک و تردید می‌شوند. اتود میتواند یک جایگزین خوب و معمولی باشد که اکثر دانش آموزان، تا سنین خاصی ملزم به استفاده از آن هستند. اما مداد اتود چه تفاوتی با مداد‌های معمولی دارد؟! با ما همراه باشید.به همراه ما در خورشید شاپ، دنیایی از زیبایی و خلاقیت را کشف کنید و از تجربه‌ی نوشتن با این اتود پری دریایی، لذت ببرید.

تفاوت مدادهای معمولی و انواع مداد نوکی ها

مداد اتود طراحی شبیه به را دارد و تفاوت آن با خودکار در مغزی آن است. مغزی در اتود با توجه به سایز و رنگ مورد علاقه شما انتخاب می‌گردد و همچنین به صورت دستی وارد می‌شود. به همین دلیل به مدل‌های مختلف اتود ، مداد مکانیکی هم گفته می‌شود. شما با استفاده از مداد‌های معمولی میتوانید خطوط متعددی را با فشار آوردن بر روی کاغذ رسم کنید. بنابراین استفاده از مداد‌های معمولی در کار‌های طراحی و متداول‌تر است. با این حال مدادهای اتود راحتی و سرعت عمل بیش‌تری برای مصرف کننده به همراه دارند. همین موضوع باعث شده تا خرید انواع مداد اتود به خصوص در بزرگسالان طرفدار بیش‌تری داشته باشد.

معیار‌های انتخاب بهترین اتود

به صورت کلی معیار‌های انتخاب بهترین نوع اتود‌ها در سه مورد خلاصه می‌شود.

 1. اندازه مغزی مداد
 2. درجه سختی گرافیت
 3. جنس مداد نوکی (شامل اجزای داخلی و خارجی)

در ادامه به بررسی هر یک از این موارد به صورت جداگانه می‌پردازیم.

قطر نوک مدادنوکی‌ها بر حسب میلی متر محاسبه و بیان می‌شود. رایج ترین قطر‌های در نظر گرفته شده برای اتو‌ها ۰.۵، ۰.۷، و ۰.۹ میلی متر است. هرچه این مقدار کوچکتر شود یعنی قطر این اندازه کوچک‌تر می‌شود و به طبع تیز‌تر هم می‌شود و خطوط حاصل از آن ظریف‌تر می‌باشد. درحالی‌که اندازه‌های بزرگتر، قطر بیش‌تر نوک و ضخامت بیشتر خط را نشان می‌دهد.

بعضی از طراحان هستند که از قطر‌های کمتر از حد گفته شده را نیز استفاده می‌کنند. قطر‌های به اندازه ۰.۳ و ۰.۲ میلی متر برای طراحی خطوط درون مردمک چشم بسیار مناسب می‌باشند.

نکته ویژه اتود

نکته دیگر امکانی است که مدادنوکی‌ها به شما هنگام استفاده از ضخامت‌های مختلف می‌دهند. معمولا انواع ساده‌تر و ارزان‌تر مداد نوکی طوری طراحی می‌شوند که تنها می‌توان یک درجه ضخامت نوک را در آن قرار داد. یعنی مثلا نوک ۰.۵ قابل استفاده برای اتود ۰.۷ نیست. به این‌ترتیب باید از ابتدا یک اتود بخرید و تمام کارهایتان را با همان یکی انجام دهید. یا اتودهای مختلفی بخرید و آن‌ها را مدام عوض کنید. بهترین مدادنوکی‌هایی که طی سال‌های اخیر طراحی و تولید شده اند به گونه‌ای اند که به شما امکان استفاده از چند نوک را با ضخامت‌های مختلف و تعویض آن‌ها را می‌دهد.

۲#_ سختی گرافیت

همانند مغزی مدادهای معمولی ، نوک اتود‌ها نیز دارای درجه سختی و نرمی می‌باشد و به همان شکل از دامنه ۹H تا ۹B کشیده می‌شوند. بهترین نوک مداد نوکی آن است که درجه سختی HB داشته باشد و در بیشتر نیز نوک با همین درجه سختی موجود می‌باشد.

اگر شما به دنبال بهترین اتود‌ها برای نقاشی و طراحی هستید، باید با توجه به نوع کار که می خواهید انجام دهید و خطوطی که می خواهید رسم کنید، در دامنه ۹H تا ۹B دست به انتخاب بزنید. بنابراین در کنار انتخاب ضخامت نوک، انتخاب دیگری نیز در درجه نرمی و سختی خواهید داشت.

 • برای ایجاد خطوط ظریف، بهترین نوع مداد نوکی از میان درجه H می‌باشد
 • برای ایجاد سایه، از درجات نرم و البته تیره‌تر B انتخاب می‌شود.
 • بالاترین درجات سختی در گرافیت، برای کارهای پیش‌نویس و نقشه‌برداری مناسب هستند.

حروف B و مفهوم آن در سختی مغزی انواع مداد نوکی ها

نرمی مغزی مداد اتود را با حروف B و اعداد بعد از آن نشان می‌دهند. هر چقدر که عدد جلوی حرف B بالاتر باشد آن مداد نوک ظریف‌تر و مغزی نرم‌تری دارد. بنابراین مداد B3 سختی بیش‌تری نسبت به B4 دارد.

حروف H و مفهوم آن در تعیین سختی اتود

میزان سختی نوک مداد اتود با حرف H و تعدادی عدد مشخص می‌شود. این درجه بندی مشابه با میزان نرمی مغزی مداد است و هر چقدر که اعداد بالاتر برود سختی مداد بیش‌تر می‌شود.

۳#_ جنس مداد نوکی

ساختار نوک اتود پیچیده نیست، ولی با این وجود اجزای گوناگونی دارد. رایج‌ترین متریال‌هایی که برای بدنه و قطعات مداد نوکی طراحی می‌شوند به شکل پلاستیک و فلز می‌باشند. در برخی از محصولات شرکت‌های سازنده انواع اتود از ترکیبی از هردوی آن‌ها استفاده می‌شود. دانش‌آموزان و دانش‌جویان مقاطع بالاتر، نوع فلزی را انتخاب می‌کنند که گران‌تر است و دوام بیشتری دارد. همچنین هنرمندان، معماران و مهندسان، از انواع اتود فلزی و باکیفیت استفاده می‌کنند. در برخی از انواع اتود، پوشش خارجی فلزی است اما قطعات داخلی پلاستیکی هستند. همچنین ممکن است برخی از قطعات فلزی و برخی پلاستیکی باشند.

بهترین مداد نوکی آن است که تمام قطعات آن از فلز ساخته شده باشد. اگر قطعات پلاستیکی باشند، به مرور تغییر شکل می‌دهند، ساییده می‌شوند یا می‌شکنند. درحالی‌که فلز این‌گونه نیست و کم‌تر دستخوش تغییر می‌شود.

مدادنوکی‌های فلزی

انواع مختلفی از فلزات هستند که می تواند در مدادنوکی‌ها به کار برده شود. برای نمونه:

 • فلزات استیل
 • برنز
 • تیتانیوم
 • مس
 • و…

برای تولیدکنندگان بهترین مارک اتود مهم است که چه فلزی را در محصول به کار ببرند و آن را به مصرف‌کننده معرفی کنند. به صورت کلی مدادنوکی‌ها یکی از لوازم نوشت افزار‌ها هستند که نوشتن را برای افراد ساده‌تر می‌کنند. حتی روش تعمیر مداد نوکی نیز در صورت اشکال در کار آسان است و همه می‌توانند آن را انجام دهند. بخاطر داشته باشید که این نوشت‌افزار از ابداعات خوب بشر می‌باشد و برای محیط زیست بسیار مفید واقع شده است. چرا که از هدررفت بیش از اندازه چوب و گرافیت در تراشیدن مداد، جلوگیری می‌کند.

آشنایی با انواع اتود های حرفه ای

امکانات جانبی در انواع مداد نوکی

به جز فاکتورهایی مثل سایز و سختی مغزی بد نیست با امکانات جانبی انواع مداد مکانیکی نیز آشنا شوید. اکثر مدل‌های موجود در بازار با یک پاک کن با قابلیت چرخش و گاه قابلیت جایگزینی عرضه شده اند. برخی از مدل‌های موجود در بازار که مغزی ضخیم‌تر و سختی دارند تراش سرخود هم دارند. بنابراین در صورت لزوم می‌توانید مغزی را خارج کرده، تراشیده و دوباره وارد کنید.

همچنین در برخی از مدل‌ها، امکان استفاده از چند نوع از نظر سختی نیز فراهم شده است. مثلا می‌توانید درجه بندی سختی را روی حالت H2 قرار دهید و سپس آن را بر اساس سختی افزایش دهید.

بهترین مدل‌های اتود

انواعی از برند‌های ایرانی و خارجی هستند که در زمینه تولید مداد نوکی‌های خوب و با کیفیت فعالیت دارند. فابرکاستل یکی از تولیدکنندگان خارجی بسیار قدیمی لوازم تحریر است که مدادنوکی‌ها هم یکی از محصولات مرغوب آنهاست. البته این گفته به این معنی نیست که بهترین نوع مداد نوکی‌ها لزوما باید از میان اجناس خارجی تهیه شوند. در حال حاضر بسیاری از تولید کنندگان مطرح ایرانی هستند که اغلب نیاز مصرف کنندگان را برطرف می سازند و حتی انواعی از مدادنوکی‌های فانتزی و مناسب را با سلیقه بچه گانه تولید می کنند.

در ادامه این نوشته شما را با ۵ برند مطرح ایرانی و خارجی که این حوزه فعالیت می‌کنند، آشنا کرده ایم.

نوک اتود چه اندازههایی دارد؟

۱#_ پارسی‌کار

پارسی کار از تولید کنندگان و بهترین نوع مارک اتود‌ها و انواع نوشت افزار ایرانی می‌باشد. اتود‌های شرکت پارسی کار را می توانید با ضخامت ۰.۵ و ۰.۷ خریداری کنید. جنس بدنه اتودهای پارسی از پلاستیک است و به دلیل سبک بودن و خوش قیمت بودن، بهترین نوع مداد نوکی برای دانش آموزان محسوب می‌شود. این مداد نوکی به دلیل ویژگی سبک بودن برای آزمئن‌های تستی نیز خیلی مناسب است.

۲#_ فابرکاستل

فابرکاستل یک برند آلمانی بسیار با کیفیت در حوزه نوشت افزار می‌باشد. اتودهای فابرکاستل ضخامت نوک گوناگونی دارند. یکی از محصولات این برند، اتود با نوک ۲ میلی‌متری است که با درجه ۲B تولید می‌شود. این نمونه‌ی محصول معروف، هم برای سایه‌زنی در نقاشی و طراحی کاربرد دارد و هم برای تست‌زنی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. ضمنا جنس بدنه‌ی آن پلاستیک است.

اتد فابرکاستل

۳#_ استدلر

دیگر برند مطرحی که باید آن را به شما معرفی کنیم، استدلر است. این شرکت انواع گوناگونی از مدادنوکی‌ها را تولید می‌کند. بهترین نوع مداد نوکی این برند، دارای بدنه فلزی سه گوش می‌باشد. این بدنه استحکام خوبی دارد و در دست هم سر نمی‌خورد. ضخامت نوک این مداد نوکی ۰.۵ و ۰.۷ است و برای نوشتن و برخی کارها در طراحی مناسب است.

۴#_ پنتر

این برند به تولید نوشت‌افزارهای زیبا و ظریف مشهور است. مداد نوکی پنتر دارای بدنه فلزی و ظریف است. بدنه‌ی مداد نوکی پنتر چندضلعی است و روی سطوح نمی‌غلتد. همچنین بخشی لاستیکی در محل تماس انگشتان دارد تا در دست لیز نخورد.

۵# _ زبرا

این مداد نوکی دارای تنوع زیادی در محصولات است. جنس بدنه آن‌ها پلاستیک است و ضخامت‌های مختلف نوک را دارند. این برند تولید کشور ژاپن است و هم مناسب دانش‌آموزان و دانش‌جویان و هم مناسب افراد حرفه‌ای است.

اتود زبرا

در این نوشته از وب سایت عادل افزار با معیار‌های انتخاب بهترین انواع اتود آشنا شدید. در کنار موارد گفته شده، چندین معیار جزئی نیز برای انتخاب وجود دارد. برای مثال سلیقه شما در انتخاب فرم و رنگ بدنه، میزان استفاده شما از مداد نوکی، بودجه در نظر گرفته شده و … از مواردی است که حتما باید به آن‌ها توجه داشت. این نکته را به خاطر داشته باشید که بهترین مارک اتود لزوما یک مارک خارجی نیست بلکه همان است که با نیازهای شما تناسب بیشتری دارد.

فروشگاه لوازم التحریر خورشید شاپ ساز و کار خود را مبتنی بر شناخت نياز مشتريان و همچنين طراحي روشهای کارآمد در دستيابی به بستری مطمئن در بازار کشور بنا نهاده و مفتخر است تا بدين وسيله خدمتگزاری صديق و همراهی مطمئن برای شما باشد.

امیدواریم که از این نوشته از وب سایت عادل افزار لذت برده و مطالب مورد نیاز خود را خرید اتود چندان هم کار ساده‌ای نیست اگر بخواهید درست و هوشمندانه خرید کنید. برندها و مدل‌های مختلفی در بازار می‌بینید که از نظر ضخامت نوک، دوام مداد و کارایی با هم متفاوتند. پس بیایید نکته‌های قبل از خرید اتود را بررسی کنیم.

مداد اتود هم برای نوشتن مناسب است و هم برای طراحی. پس هدف‌تان از مداد به‌دست گرفتن هر چه باشد، این مدادهای مکانیکی کارتان را راه می‌اندازند.

اگرچه بعضی‌ها صدای خش‌خش مداد سنتی را روی کاغذ، با هیچ اتودی عوض نمی‌کنند، اما مداد نوکی‌ها طرفداران زیادی دارند. اگر به فروشگاه بروید یا قصد خرید آنلاین داشته باشید، میان مدل‌های مختلف و از همه رنگِ اتودها گیج می‌شوید. به همین دلیل هم هست که «درجه» در این مطلب از مداد نوکی برای‌تان نوشته؛ باید قبل از خرید مداد ببینید کدام مدل به درد شما می‌خورد.

ویژگی‌های اتود چیست؟

اول ببینیم مدادهای اتود چه ویژگی‌هایی دارند. اتودها محفظه‌ای دارند که نوک یا مغزی در آن قرار می‌گیرد. با تمام شدن هر نوک، مغزی بعدی را در محفظه قرار می‌دهید. نوک‌ها را در بسته‌بندی جداگانه می‌خرید.

در بیشتر مدل‌ها باید با انگشت شصت سر مداد را فشار دهید تا مغزی از درون محفظه بیرون بیاید. در مدل‌های لرزشی با تکان دادن مداد، نوک بیرون می‌آید. مدل‌های اتوماتیکی هم هستند که خودشان می‌دانند چه موقع نوک در حال تمام شدن است و باید اضافه شود. در ادامه این مدل‌ها را بیشتر توضیح داده‌ایم.

جنس بدنه‌ این دسته از مدادها فلز، پلاستیک یا ترکیبی از این دو است. بالای بیشتر مدادها پاک‌کن طراحی شده است. ظاهر آنها متنوع و در رنگ‌های مختلف است.

مداد اتود چه مزایایی دارد؟

خداحافظی با مداد تراش

اگر مدادتان از نوع اتود باشد، دیگر با مدادتراش خداحافظی خواهید کرد. دیگر نگران تیز کردن نوک مداد و شکستن نوکش هنگام تراشیدن نمی‌شوید. چراکه نوک‌های هم‌اندازه و آماده همراه دارید. به این ترتیب هنگام جزوه نوشتن و سر جلسه کاری، وقت‌تان با تراشیدن مداد تلف نمی‌شود.

ضخامت ثابت

بعضی‌ها باور دارند با مداد اتود دست‌خط بهتر و مرتب‌تری خواهند داشت. ضخامت نوک اتود ثابت است و بنابراین، در یک صفحه یادداشت یا مشق، دست‌خط یک‌دست و مرتبی دارید.

طول عمر

شما بارها و احتمالا سال‌ها از مداد اتود استفاده می‌کنید و نیاز به خرید دوباره ندارید. درحالی‌که مدادهای سنتی مدام تمام می‌شوند و باید مداد نو بخرید.

خوش‌دستی

مداد نوکی فقط ظاهر مدرنی ندارد، استفاده از آن هم راحت‌تر از مدادهای سنتی‌ است. جنس بدنه و طراحی آن در برندها و مدل‌های مختلف فرق دارد، اما اغلب مدل‌ها خوش‌دست هستند. دست و انگشتان دیرتر خسته می‌شوند، سُر نمی‌خورند و مداد راحت در دست جا می‌گیرد.

نگهداری

اغلب مداد نوکی‌ها دستگیره دارند و راحت در جاخودکاری، کیف و کوله یا جیب پیراهن جا می‌گیرند. این مزیتی‌ است که مداد چوبی سنتی ندارد.

مداد اتود چه ایرادی دارد؟

بعضی از مدل‌های باکیفیت قیمت بسیار بالاتری از مداد معمولی دارند. اما شما می‌توانید از مدل‌های ارزان انتخاب کنید و مطمئن باشید مدت زیادی قابل‌استفاده خواهد بود.

حتما بخوانید:

نوک اتود چه اندازه‌هایی دارد؟

نوک اتود در سایزهای مختلفی از ۱/۳ تا ۰/۹ میلی‌متر ساخته می‌شود، اما آن‌چه در بازار فراوان است، اندازه‌های ۰/۵، ۰/۷ و ۰/۹ است. سایز‌های کوچک‌تر به‌درد طراحی و نقاشی می‌خورند، چراکه بسیار باریک و ظریف هستند. نوک‌ها براساس درجه‌ سختی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

B

نوک‌هایی که برچسب بی دارند، بسیار نرم هستند. ضخامت این مغزی‌ها با عدد مشخص می‌شود، مانند 2B یا 3B.

HB

متداول‌ترین مغزی‌هایی که در بازار وجود دارند، در دسته‌ی اِچ‌بی قرار می‌گیرند. نرمی این دسته از نوک اتود در حد متوسط است. پرمصرف‌ترین سایز اِچ‌بی، ۰/۵ و ۰/۷ است.

H

این دسته از مغزی‌ها بیشترین سختی را دارند و نرمی آنها در مقایسه با دیگر مدل‌ها خیلی کم است.

اتودها چه فرقی با هم دارند؟

نوک اتود بعد از مدتی نوشتن کوچک یا تمام می‌شود. پس باید به روشی بقیه‌ی نوک را از محفظه بیرون بکشید. فرق اساسی مدل‌های اتود همین‌جا مشخص می‌شود، یعنی در روشی‌ که نوک اتود را شارژ می‌کنید.

فشاری

در اغلب مداد نوکی‌ها کافی‌ست با انگشت شصت انتهای مداد را فشار دهید تا نوک آن بیرون بیاید. با هر بار فشردن سرِ مداد، چند میلی‌متر به نوک اتود اضافه می‌شود.

اتوماتیک

گاهی ممکن است زیادی نوک اتود بیرون بیاید و بشکند، به‌خصوص اگر مداد در دست بچه‌ها باشد. راه حل آن، خرید مدل اتوماتیک است. در این مدل‌ها تا زمانی که نوک مداد تمام نشده، شارژ نمی‌شود. هر زمانی که نوک اتود تمام شد، به‌صورت خودکار چند میلی‌متر پایین می‌آید و دوباره به‌ نوشتن ادامه می‌دهید.

لرزشی

در بعضی از مدل‌ها، گذشته از این‌که می‌توانید با فشار دادن انتهای مداد به نوک آن اضافه کنید، گزینه‌ دیگری هم دارید. به این ترتیب که مداد را چند بار تکان می‌دهید، به نوک اتود ضربه وارد می‌شود و بیرون می‌آید.

دکمه کناری

در بعضی از مدل‌های مداد اتود با فشار دادن دکمه‌ای که کنار انگشتان قرار دارد، راحت‌تر می‌توانید نوک را شارژ کنید.

مدل‌های دیگر اتود کدامند؟

 محفظه‌دار برای چند نوک

دسته‌ای از مداد‌ها برای طراحی به‌کار می‌روند و چند محفظه برای نوک‌هایی با ضخامت مختلف دارند. به این ترتیب طراح می‌تواند حالت اتود را عوض کند و از ضخامت‌های مختلف برای کارش استفاده کند. معمولا بدنه‌ محفظه شفاف است تا به‌خوبی سایزهای مختلف دیده شوند.

۲ در ۱

بعضی از اتودها کار را آسان کرده‌اند و خودکار و مداد را یک‌جا دارند. داشتن چنین اتودی هیجان‌انگیز است و راحت می‌شود با آن کار کرد.

2B

فکر نکنید مداد اتود با نوک تیزش به درد تست زدن نمی‌خورد. اگر سایز 2B تهیه کنید، پهنای کافی برای پر کردن مربع‌های پرسشنامه را خواهد داشت. فراموش نکنید هم مدادتان باید در این سایز تهیه شود و هم مغزی آن.

نوک رنگی

به‌جای خرید مغزی سیاه، می‌توانید مغزی رنگی بخرید و اتود را به مداد رنگی تبدیل کنید. منبع : ترب

اتودهای مناسب مدرسه کدامند؟

بعضی از معلم‌ها در مقطع ابتدایی با استفاده از اتود مخالفند، چراکه بچه‌ها هنوز کنترل کافی روی نوشتن ندارند و دست‌خط‌شان در حال بهتر شدن است. اما بچه‌ها بزرگ‌تر که می‌شوند، عاشق تنوع شکل و رنگ بدنه‌ اتودها هستند. بهتر است برای بچه‌ها مدادی تهیه کنید که سایز مغزی آن ۰/۷ یا ۰/۹ باشد، چرا که پهن‌تر است و دیرتر می‌شکند.

نکته‌ مهم بعدی، جنس و شکل بدنه مداد است. بهتر است شکل بدنه را متناسب با سن کودک انتخاب کنید، مانند مدل‌هایی که شبیه سه‌گوش هستند و جای انگشت دارند. بهتر است جنس آن لیز نباشد و انگشتان کودک به‌راحتی دورش حلقه شود. اگر بخش پایینی مداد فلزی باشد، استحکام بیشتری دارد و دربرابر فشار دست، مقاوم‌تر است.

مدل‌های مناسب محل کار کدامند؟

مدل‌های کلاسیک‌تر و شیک‌تر برای محیط کار مناسب‌ترند. شما که نمی‌خواهید ابتدای جلسه‌ کاری اتودی از کیف‌تان بیرون بیاورید که عکس بستنی قیفی یا پرنسس دیزنی روی آن باشد، پس به برندهای مرغوب با ظاهر کلاسیک فکر کنید. اغلب مدل‌های باکیفیت، انتهای فلزی دارند.

مدل‌های مناسب طراحی کدامند؟

ضخامت مغزی اتود را مناسب با کارتان انتخاب کنید. مدادهایی که چند مغزی با سایز متنوع دارند، برای طراحی بسیار مناسبند. همچنین می‌توانید از مدادهایی با سایز کمتر از ۰/۵ استفاده کنید.

جمع‌بندی

بهترین انتخاب مداد اتود می‌تواند از بین برندهای باکیفیت باشد. قرار نیست هر روز اتود نو بخرید، پس ارزش دارد یک‌ بار هزینه کنید و جنس خوب و مرغوب تهیه کنید. برندهایی مثل فابرکاستل، استدلر و روترینگ امتحان‌شان را پس داده‌اند و در بیشتر کتاب‌فروشی‌ها پیدا می‌شوند.

سایز ۰.۵ و ۰.۷ کاربرد بیشتری برای نوشتن دارند. فراموش نکنید چند بسته نوک اتود هم خریداری کنید. دیگر می‌ماند سلیقه‌ای که در انتخاب رنگ و مدل ظاهری دارید.

مداد اتود شما چه مدلی است و آیا از آن راضی هستید؟ تجربه‌تان را با خوانندگان دیگر درمیان بگذارید.

در رابطه با این نوشت افزار بسیار پرکاربرد کسب کرده باشید.

 

دکمه بازگشت به بالا