اقتصادی

رژیم صهونیستی از بهبود روابط خود با جهان عرب ناامید شد

گفتگو/ «روز قدس» جعلی بودن اسرائیل را ثابت کرد

رژیم صهونیستی از بهبود روابط خود با جهان عرب ناامید شد

کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه غربی‌ها تلاش بسیار زیادی کردند تا اسرائیل را نجات دهند،گفت: اما دولت‌های عربی با هوشمندی وارد این بازی نشدند به طوری که صهونیست‌ها از بهبود روابط خود با جهان عرب ناامید شدند.

مصطفی انتظاری کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، در خصوص تحولات اخیر اراضی اشغالی و اهمیت برگزاری پُرشور «روز قدس»، گفت: فلسفه روز قدس این است که جهان نشان دهد با اشغالگری و با ایجاد یک رژیم جعلی در جهان میانه‌ای ندارد. این یک فلسفه کلی است و هر سال هم تکرار می‌شود.

وی افزود: ملت‌های مختلف در کشور‌های گوناگونی جمع شدند و این خواسته را مطرح کردند که باید در برابر اشغالگری ایستاد.

کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه، اما چیزی که امسال اتفاق افتاد و روز قدس را متفاوت می‌کند، این است که رژیم صهیونیستی هیچ وقت در این حد انزوا را تجربه نکرده بود، تاکید کرد: در حوزه سیاست خارجی، کشور‌های منطقه با وجود همه تلاش‌هایی که رژیم صهیونیستی انجام داد، با این رژیم زاویه و فاصله گرفته‌اند.

انتظاری اضافه کرد: در حوزه داخلی هم همان جماعتی که در مناطق اشغالی به سختی دور هم جمع شدند، از شرایط خود راضی نیستند به طوری که در داخل اراضی اشغالی دست به اعتراض می‌زنند.

وی تصریح کرد: از این رو، راهپیمایی امسال «روز قدس» می‌تواند به همه نشان دهد که آن استدلالی که از سال‌ها قبل، همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران مطرح شد مبنی براینکه این رژیم پایدار نیست و جعلی است، امروز حقانیت آن دارد اثبات می‌شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: بنابراین اگر ما بتوانیم امسال، بدون در نظر گرفتن اختلافاتی که در موضوعات مختلف در جهان اسلام، ممکن است وجود داشته باشد به صورت یک پارچه «روز قدس» را برگزار کنیم و دولت‌ها مانع برگزاری این راهپیمایی نشوند تا یک هم‌بستگی در مقابله با فرایند اشغال‌گری به نمایش بگذاریم، به خوبی می‌تواند نشان دهد حرفی که امسال همه بر روی آن اجماع دارند و آن نابودی اسرائیل است کاملا در دسترس و قریب الوقوع است.

انتظاری همچنین در مورد تلاش برخی از استراتژیست‌های غربی برای عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی با برخی کشور‌های منطقه، اظهار کرد: ‏ این سیاست شکست خورده است و از آن دوره‌ای که استراتژی «صلح ابراهیم» پیگیری می‌شد، آن‌ها به این نتیجه رسیدند که اگر اسرائیل با کشور‌های منطقه بتواند روابط خود را بهتر کند، احتمالاً از آن انزوا و محاصره ژئوپلیتیکی که گرفتارش است بیرون می‌آید.

وی افزود: با این حال دیدیم که این اتفاق رخ نداد و دولت‌های بزرگ اسلامی از جمله عربستان با هوشمندی نشان دادند که موقعیت‌های جهان اسلام را درک می‌کنند و فاصله گرفتند و حاضر نشدند با در چنین ننگ و دامی که برای آن‌ها طراحی شده بود گرفتار شوند.

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اخیراً هیئتی از اسرائیل قرار بود به امارات متحده عربی سفر کند، اما با چالش روبه‌رو شد و امارات هم حاضر نشد در این زمین بازی کند.

انتظاری با تاکید بر اینکه غربی‌ها تلاش بسیار زیادی کردند تا اسرائیل را نجات دهند، بیان کرد: آن‌ها باج و تسلیحات دادند و از قبیل حمایت‌های بسیار زیاد تلاش کردند تا این روابط بهبود پیدا کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد:، اما دولت‌های عربی با هوشمندی وارد این بازی نشدند و با وجود برخی از حرکت‌های محدود و معدودی که در این خصوص اتفاق افتاد ما شاهد و ناظر آن بودیم که در سطح کلان این اتفاق رخ نداد به طوری که اسرائیل امیدی ندارد برای آنکه روابط خود را با جهان عرب بهبود بخشد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا