علمی و پزشکیمدیریت کسب و کار

مراقبت های لازم پس از کاشت مو

بی شک هر عمل جراحی چه ترمیمی و چه زیبایی نیاز به مراقبت های بعد از عمل دارد که نتیجه مطلوب حاصل شود. همچنین با مراقبت های به موقع و دقیق روند بهبودی به سرعت پیش رفته و بیمار نتیجه دلخواه را زودتر کسب می کند. امروزه کاشت مو به عنوان یکی از جراحی های زیبایی که برای ترمیم طاسی یا زیبایی بیشتر به کار می رود، نیازمند مراقبت های بعدی بوده که این عامل از عوارض احتمالی نیز جلوگیری می کند.

برای یافتن بهترین نتیجه باید همواره به فکر خود باشید که هر چه سریع تر نتیجه بگیریم. از این رو در این صفحه از وب سایت دکتر شادمهر به شرح مراقبت های کاشت مو شامل نحوه استحمام، شستشوی سر، مصرف داروهای تقویتی، مزوتراپی مو  و غیره می پردازیم که در طول مسیر کاشت تا نتیجه گیری در کنارتان باشیم.

مراقبت های لازم پس از کاشت مو

کاشت مو و اقدامات پس از آن

زمانی که تصمیم به کاشت مو GETFUE می گیرید، باید بدانید که پس از آن نیاز به کمی صبوری و مراقبت دارید که رفع شده و از عوارض بعدی جلوگیری شود. پیش از کاشت مو پزشک متخصص طی جلسه مشاوره قبل از کاشت مو شما را از عوارض بعدی آن آگاه کرده و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار می دهد.

س از گذشت یک ماه از کاشت مو موها شروع به ریزش می کنند؛ اما جای نگرانی نیست و این امر کاملا طبیعی است؛ موها دوباره شروع به رشد کرده و قرمزی های به جای مانده از بین می روند. البته این مدت امکان دارد در برخی افراد حدود 6 ماه به طول بینجامد. اگر دوره ریزش طولانی تر شد، پزشک خود را مطلع کنید. همچنین به مدت 6 ماه ممکن است در ناحیه سر خود احساس بی حسی داشته باشید که کاملا طبیعی است.

پس از کاشت ممکن است کمی درد، سوزش، قرمزی، التهاب و دیگر موارد مشابه را تجربه کنید که باید آن ها را با مراقبت رفع کنید. از این رو تصمیم داریم برخی از توصیه های مهم پس از کاشت مو را برای شما عزیزان شرح مختصری دهیم که ابهامی در ذهنتان باقی نماند.

درمان ورم بعد از کاشت مو

احتمال دارد شب اول پس از کاشت مو در ناحیه پیشانی خود دچار ورم شوید. برای رفع این مشکل، از کمپرس یخ کمک بگیرید. البته افرادی که دچار سینوزیت هستند بهتر است از انجام این کار خودداری کنند.

کمپرس یخ را آماده کرده و هر یک ساعت یکبار در بازه های یک دقیقه ای به مدت 20 دقیقه پیشانی خود را در معرض کمپرس آب یخ قرار دهید که مقداری از ورم کم شود. کیسه های کمپرس آب یخ به طور آماده در داروخانه یا فروشگاه ها موجود است، اما به روش خانگی نیز قادر به تهیه آن هستید.

مقداری یخ خرد شده یا تکه ای را داخل کیسه ریخته و اطراف آن را با دستمال بپوشانید و سپس روی پیشانی خود قرار دهید. احتمالا مقداری صورت شما خیس می شود اما باید از خیسی موهای تازه کاشته شده و محل زخم خودداری کنید.

نحوه خوابیدن پس از کاشت مو

همواره توصیه می شود که برای جلوگیری از مشکلات جسمی و روحی در طول روز خواب کافی داشته باشید. برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی نیز، باید خواب خوب و استراحت کافی کرده و از خود مراقبت کنید. قبل از خواب زیر سر خود دو عدد بالش قرار دهید که زاویه ۴۵ درجه ای تشکیل شود. سپس به حالت طاق باز یعنی شکم رو به بالا دراز بکشید. به طور کلی سعی کنید حالت ثابتی را برای خود انتخاب کرده و چندان جا به جا نشوید. در جایی دراز بکشید که هنگام برخاستن، سرتان به کمد یا بالای تخت برخورد نکند. شاید چند شب اول کمی اذیت شوید، اما پس از گذشت چند روز به حالت اولیه خود باز می گردید.

تعویض پانسمان

تعویض پانسمان امری بسیار مهم و حیاتی است؛ زیرا از عفونت های بعدی جلوگیری می کند. اگر قصد دارید خودتان پانسمان را تعویض کنید، ابتدا سرجی فیکس یا کلاه توری را از روی سر خود بردارید، سپس پانسمان ناحیه برداشت را به آرامی جدا کرده و روی پانسمان ناحیه کاشت مقداری آب بریزید.

صبر کنید که آب به تمام قسمت های پانسمان نفوذ کرده و آن را خیس کند.این امر به برداشت گاز استریل کمک کرده و باعث می شود که بدون درد پانسمان را عوض کنید. پس از آن که در حدود 15 دقیقه از خیس خوردن باندها گذشت، آن ها را به آرامی جدا کنید. پس از باز کردن پانسمان، با اسپری سرم نمکی قسمت های مذکور را شستشو دهید. این کار را تا 2 روز پس از کاشت ادامه داده و هر چند ساعت یکبار آن را تکرار کنید. نیازی به انجام این کار قبل از خواب نیست.

تعویض پانسمان بعد از کاشت مو

توصیه می کنیم برای تعویض پانسمان به صورت کاملا بهداشتی و بدون درد، از متخصصان دکتر شادمهر کمک بگیرید. این مجموعه در امن ترین حالت ممکن، به تعویض پانسمان می پردازد.

عدم مصرف دخانیات

مصرف دخانیات مانند مانند سیگارو قلیان همچنین مصرف مشروبات الکلی باعث انعقاد خون شده و روند بهبودی را به تاخیر می اندازد. همانگونه که قبل از کاشت مو باید از مصرف این موراد بپرهیزید، پس از کاشت نیز تا یک هفته از مصرف سیگار و قلیان و تا یک هفته از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. با استفاده از این مواد مضر، گردش خون را تغییر داده و باعث کاهش اثر داروها می شوید. حتی ممکن است دردهایی در ناحیه برداشت یا کاشت مو احساس کنید، زیرا مصرف سیگار و دیگر مواد نیکوتین دار، اثر داروهای بی حسی را خنثی می کند.

ورزش پس از کاشت مو

بی شک و داشتن فعالیت های بدنی برای سلامتی جسم و بدن مفید است، اما باید حداقل به مدت یک ماه تا ۴۵ روز از ورزش های سنگین مانند شنا، کشتی، کوهنوردی، ورزش های رزمی و حرکاتی که به سر و صورت فشار وارد می کند، خودداری کرده و نرمش های سبک انجام دهید. البته بسیاری از پزشکان توصیه می کنند بهتر است ناحیه کاشت مو خشک بماند و عرق نکند. از این رو همواره محل کاشت را طبق دستورات پزشک خود تمیز و خشک نگه دارید.

کوتاه کردن و آراستن موها

خیلی از خانم ها موهای خود را رنگ کرده و به فرم های مختلفی آرایش می کنند. حتی این امر در آقایان نیز صادق است. بهتر است پس از کاشت مو از صاف کردن، فر کردن و سشوار کشیدن پرهیز کرده و به سر خود فشار یا حرارتی را وارد نکنید. پس از گذشت یک ماه از کاشت، قادر به شانه کشیدن مو آن هم تنها به یک سمت هستید. برای رنگ کردن موها نیز پس از گذشت دوماه از کاشت اقدام کرده و در مدت یک ماه اول از شامپوی تجویزی پزشک استفاده کنید. پس از آن نیز زمانی که موها به حالت طبیعی خود رسیدند و عوارض اولیه رفع شدند، از شامپوی مناسب خود بهره بگیرید.

به طور کلی بهتر است در ماه های اولیه کاشت از رنگ کردن، پیرایش و آرایش مو خودداری کنید که فولیکول های جوان و تازه در جای خود محکم شده و رشد کنند. زمانی که همه چیز به حالت عادی برگشت، مانند گذشته موهای خود را به هر طریقی که دوست دارید شانه کرده، سشوار بکشید و دیگر حسرت دوستان پرموی خود را نخورید!

استفاده از کلاه

خیلی از افراد به استفاده از کلاه عادت دارند؛ برخی دیگر نیز ترجیح می دهند روی موهای کاشته شده خود کلاه بگذارند که تا زمان بهبودی زخم های آن دیده نشود؛ اما آیا استفاده از کلاه مجاز است یا خیر؟ پس از کاشت موهای کاشته شده بسیار ضعیف، نازک و حساس هستند و باید طبق دستورات پزشک از آن ها مراقبت کرد. گذاشتن به دلیل فشاری که روی سر می آورد، امکان دارد فولیکول ها را از جای خود خارج کرده و مانع رشد موهای جدید شود.

بنابراین بهتر است در هفته اول از پوشیدن کلاه خودداری کرده و پس از آن از کلاهی استفاده کنید که گشاد بوده و هوا در آن جریان دارد. در طول دوران کاشت اگر از کلاه استفاده کردید، حتما آن را به طور روزانه شستشو دهید؛ زیرا کلاه ذرات عرق و گرد و غبار را به خود جمع کرده و باعث عفونت در پوست سر شما می شود.

شستشوی سر پس از کاشت مو

برای شستشوی سر، از اسفنج های مخصوص کاشت مو استفاده کنید. اسفنج را به کف آغشته کرده و به همه قسمت های سر ضربه بزنید. این کار را روزی دوبار تکرار کرده و دقت کنید که به سر فشار وارد نشود. از ماساژ سر یا حرکات چرخشی بپرهیزید و آبکشی را به وسیله دوش انجام ندهید. این کار را دو بار در روز به مدت دو هفته ادامه دهید که تمامی دَلمه ها از بین بروند. از هفته سوم به بعد به طور طبیعی سر خود را شستشو دهید. به آرامی نوک انگشتان خود را در جهت روی سر بکشید که دَلمه ها از بین بروند. این کار را به وسیله ناخن های خود انجام ندهید. باقی ماندن دَلمه یا خراشیدگی روی سر باعث عفونت می شود.

صحیح و دقیق با شامپوهای مخصوصی که برای کاشت مو تجویز می شوند، علاوه بر رفع دلمه، عفونت و چربی های روی پوست، به محکم شدن فولیکول های جوان نیز کمک بسزایی می کنند. این شامپوها بدون مواد اسیدی و قلیایی بالا بوده و تنها برای شستشوهای پزشکی استفاده می شوند. از این رو بدون هیچ آسیبی به تمیزی سر می پردازند. شامپوی مناسب بعد از کاشت مو همان شامپو بچه می باشد. در صورتی که با مشکل قرمزی پوست سر، عفونت یا عدم ریزش دلمه ها مواجه شدید با پزشک خود جهت تعویض شامپو و نحوه شستشوی سر خود تماس بگیرید.

تغذیه بعد از کاشت مو

یکی دیگر از مراحل مراقبت های پس از کاشت مو، برنامه غذایی مفید و کاربردی است. باید به مصرف ویتامین، پروتئین، آب کافی و دیگر اقلام غذایی سالم بپردازید که روند بهبودی به سرعت طی شود. اغلب پزشکان توصیه می کنند پس از صرف صبحانه، ویتامین های لازم را با آب فراوان مصرف کنید.

همچنین استفاده از مایعات فراوان، آب، آبمیوه های طبیعی و میوه هایی که دارای مقادیر زیادی ویتامین C هستند مانند آناناس و پرتقال در این دوره بسیار مفید هستند. یک برنامه غذایی خوب همواره به داشتن جسمی سالم می انجامد. مکمل هایی نیز برای تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن به کار می روند که جایگزین مواد غذایی شده و انرژی لازم بدن را تامین می کنند.

البته مصرف این مکمل ها به افرادی توصیه می شود که امکان خوردن غذاهای نامبرده را ندارند. داشتن یک رژیم غذایی سالم نه تنها باعث سلامتی جسم و روح می شود، بلکه از بروز بیماری ها و مشکلات دیگر نیز جلوگیری می کند. اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید، با مصرف مواد غذایی زیر سلامتی خود را همواره تامین کنید.

دکمه بازگشت به بالا