اقتصادیعمومیمدیریت کسب و کار

؛کرم مرطوب کننده، راهی ساده و موثر برای شادابی پوست

چگونه از پوست خود مراقبت کنیم؟

کرم شب لاکچری کوین فرانسوی: پوست به بخش های مختلفی تقسیم می شود که هر بخش مراقبت های مخصوص به خود را نیاز دارد. راه های مراقبت از پوست بدن با روش مراقبت از پوست صورت تفاوت دارد. مراقبت از پوست پا و دست یکی نیستند و حتی روش های مراقبت از پوست اطراف چشم با مراقبت های پوست لب تفاوت دارند. نترسید قرار نیست در این مطلب لیستی از محصولات مراقبت از پوست برای بخش های مختلف بدن و صورت معرفی کنیم یا کلی کار مختلف بگوییم که زمان زیادی را از شما بگیرد. بلکه می خواهیم همه چیز را به شکلی توضیح دهیم که خودتان به راحتی بتوانید روتین مراقبت از پوست مورد نیازتان را انتخاب کنید.

 انواع پوست

خرید کرم لاکچری کوین: اولین چیزی که برای مراقبت از پوست یا حتی خرید محصول پوستی باید بدانید نوع پوست‌تان است. این کار هم باعث می شود که از محصولات اشتباه و نامرتبط با نوع پوست خود استفاده نکنید و هم باعث آسیب رسیدن به آن نشوید. با ما همراه باشید تا نوع پوست خود را به درستی تشخیص دهید. بهتر است برای مشخص کردن صحیح نوع پوست خود، ابتدا صورت‌تان را به خوبی بشویید و پس از یک ساعت موارد گفته شده در پایین را بررسی کنید.

 1. پوست خشک

افرادی که دارای پوست خشک هستند، معمولا در تمام طول سال و مخصوصا بعد از شستشوی صورت، حالت کشیدگی و خارش احساس می کنند یا همیشه حالت پوسته پوسته روی صورت خود دارند. پوست این افراد چربی کافی تولید نمی کند و به همین دلیل پوست خشک می شود.

 1. پوست چرب

به ناحیه T صورت خود که شامل چانه، بینی و پیشانی می شود دقت کنید. اگر چربی زیادی روی این نواحی احساس می کنید یا پوست‌تان معمولا براق است، پوستی چرب دارید. پوست های چرب بیشتر مستعد جوش و آکنه هستند.

 1. پوست معمولی

این مدل پوست ها نه چرب هستند و نه خشک. یعنی در ناحیه T صورت احساس چربی نمی شود و بعد از شستن صورت نیز حس خارش و کشیدگی روی پوست وجود ندارد. این مدل پوست ها جزء بهترین نوع پوست ها هستند که مراقبت آسان‌تری دارند.

 1. پوست مختلط

افراد با پوست مختلط در ناحیه T صورت حس چربی دارند و در قسمت فک و گونه پوست آن ها شبیه به پوست های خشک یا معمولی است. پوست مختلط مراقبت بیشتری نسبت به باقی مدل های پوست نیاز دارد به خصوص پوست های مختلط خشک و چرب که باید دو نوع مراقبت همزمان برای آن ها انجام گیرد.

 1. پوست حساس

چهار مدل پوست گفته شده در بالا انواع رایج پوست ها هستند اما به غیر از نوع پوست، ممکن است پوست شما حساس باشد یعنی گاهی دچار التهاب و قرمزی شود و نتوانید هر محصولی حتی مرتبط با نوع پوست خود را استفاده کنید. این نوع پوست ها حساسیت بیشتری به مواد و محصولات نشان می دهند و هنگام اصلاح نیز جوش می زنند. افراد با پوست حساس به راحتی دچار آفتاب سوختگی شده و ممکن است دچار اگزما هم بشوند.

 روتین روانه مراقبت از پوست

حال که با نوع پوست خود آشنا شدید، بهتر است به سراغ مهم ترین کارهای مراقبتی برویم. این کارها باید روتین همه کسانی باشد که به مراقبت روزانه از پوست خود اهمیت می دهند.

 1. کرم مرطوب کننده

پوست شما از هر مدلی باشد نیاز به استفاده از مرطوب کننده مخصوص به آن را دارید.  کرم روز لاکچری کوین بیز فقط برای مراقبت از پوست خشک نیست بلکه حتی اگر پوست چرب دارید باز هم روتین روزانه مراقبت از پوست چرب شما هم باید شامل مرطوب کننده پوست چرب باشد. مرطوب کننده ها باعث می شوند رطوبت پوست شما حفظ شود اما اگر پوست‌تان دچار کم آبی یا اصطلاحا دهیدراته است، می توانید قبل از مرطوب کننده از آبرسان استفاده کنید تا هم به پوست خود آبرسانی کنید و هم رطوبت پوست را حفظ نمایید.

البته استفاده از مرطوب کننده بعد از هر بار شستشوی صورت و بدن و شب ها قبل از خواب توصیه می شود. بنابراین استفاده از آن را صرفا به زمان خروج از منزل معطوف نکنید.

همچنین مرطوب کننده را فقط برای پوست صورت استفاده نکنید بلکه برای مراقبت از پوست دست و بدن نیز استفاده از مرطوب کننده بعد از هر بار شست و شو لازم است. این کار از خشکی پوست شما جلوگیری کرده و آن را نرم و لطیف می کند.

 1. استفاده از ضد آفتاب

مهمترین مراقبتهای پوستی روزانه استفاده از ضد آفتاب است که برای همه افراد در تمام سنین و خانم و آقا واجب بوده و باید برای پوست صورت، پوست دست و سایر نواحی بدن که در معرض نور مستقیم خورشید خواهند بود، به کار می رود. اشعه های مضر داخل نور خورشید می توانند باعث چین و چروک در صورت شما شوند، پوست شما را دچار آفتاب سوختگی کنند یا حتی باعث سرطان پوست شوند. بنابراین محافظت از پوست در برابر این اشعه ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

البته استفاده از ضد آفتاب چیزی نیست که فقط به عنوان روتین مراقبت پوست تابستان برای شما مطرح باشد بلکه در تمام طول سال باید مورد استفاده قرار گیرد. به خصوص در زمستان برفی، انعکاس نور از برف می تواند بسیار آسیب زا باشد.

برای ، ابتدا نوع پوست خود را در نظر بگیرید و سپس spf مناسب را خریداری کنید. سعی کنید از spf زیر 15 استفاده نکنید زیرا محافظت لازم از پوست انجام نمی شود. همچنین spf بالای 50 هم چندان توجیهی ندارد. بهترین spf ها 30 و 50 هستند که شما می توانید به انتخاب خود یکی را مورد استفاده قرار دهید.

همچنین فراموش نکنید که ضد آفتاب ها بیش از 2 تا 4 ساعت قدرت محافظت ندارند بنابراین تمدید آن در طول روز را از یاد نبرید. شما می توانید از کرم های ضد آفتاب دارای مرطوب کننده یا مرطوب کننده های با خاصیت ضد آفتاب هم استفاده کنید و به جای استفاده از دو محصول جدا، تنها از یک محصول استفاده نمایید. با این کار در وقت خود نیز صرفه جویی می کنید.

 1. شست و شوی مناسب

از دیگر مراقبت های روزانه پوست باید به شست و شوی مناسب صورت اشاره کنیم. بهتر است روزی دو بار که یک بار شب قبل از خواب و بار دیگر صبح بعد از بیداری است، صورت خود را به خوبی بشویید. البته برای مراقبت از پوست صورت چرب می توانید تعداد دفعات شستشوی صورت را در طول روز  افزایش دهید تا چربی اضافه پوست شما گرفته شود. همچنین برای شستشوی بهتر می توانید از پاک کننده های صورت استفاده کنید تا به خوبی تمام آلودگی ها را از روی پوست صورت شما پاک کنند. برای مراقبت از پوست چرب و حساس سعی کنید از پاک کننده ملایم و ضد حساسیت استفاه کنید و به عنوان روتین مراقبت از پوست مختلط و خشک از شستن صورت با صابون خودداری کنید زیرا صابون می تواند باعث خشکی بیشتر پوست شود.

در صورتی که هر روز آرایش می کنید، به هیچ وجه با صورت آرایش شده نخوابید. این کار بسیار به پوست شما آسیب می زند. حتما شب قبل از خواب به کمک یک آرایش پاک کن یا میسلار واتر صورت خود به طور کامل از مواد آرایشی پاک نمایید.

برای شست و شوی مناسب بدن نیز دوش کوتاه روزانه یا استحمام یک روز در میان را فراموش نکنید. این کار باعث می شود تعریق و آلودگی ها از بدن شما زدوده شوند.

 1. کرم دور چشم

پوست دور چشم حساسیت بیشتری نسبت به پوست صورت دارد بنابراین نیاز به مراقبت متفاوتی است. حتما شما هم می دانید که نباید ضد آفتاب را به دور چشم بزنید. همچنین بهتر است مرطوب کننده دور چشم نیز متفاوت از مرطوب کننده معمول صورت باشد. پس با این اوصاف برای مراقبت از پوست دور چشم چه کنیم؟

برخی از متخصصان بر این باور هستند که استفاده از کرم دور چشم برای افراد بالای 30 یا 40 سال مناسب است و قبل از آن پوست دور چشم نیاز به مراقبت خاصی ندارد اما برخی دیگر این کرم ها را به افراد بالای 20 سال نیز پیشنهاد می کنند. حال تصمیم با شما است که کدام باور را انتخاب کنید اما توصیه ما این است که اگر بالای 30 سال هستید، حتما از کرم های دور چشم هر روز به صورت مرتب استفاده کنید.

کرم های دور چشم انواع مختلفی دارند و هر کدام ویژگی خاصی را ارائه می دهند. بنابراین برای انتخاب خود، ابتدا نیازتان را شناسایی کنید. می خواهید سیاهی زیر چشم خود را برطرف کنید یا پف آن را از بین ببرید یا چین و چروک چشم را کمتر کنید؟ برای هر کدام از این موارد باید محصول مرتبط را استفاده کنید. همچنین می توانید کرم های دور چشم مختلف را لایه به لایه به کار ببرید و همزمان چند نیاز خود را برطرف کنید.

بهترین زمان استفاده از کرم دور چشم نیز صبح و شب بعد از شستشوی کامل صورت است. البته بهتر است شب یک ساعت قبل از خواب این کار را انجام دهید تا کرم زمان مورد نیاز برای جذب شدن را داشته باشد.

 1. ورزش، تغذیه و خواب مناسب

ورزش مرتب مخصوصا ورزش هایی همچون یوگا که باعث آرامش می شوند و استرس را از بدن دور می کنند یکی از بهترین روش های مراقبت پوستی هستند. همچنین داشتن رژیم غذایی سالم شامل انواع سبزیجات، غلات و میوه ها به سلامت و شادابی پوست شما بسیار کمک می کند.

داشتن خواب کافی و در زمان مناسب نیز یکی دیگر از موارد مراقبت از پوست است. همچنین سعی کنید زیاد به پوست خود دست نزنید، این کار آلودگی را به پوست شما منتقل می کند. اگر سیگار می کشید، ترک آن هم سلامت پوست شما را افزایش می دهد.

پاکسازی پوست

مواردی که در بالا گفته شد، روتین مراقبت از پوست به صورت روزانه بودند که اگر به سلامت و شادابی پوست خود اهمیت می دهید، بهتر است هر از گاهی کارهای دیگری هم برای بهبود سلامت پوست خود انجام دهید. پاکسازی پوست یکی از این کارها است. پاکسازی نیز همچون دیگر مواردی که گفتیم باید با محصولات و روش های مرتبط با نوع پوست صورت گیرد. به خصوص برای روتین مراقبت از پوست چرب پاکسازی پوست بسیار مفید است. البته بدین منظور حتما باید از محصولات مراقبت از پوست چرب استفاده نمایید.

آموزش پاکسازی پوست چیزی نیست که همه جا به یک صورت گفته شود. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. از این رو شما انتخاب های گوناگونی دارید. همچنین می توانید هم به مراقبت خانگی از پوست بپردازید و با ماسک های مختلف خانگی یا محصولات موجود در بازار به پاکسازی پوست خود بپردازید (مانند )، هم مرتب به سالن های اسپا مراجعه کنید و پوست خود را پاکسازی نمایید.

پاکسازی پوست باعث لایه برداری از پوست، بسته شدن منافذ باز پوست، جلوگیری از ایجاد جوش و مانع پیری زودرس می شود. همچنین شادابی و درخشش پوست‌تان را افزایش می دهد.

؛کرم مرطوب کننده، راهی ساده و موثر برای شادابی پوست

مراحل پاکسازی پوست صورت

 1. شستشوی صورت با پاک کننده های مناسب نوع پوست شما که از انواع طبیعی و خانگی یا محصولات مختلف پاک کننده استفاده کنید.
 2. بخور صورت با بخار گرم باعث می شود قبل از استفاده از ماسک صورت، پوست نرم شده و آلودگی ها به خوبی از روی آن پاک شوند.
 3. استفاده از ماسک های پاک کننده که هم به صورت خانگی قابل تهیه هستند و هم محصولات متنوعی از آن ها را می توانید تهیه کنید.
 4. تونرها محصولاتی هستند که برای زدودن آلودگی ها و باقی مانده آرایش روی صورت و تنظیم pH پوست به کار می روند. همچنین به بستن منافذ باز پوست کمک می کنند.
 5. ماسک های مختلفی هم برای پاکسازی پوست وجود دارند که می توانید آن ها را به صورت آماده تهیه کنید یا در خانه بسازید.

تمام این مراحل به شاداب شدن پوست شما کمک می کند اما این مراحل می توانند به پوست شما استرس وارد کنند. این استرس وارد شده در نهایت نتیجه خوبی دارد و می تواند منجر به ایجاد سلول های پوستی جدید، افزایش شفافیت پوست و تحریک کلاژن سازی شود اما رعایت چند نکته برای مراقبت بعد از پاکسازی پوست می تواند باعث شود که پاکسازی شما نتیجه بهتری داشته باشد

دکمه بازگشت به بالا