اقتصادیعمومیمدیریت کسب و کار

راهکارهایی برای جلوگیری از تشکیل سطوح چرب در آشپزخانه

سالید مجیک نانوسان بیز: سرویس سبک زندگی فردا: بی‌شک شما هم با لکه‌های زشت روغن که پشت اجاق گاز و روی دیوار سرامیکی آشپز خانه نقش می‌بندند روبه‌رو شده‌اید. چنین لکه‌هایی با فرم دیگر، پشت سینک و روشویی توالت‌ها نیز مشاهده می‌شود. همانطور که می‌دانید بیشتر لکه‌های روی دیوار آشپز خانه حاصل استفاده از مواد سرخ کردنی‌ای است که در طول شبان روز در آشپزخانه طبخ داده می‌شود. روش‌های مختلفی برای از بین بردن، این لکه‌ها وجود دارد که گاها ممکن است باعث آسیب دیدگی سطح دیوار نیز شوند. به طور مثال؛ استفاده کردن از سیم‌های زبر می‌تواند لکه‌ها را نابود کند، اما این کار ممکن است سطح دیوار را نیز بخراشد و این خراشیدگی خود نمای زشتی به دیوار آشپزخانه می‌دهد. توجه داشته باشید، همیشه گام اول برای پاک کردن لکه و پاک کردن آن با آب ساده است. اما برای اینکه از شر لکه‌های تیره‌تر و سخت راحت شوید، نیاز به آب صابون، جوش شیرین و حتی سرکه نیز است. تمیز کردن سطح دیوار با این مواد و خشک کردن آن، زیبایی به آشپزخانه شما می‌دهد، در این بین رعایت اصولی اساسی برای تمیز کردن لکه‌های زشت لازم است که در ادامه مطلب با آن آشا می‌شوید.

  ۱. مسیر پاشیده شدن لکه‌های روغنی را پیدا کنید

قیمت اسپری دوراکلین نانوسان: در مرحله اول برای نظافت سطح دیوار و از بین بردن لکه‌ها لازم است، مسیر پاشیده شدن روغن روی سطح دیوار را تشخیص دهید. از آنجایی که روغن پاشیده شده روی دیوار آشپزخانه‌ها می‌توانند مسیر مشخصی داشته باشد. دانستن این موضوع در هنگام پاک کردن لکه‌ها به کمکتان می‌آید. سعی کنید پاک کردن لکه‌ها را در جهتی که پاشیده شده‌اند، انجام دهید. این باعث می‌شود تا از خراش افتادن ناخواسته روی دیوار جلوگیری شود و همچنین لکه‌ها راحت‌تر پاک شود.

 ۲. یک پارچه نرم با قابلیت جذب بالا را در آب گرم بشویید

قیمت موتور شوی خودرو نانوسان: در این مرحله سعی کنید، یک پارچه نرم و یا یک اسفنج غیر ساینده استفاده کنید. زیرا اسفنج‌های زبر و خشن می‌توانند روی دیوار خراشیدگی ریز به وجود آورند. این خراشیدگی‌ها می‌توانند مکان مناسبی برای تجمع روغن و دیگر لکه‌ها باشند. شما می‌توانید برای تمیز کردن لکه‌ها از آب ولرم استفاده کنید. استفاده از آب داغ به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. برخی از سطوح در مقابل آب داغ از خودشان واکنش نشان می‌دهند و فرم اولیه خود را از دست می‌دهند.

 ۳. لکه‌ها را با پارچه‌‌ٔ تمیز پاک کنید

برای پاک کردن دیوارهای روغنی پارچه نرم و با قدرت جذب بالا استفاده کنید. از دایره‌ای پاک کردن سطوح جدا خوداری کنید سعی کنید پارچه را از یک سمت دیوار به سمت دیگر و یا از بالا به پایین بکشید. توجه داشته باشید که لکه‌های قدیمی‌تر دیرتر پاک می‌شوند. سعی کنید در هر بار آشپزی بلافاصله سطوح را با دستمال پاک کنید. در پاک کردن سطوح به هیچ عنوان از برس سیمی و یا اسفنج‌های ضخیم استفاده نکنید، چون سطوح خراشیده می‌شود و نمای زشتی به خودشان می‌گیرند. استفاده از دستمال توالت نیز در این مورد کارایی خوبی دارد.

اگر پشت اجاق گاز آشپز خانه خود با سطوح فلزی مهار کردید، سعی کنید در هر بار تمیز کردن با دستمال مرطوب آن را با یک دستمال خشک به طور کامل پاک کنید(دستمال خشک شما می‌تواند رول دستمال کاغذی نیز باشد) آب می‌تواند به مرور زمان باعث نابودی فلز شود. خشک کردن سطوح فلز بعد از تمیز کاری می‌تواند عمر مفید آن را افزایش دهد.

۱.شما برای از بین بردن لکه‌های سخت می‌توانید مقداری جوش شیرین را با آب ولرم مخلوط کرده و از آن برای تمیز کردن سطوح پر چرب استفاده کنید. برای اینکار ابتدا شما باید یک لیوان آب ولرم به اندازه (۲۴۰ میلی لیتر) را با یک لیوان جوش شیرین مخلوط کرده و بهم بزنید تا به شکل خمیر در بیاید.

راهکارهایی برای جلوگیری از تشکیل سطوح چرب در آشپزخانه

۲. خمیر جوش شیرین را روی لکه‌های سخت بمالید

شما با استفاده از یک پارچه و یا یک اسفنج می‌توانید خمیر به دست آمده از آب و جوش شیرین را روی لکه‌ها بمالید. پس از چند لحظه با استفاده از یک پارچه تمیز خمیر را از روی سطوح چرک پاک کنید. سپس به محل مورد نظر نگاه کنید که آیا لکه‌ها از بین رفته‌اند یا نه.

 ۳. مخلوط سرکه و آب برای پاک کردن سطوح چربی

برای این کار ابتدا به مقدار مساوی از سرکه و آب ولرم را با هم مخلوط کنید و درون یک آب پاش(اسپری) بریزید. استفاده از اسپری به شما این امکان را می‌دهد تا مخلوط مورد نظر را با کنترل کامل روی سطوح بریزید. شما با این کار می‌توانید سطوح بیشتری را تحت پوشش قرار دهید.

۴. به مخلوط سرکه ۵ دقیقه فرصت بدهید

وقتی مخلوط سرکه را روی لکه‌ها پاشیدید به مدت ۵ دقیقه صبر کنید تا مخلوط سرکه لکه‌ها را در خودش حل کنید.

 ۵ سرکه را با یک پارچه یا دستمال کاغذی مرطوب پاک کنید

شما برای این کار ابتدا باید یک پارچه نرم را با آب ولرم بشویید، سپس سطوحی را که روی آن سرکه پاشیده‌اید، را پاک کنید. در این مورد دقت داشته باشید تا سرکه از تمام سطوح به خوبی پاک شده باشد.

 ۶. تمیز کردن با یک پارچه خشک

وقتی سطوح را با استفاده از یک پارچه نم دار تمیز کردید. برای خشک کردن آن از یک پارچه خشک استفاده کنید. به روشی که دیگر هیچ اثری از رطوبت روی دیوار و یا سطوح فلزی باقی نماند. توجه داشته باشید که سرکه یک ماده خورنده است و اگر برای مدتی روی سطح فلزی بماند می‌تواند رنگ آن را تحت شعاع قرر دهد.

حفظ صفحه‌های دیواری پشت اجاق گاز و سینک

 ۱. لک‌ها را بلافاصله پاک کنید

بهترین زمان برای رهایی از شر لکه‌های روی دیوار زمانی است که تازه تشکیل شده باشند. در این زمان می‌توانید با استفاده از یک دستمال کاغذی روغن چکیده شده روی سطوح را به راحتی پاک کنید. این کار هم زحمت کمتری دارد و هم نیازی به استفاده از شویندها مختلف نیست. توجه داشته باشید لکه‌هایی مثل لکه گوجه فرنگی و آبلیمو خاصیت اسیدی دارند و می‌توانند سطوح فلزی را به مرور زمان نابود کنند. تا جایی که امکان دارد این گونه لکه‌ها را تا خشک نشده، از سطوح که به آن چسبیده‌اند پاک کنید.

دکمه بازگشت به بالا