فرهنگ و هنر

پرتره‌، بازتابی از روح زمانه است

ایواره/اصفهان محور اصلی نمایشگاه «چهره‌ها» که این روزها در گالری اکنون برپاشده، انسان است و به گفته نقاش این آثار، هر پرتره بازتاب زمانه‌ خود است و علاوه بر چهره‌ فردی، به منزله‌ چهره‌ زمانه نیز تلقی می‌شود.

محمد آتش‌پور درباره نقاشی‌های ارائه‌شده‌ خود در این نمایشگاه، به ایواره گفت: موضوع آثار نمایشگاه «چهره‌ها» پرتره آدمی است؛ درواقع انسان، ‌محور اصلی این نمایشگاه است و همه آثار ارائه‌شده نیز با زیست انسانی مرتبط بوده و در قالب موضوع‌های اجتماعی به تصویر کشیده شده‌اند.

او ادامه داد: بعضی از پرتره‌های ارائه‌شده در این نمایشگاه، انسان‌های آسیب‌دیده ازنظر مسائل روحی و یا جسمی است و سعی شده که نقاشی‌ها غم، مرگ و مضامینی از این نوع را به مخاطب منتقل کند.

این هنرمند نقاش بیان کرد: پیرمرد و جمجمه‌ها، مرد تک چشم، انسان و شهر و نیز سندروم داون، برخی از عنوان‌های پرتره‌های تصویر شده در نمایشگاه چهره‌ها است که با استفاده از تکنیک آکریلیک و رنگ و روغن و در ابعادی با طول ۱۰۰ و عرض ۷۰ سانتی‌متر ترسیم‌شده و در معرض دید بازدیدکنندگان قرارگرفته اند.

پرتره‌، بازتابی از روح زمانه است

آتش که پیش‌ از این در چند نمایشگاه گروهی حضورداشته و نمایشگاه چهره‌ها و اولین تجربه او به‌عنوان یک نمایشگاه انفرادی است، بیانیه این نمایشگاه را پاسخی به پرسشِ چراییِ انتخاب پرتره برشمرد و گفت: همان‌طور که در بیانیه آمده، پرتره، یکی از عام‌ترین و کهن‌ترین اشکال هنری است که به مطالعه مردم، دیگران یا خود می‌پردازد. پرتره‌پردازی از جهاتی درک و کشف چیستی انسان است. هر پرتره بازتاب زمانه‌ خود به شمار می‌رود و علاوه بر چهره‌ فردی، به‌منزله‌ چهره‌ زمانه نیز تلقی می‌شود. در میان انواع ژانرهای تصویری، پرتره به نحو مستقیم و صریح‌تری به غیاب و درعین‌حال حضور فرد اشاره دارد.

او اضافه کرد: اغلب کوشیده‌ام در تجسم مدل‌ها جنبه‌هایی از منش اخلاقی، زندگی عاطفی و شخصیت آن‌ها را منتقل کنم. پرتره‌ها بیننده را به‌عنوان یک پاسخ‌دهنده، با پرسشی درگیر می‌کند که پرتره‌پرداز مطرح کرده است: «آن تویی که من به آن می‌نگرم کیست؟ چگونه می‌توانم او را بشناسم؟»

پرتره‌، بازتابی از روح زمانه است

به گزارش ایواره، علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه نقاشی «چهرها» می‌توانند تا ۲۶ اردیبهشت‌ماه، ساعت ۱۶ تا ۲۰ به گالری اکنون واقع در اصفهان، خیابان مارنان، پلاک ۱۵۳ مراجعه کنند.
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا