فرهنگ و هنر

ایران مانند خانه خودمان است!

سرپرست گروه نمایشی «دریاچه قو» که از ارمنستان در جشنواره نمایش عروسکی شرکت دارد، می‌گوید که برای آنان، حضور و اجرای نمایش در ایران، مانند این است که در کشور و خانه خودشان نمایش اجرا می‌کنند.

به گزارش ایواره، «دریاچه قو» یکی از اجراهای بخش بین‌الملل پنجمین روز نوزدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک بود که با استقبال تماشاگران روبه‌رو شد.

این نمایش که عنوانی آشنا برای مخاطبان پیگیر ادبیات نمایشی جهان دارد، به نویسندگی و کارگردانی سامسون موسسیان در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر تهران به صحنه رفت.

روبن آبراهامیان، سرپرست این گروه نمایشی با تأکید بر اینکه برای یک اجرای کامل و بی‌نقص، شرایط مهیا بوده و هیچ مشکلی نداشته‌اند، توضیحاتی درباره چندوچون آماده‌سازی این اثر نمایشی ارایه کرد.

ایران مانند خانه خودمان است!

آبراهامیان درباره میزان آشنایی خود با تئاتر ایران توضیح داد: پیش‌ از این، با جشنواره‌ها و گونه‌های نمایشی ایرانی آشنایی نداشته‌ام و در این جشنواره هم هنوز فرصت دیدن کاری را نداشته‌ام ولی امیدوارم در روزهای باقی‌مانده بتوانم چند نمایش‌ ببینم.

او با ابراز خرسندی از شرایط اجرای این نمایش در ایران افزود: برای ما، حضور و کار در ایران، مانند این است که انگار در کشور خودمان و در خانه خودمان نمایش اجرا می‌کنیم و هیچ مشکلی نداشته‌ایم. البته ابعاد تالار اجرایی ما در کشورمان، کمی با ابعاد این تالار تفاوت دارد که آن هم مشکل بزرگی نبود و به‌راحتی نمایش خود را اجرا کردیم.

آبراهامیان درباره اجرای این نمایش به شیوه عروسکی نخی توضیح داد: اجرای این افسانه به‌صورت اجرای عروسک نخی را خود من پیشنهاد دادم، چراکه به نظرم، اگر کودکان اجرای این افسانه در قالب باله ببینند، به‌احتمال‌زیاد، وقتی بزرگ شوند، به این هنر علاقه‌مند می‌شوند و این تشویقی برای آن‌ها خواهد بود. البته این نکته را هم بگویم که بزرگ‌ترها از اجرای عروسک نخی این نمایش بیشتر لذت می‌برند تا کودکان و این باعث خوشحالی ماست.

ایران مانند خانه خودمان است!

داستان «دریاچه قو» درباره عشق شاهزاده «زیگفرید» به «اُدِت» زیباترین قوی دریاچه، از مشهورترین افسانه‌های عاشقانه جهان است. این نمایش دو روز گذشته، ۴ اجرا در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر داشت و از انجاکه نمایش به زبان ارمنی اجرا می‌شد، تماشاگران با خواندن بالانویس در جریان داستان آن قرار گرفتند.

هرچند «دریاچه قو» به عنوان نمایشی برای بزرگسالان در نظر گرفته شده ولی این اثر نمایشی با سبک اجرایی ساده خود، می‌توانست برای مخاطبان کودک هم تماشایی باشد.

نوزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک، از هشتم تا هجدهم تیر ماه به دبیری هادی حجازی‌فر در تهران در حال برگزاری است.

انتهای پیام

نشر فرهنگ و هنر

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا