اقتصادی

فروکش هیجان خرید آپارتمان در تهران

بررسی فایل‌های عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران گویای آن است که به تعداد واحدهای با عمر بنای کمتر از ۱۰ سال و دارای امکانات کامل افزوده شده است. این از افزایش تعداد فروشندگان مصمم حکایت دارد.

هیجانات ماه‌های اخیر بازار مسکن به وضوح فروکش کرده است. مشاوران املاک می‌گویند که به تدریج حجم فایل‌هایی که با تخفیف ارایه می‌شوند در حال افزایش است و انتظار می‌رود در ماه‌های محرم و صفر میزان عرضه به مراتب بیش از تقاضای واقعی بازار باشد.

برخی مشاوران املاک در مناطق شمالی تهران از ریزش ۱۰ تا ۳۰ درصدی قیمت‌های پیشنهادی خبر می‌دهند. فروشندگانی که نیاز به نقدینگی دارند قیمت‌ها را تا بیش از ۳۰ درصد کاهش داده‌اند.

62651185.jpg

برآورد کلی از بازار مسکن در پایتخت گویای آن است که انتظارات افزایشی به طور کامل از بازار محو شده است. اما چالشی بین دو طرف عرضه و تقاضا دیده می‌شود که ممکن است فرآیند رونق معاملات را به تعویق بیندازد. به نظر می‌رسد بازار برای پذیرش کاهش قیمت نیاز به یک دوره استراحت همراه با رکود معاملات دارد. این می‌تواند فروشندگان بالقوه را مجاب به پایین آوردن قیمت کند و ریزش بیشتری در بازار اتفاق بیفتد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد علاوه بر نبود تقاضای مصرفی، تقاضای سرمایه‌گذاری نیز از بازار مسکن شهر تهران کنار کشیده است. برخی سفته‌بازان منتظر دریافت نشانه‌ای از رشد احتمالی بازار ارز هستند؛ نشانه‌ای که احتمال ارسال آن بسیار ضعیف به نظر می‌رسد.

یکی دیگر از موضوعاتی که می‌تواند حداقل سه ماه دیگر به رکود بازار مسکن بیافزاید نزدیک شدن به ماه‌های محرم و صفر است که از ۲۳ روز دیگر آغاز می‌شود. در حال حاضر کنش‌گران بازار ملک معاملات را معلق کرده‌اند و این در حالی است که ماه‌های محرم و صفر معمولا بازار ملک کساد می‌شود. بنابراین احتمالا تا سه ماه دیگر نمی‌توان انتظار رونق چندانی در بازار املاک را داشت.

بیشتر بخوانید:

۲۱۷۲۲۳

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که با تخصص و تجربه در زمینه تحلیل‌های اقتصادی فعالیت می‌کنم. با استفاده از روش‌های پیشرفته و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین نتیجه را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا