عمومیمدیریت کسب و کار

نحوه چیدمان تخته نرد

تخته نرد یکی از قدیمی ترین بازی های رومیزی است که قدمت آن به 3000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. این یک بازی شانس و استراتژی و محبوب در سراسر جهان است. یادگیری آن آسان و سرگرم کننده است، جای تعجب نیست که چرا در برابر گذر زمان مقاومت کرده و توسط بسیاری از افراد بازی می شود. این پست از به آموزش بازی تخته نرد به مبتدیان و علاقمندان اختصاص دارد.

تجهیزات بازی تخته نرد (چیدمان تخته نرد)

 • این بازی توسط دو بازیکن انجام می شود، با پانزده مهره یک رنگ. همچنین هر بازیکن جفت تاس خود را دارند.
 • یک مکعب مضاعف با اعداد 2 ، 4 ، 8 ، 16 ، 32 ، 64 برای ردیابی سهام دور استفاده می شود.
 • این صفحه شامل 24 مثلث طولانی است که نقاط یا پیپ نامیده می شوند. مثلث ها از نظر رنگ متناوب هستند و به چهار ربع شش مثلث تقسیم می شوند. چهار ربع صفحه خانگی و تخته بیرونی بازیکن و تخته خانگی و تخته بیرونی حریف است. تخته های خانه و تخته های بیرونی توسط یک تقسیم کننده در قسمت میانی از آن جدا شده جدا می شود. موقعیت های اولیه قطعات مطابق شکل زیر چیده شده اند.

حتما بخوانید:

خانه ها از 24 در صفحه میزبان حریف شماره گذاری می شود و در صفحه میزبان خود بازیکن به 1 پایان می یابد.

هدف از این بازی این است که همه مهره های خود را به صفحه خانه منتقل کنید و سپس قطعات را به طور کامل از صفحه جدا کنید (از بین ببرید). بازیکنان مهره های خود را در جهت مخالف به دنبال یک مسیر نعل اسبی شکل حرکت می دهند، همانطور که نشان داده شده است.

برای شروع بازی، هر بازیکن یک تاس می اندازد و بازیکن با عدد بالاتر ابتدا با استفاده از هر دو عدد تاس حرکت می کند. اگر هر دو بازیکن عدد یکسانی را بچرخانند، تاس ها دوباره غلت می‌خورند تا زمانی که تعداد مختلفی را بچرخانند. بازیکنان سپس به نوبت چرخش می کنند و در ابتدای هر دور دو تاس می چرخانند. تاس ها باید همیشه با هم جمع شوند و در سمت راست تخته بازی صاف قرار بگیرند. اگر به بیرون یا مهره برخورد کنند، تاس ها باید دوباره غلت بزنند.

شروع: نحوه بازی تخته نرد

تاس تعیین می‌کند که بازیکن قرار است چند شماره مهره خود را حرکت دهد. جستجوگر همیشه به دنبال مسیر نعل اسب به سمت صفحه اصلی بازیکن جلو می رود.

حتما بخوانید:

حرکت در بازی تخت نرد

 • خانه‌ای که توسط دو یا چند مهره مخالف اشغال نشده باشد، یک نقطه باز است. هنگام جابجایی یک مهره ممکن است فقط در یک نقطه باز قرار گیرد.
 • دو تاس دو حرکت جداگانه را تشکیل می دهند. به عنوان مثال، اگر یک بازیکن 6 و 4 بیاورد، ممکن است مهره‌ای 6 فاصله را به یک نقطه باز و یک مهره دیگر 4 فاصله را به یک نقطه باز منتقل کند.
 • بازیکن همچنین ممکن است انتخاب کند که همان مهره را دو بار منتقل کند، به شرطی که هر حرکت به یک نقطه باز باشد.
 • هنگامی که جفت بیاید اعداد روی تاس دو بار بازی می شوند. به عنوان مثال، اگر بازیکنی جفت پنج بیاورد، ممکن است مهره‌های خود را چهار بار 5 تایی در هر ترکیبی که روی نقاط باز قرار دارد، حرکت دهد.
 • بازیکن باید در صورت امکان هر دو عدد رول شده را حرکت دهد (در صورت جفت آوردند چهار عدد). اگر فقط یکی از اعداد قابل بازی باشد زیرا فقط یک نقطه باز در دسترس است، بازیکن باید آن شماره را بازی کند. اگر هر یک از دو شماره را می توان بازی کند اما نه هر دو، باید عدد بزرگتر بازی شود. اگر هیچ یک از دو شماره قابل بازی نباشد، بازیکن نوبت خود را از دست می دهد. اگر یک بازیکن نتواند هر چهار عدد را در صورت جفت آوردن بازی کند، بازیکن باید تا حد ممکن اعداد را بازی کند.

زدن در بازی تخته نرد

یک نقطه باز که شامل یک مهره مخالف است، یک ضعف است. وقتی یک مهره به یک ضعف منتقل می شود، مهره مقابل زده می شود و مهره مخالفی که ضربه خورده است روی میله قرار می گیرد.

حتما بخوانید:

هنگامی که یک بازیکن یک یا چند مهره در میله دارد، ابتدا باید آنها را دوباره روی صفحه اصلی حریف وارد کند. یک مهره با چرخاندن دو تاس و حرکت دادن آن به نقطه مربوط به یکی از اعداد در صفحه اصلی حریف، وارد آن می شود.

اگر مهره های روی میله نتواند وارد یک نقطه باز شود، بازیکن نوبت خود را از دست می دهد و مهره (ها) روی میله می‌ماند. یک بازیکن نمی‌تواند قطعه دیگری را حرکت دهد تا زمانی که تمام مهره هایش از میله خارج شود. اگر یک بازیکن بتواند بعضی از مهره های خود را وارد کند اما باز هم مهره روی میله داشته باشد، نوبت او تمام می‌شود.

تحمل کردن در بازی تخته نرد

وقتی همه مهره‌های یک بازیکن در صفحه خانه او باشد، او می‌تواند فرایند خارج کردن آنها را  آغاز کند. این کار با شماره تاس مربوط به یک خانه با یک مهره که روی آن قرار دارد انجام می شود.

اگر بازیکنی نتواند مهره خارج کند، باید با مهره های خانه های قبلی بازی کند.

دبل‌ها (جفت‌ها) در نحوه بازی تخته نرد

از مکعب مضاعف برای افزایش سهم در هر نقطه از بازی استفاده می‌شود. در ابتدای بازی، مکعب دو برابر با 64 رو به بالا روی میله قرار می گیرد. قبل از شروع نوبت به بازیکن، ممکن است آن بازیکن پیشنهاد کند که سهام فعلی را دو برابر کند. حریف یا سهم های دوبرابر را می‌پذیرد (می‌گیرد) یا استعفا می‌دهد (رها می شود) و مسابقه و سهم های فعلی را می‌بازد. اگر حریف تصرف کند، صاحب مکعب می‌شود و مکعب را برمی گردانیم تا 2 رو به بالا باشد. پس از آن فقط صاحب مکعب حق دارد پیشنهاد کند که سهام را دوباره دو برابر کند. اگر حریف تصرف کند، مالکیت مکعب به او منتقل می‌شود و این روند می تواند از 4 تا 8 و به بعد ادامه یابد. هیچ محدودیتی برای دو برابر شدن وجود ندارد حتی بیشترین تعداد در مکعب 64 است.

حتما بخوانید:

گامون و تخته نرد

در پایان بازی، اگر فردی پانزده مهره خود را خارج کرده و حریف حداقل یک مهره را خارج کرده باشد، آن شخص سهام فعلی را برنده می‌شود. اگر حریف هیچ مهره ای خارج نکرده باشد، در این صورت حریف یک گام بازی را از دست می‌دهد و دو برابر سهام فعلی را از دست می‌دهد. اگر حریف هیچ مهره را خارج نکرده باشد و همچنان یک یا چند مهره هم در میله داشته باشد، حریف تخته نرد را از دست می دهد و سهام فعلی را سه برابر از دست می دهد.

سخن آخر

در این متن به آموزش بازی تخته نرد به صورت تصویری پرداختیم. با کمی تمرین و دقت این بازی جذاب را یاد می‌گیرید و می‌توانید در دورهمی های دوستانه رقابت هیجان انگیزی داشته باشید. شما می‌توانید این آموزش را در دیگر صفحات اجتماعی خود به اشتراک بگذارید و تجربه و نظرات خود از این بازی را نیز با ما شریک شوید.

مطالب مرتبط:

نحوه چیدمان تخته نرد

طرز صحیح چیدن مهره ها در تخته نرد و اصول بازی

در کنار نکات مهم در و مهره ها و همچنین بازی با این سرگرمی محبوب، طرز چیدن مهره ها در تخته نرد یکی از ابتدایی ترین مرحله‌ها برای انجام این بازی است، به همین دلیل ما در این مقاله طرز صحیح چیدمان تخته نرد را به شما آموزش می دهیم.

اگر بخواهیم تعدادی از بازی های قدیمی را نام ببریم، یکی از آن ها بازی تخته نرد است که در کشور ما از قدیم محبوبیت زیادی داشته است. همچنین این بازی در خاورمیانه نیز محبوبیت خاصی دارد.

در این بازی ۳۰ مهره وجود دارد که ۱۵ مهره رنگ روشن دارند و ۱۵ مهره دیگر رنگ تیره به همراه دو عدد تاس. تخته موجود در بازی چهار خانه شش قسمتی نیز دارد.

همان طور که می دانید این بازی به صورت دو نفره انجام می شود. روند بازی به این صورت است که هر فرد باید مهره هایش را در یک طرف جمع کند و سعی کند تا مهره هایش را از بازی خارج کند، به این صورت فرد برنده کسی است که زود تر مهره هایش را از بازی خارج کند و این طرز چیدن مهره در بازی تخته نرد است.

برای خارج کردن مهره هایتان از بازی باید تاس بریزید و بر اساس اعدادی که می آید مهره های خود را حرکت دهید. حرکت مهره ها می تواند در جهت عقربه های ساعت و یا در جهت عکس عقربه های ساعت باشد. در طی بازی باید سعی کنید تا مهره هایتان را سریع تر خارج کنید و برنده بازی شوید.

نحوه چیدن مهره ها در تخته نرد

شما به دو صورت می توانید مهره هایتان را بر روی زمین بازی بچینید. البه باید بگوییم که هر دو راه کاملا مانند هم هستند. به یاد داشته باشید فردی که مهره رنگ روشن را انتخاب کند در حین بازی باید مهره هایش را در جهت عقربه های ساعت حرکت دهد و فردی که مهره های تیره را انتخاب می کند باید در خلاف جهت عقربه های ساعت مهره هایش را حرکت دهد.

حال برای شروع بازی برای چیدن مهره هایتان به طرز زیر بر روی زمین بازی یعنی همان تخته نرد قرار دهید:

 • دو عدد از مهره هایتان را در خانه شماره ۱ حریفتان قرار دهید.
 • پنج عدد از مهره هایتان را در خانه شماره ۵ خودتان قرار دهید.
 • سه عدد از مهره هایتان را در خانه شماره ۷ خودتان قرار دهید.
 • پنج عدد از مهره هایتان را در خانه شماره ۱۰ حریفتان قرار دهید.

نحوه بازی

پس از طرز چیدن مهره ها در تخته نرد برای شروع بازی هر دو فرد بازیکن باید با یکدیگر توافق کنند که چه کسی شروع کننده بازی باشد. بازیکن ها باید با یکدیگر تاس بیندازند و طبق توافقشان هر فردی که تاس با عدد بیشتری بیاورد می تواند بازی را شروع کند. البته توافق شما می تواند با تاس عدد پایین تر هم باشد.

یعنی هر دو بازیکن تاس بیندازند و هر فردی که تاس با عدد پایین تری آورد شروع کننده بازی باشد. لازم است در این جا یادآوری کنیم که اگر عدد تاس دو بازیکن یکی باشد دوباره باید هر دو نفر تاس بیندازند.

پس از تعیین شخص شروع کننده بازی شروع می شود. به این صورت است که اگر شما تاس بیندازید و یک تاس شماره ۳ باشد و تاس دیگر شماره ۴ ، شما به دو صورت می توانید مهره خودتان را حرکت دهید.

قوانین بازی تخته نرد

علاوه بر طرز چیدن مهره در تخته نرد، در حین بازی چند وجود دارد که باید آن ها را رعایت کنیم. این قوانین عبارتند از:

 • در زمان بازی و حرکت دادن مهره هایتان، به هیج عنوان نمی توانید مهره هایتان را در یک خانه بسته قرار دهید. خانه بسته به معنای خانه ای است که بیشتر از یک مهره حریف در آن قرار داشته باشد.
 • در حین بازی شما تنها می توانید مهره هایتان را در خانه هایی قرار دهید که هم رنگ مهره های خودتان هستند. به این صورت اگر رنگ مهره های شما تیره باشد نمی توانید در خانه هایی که مهره رنگ روشن وجود دارد، مهره های خودتان را قرار دهید. مگر آن که تنها یک مهره از حریفتان در آن خانه باشد.
 • اگر در بازی تاس های جفت بیاورید یعنی هر دو تاس تان یک عدد را نشان دهند، شما باید ۴ بار آن عدد را بازی کنید. به عنوان مثال اگر شما دو تاستان عدد ۳ باشد باید چهار بار همین عدد را بازی کنید.
 • در بازی شما باید تاس بیندازید و مهره هایتان را حرکت دهید، مگر آن خانه توسط حریف بسته شده باشد.

نتیجه گیری

برای یک بازی حرفه ای در تحته نرد باید اصو چیدمان مهره ها را نیز بدانید. نحوه چیدن مهره ها در تخته نرد نیز اصول خودش را دارد که ما سعی کردیم در این مقاله به این موضوع اشاره کنیم.

حال شما به راحتی با استفاده از این راهنما و طرز چیدن مهره ها، بازی تخته نرد را شروع کنید. امیدوارم با مطالعه این مطلب سؤالات همه شما کاربران گرامی رفع شده باشد.

مطالب مرتبط:

هم اکنون در  با عنوان نحوه چیدن تخته نرد در خدمت شما کاربران گرامی هستیم.با ما همراه باشید.

تخته نرد جز سرگرمی های جذاب و اصیل ایرانی است که در دنیا و بالاخص خاورمیانه به عنوان بازی فکری محبوب ایرانی شناخته می شود. اگر دغدغه تقویت حافظه در کودکی و پیشگیری از آلزایمر در بزرگسالی را دارید، خرید بازی می تواند بهترین انتخاب باشد. با توجه به اینکه بازی تخته نرد در مقایسه با سایر بازی های فکری از مزیت های فراوانی برخوردار است در عین حال قیمت مناسبی داشته و به راحتی می توانید آن را تهیه کنید. سرگرم شدن به بازی تخته نرد در اوقات فراغت باعث ایجاد حس شادی و نشاط می شود و دورهمی های دوستانه و خانوادگی را تقویت می کند. بهتر است بدانید مفاهیم این بازی اصیل ایرانی بر پایه آفرینش و زندگی انسانها شکل گرفته است و اسرارآمیزترین بازی فکری محسوب می شود. برای اینکه بتوانید وارد این بازی هیجان انگیز شوید اولین قدم یادگیری اصول چینش مهره ها است که در ادامه بدان می پردازیم.

 این بازی از چهار خانه شش قسمتی و ۱۵ مهره به رنگ تیره و ۱۵ مهره به رنگ روشن ، دو عدد تاس برای بازی و یک تاس دوبل یا داو دادن تشکیل شده است.

این بازی در خاورمیانه از محبوبیت خاصی برخوردار است.

بازی تخته نرد یک بازی دو نفره می باشد که باید مهره هاي خود را دریک گوشه جمع کنید و هر کس زودتر آن ها را از بازی خارج کند برنده بازی محسوب میشود. شخص مهره های خود را بر اساس اعداد تاسی که می آید در جهت حرکت عقربه های ساعت یا خلاف آن حرکت می دهد و در آخر از صفحهٔ بازی خارج می‌سازند.

در پایان بازیکنی برنده خواهد بود که زودتر همهٔ مهره‌های خود را از زمین بازی خارج نماید.

 ارزانترین نرخ رو از لحظه آخر بخواهید
نگران زمان نباش، تا لحظه آخر وقت داری، در لحظه سفر کن

 

ابتدا، هر بازیکن یک تاس پرت می‌کند. بازیکنی که عدد بیشتری بیاورد بازی را آغاز می‌کند. در صورت مساوی شدن، دوباره تاس را پرتاب می‌کنند (شخص آغازکننده با همان تاس ریخته شده بازی می‌کند و دوباره تاس نمی‌ریزد. مثلاً  اگر حریف ۴ آورده باشد و شما ۵ ، یک مهره را ۹ حرکت به خانه ای باز ببرید و یا یک مهره را ۵ حرکت و مهره دیگری را ۴ خانه حرکت دهید.

دو راه برای چیدن مهره ها بر روی زمین بازی تخته نرد وجود دارد کـه البته هر دو راه یکسان میباشد.اگر شـما مهره ي سفید را انتخاب کرده باشید، نحوه ي حرکت شـما بر خلاف جهت عقربه هاي ساعت خواهد بود و رقیب در جهت عکس شـما بازی خواهد کرد.

اگر میخواهید در جهت حرکت عقربه های ساعت حرکت کنید باید به ترتیب زیر مهره ها را بچینید .

مهره های حریف را باید مقابل مهره های خود بچینید .

۲ مهره ی خود را در خانه ۱ طرف حریف بچینید .

پنج مهره را در خانه ی پنجم طرف خود بچینید .

سه مهره را در خانه ی هفتم طرف خود بچینید .

پنج مهره را در خانه ی دهم طرف مقابل می چینیم .

سپس بر اساس مهره هایی که می نشیند بازی را در جهت عقربه های ساعت ادامه دهید .

ازمیز تخته نرد در موارد متعددی استفاده می شود. امروزه از این نوع میز ها بیشتر برای دکوراسیون خانه ها و منازل مسکونی و واحد های تجاری استفاده می شود. علت این امر نیز این است که این میز ها بسیار زیبا و چشم نواز هستند. بعلاوه می توان از آن ها برای بازی کردن نیز استفاده کرد.

منبع: pinterest.com

 

 

دکمه بازگشت به بالا