از میان جک S5 اتوماتیک و هایما S7 توربو کدام انتخاب بهتری است؟

مقایسه جک s5 با هایما s7؛‌ کدام‌یک ارزش خرید بیشتری دارد؟

مقایسه جک s5 با هایما s7 به شما کمک می‌کند که برای خرید این دو خودروی چینی آگاهانه‌تر عمل کنید. بازه قیمتی این دو زیر یک میلیارد و حوالی ۹۰۰ میلیون تومان است (۱۴۰۱). برای خرید این کراس‌اوورهای چینی پرطرفدار باید نگاهی به ویژگی‌های فنی و ظاهری هر یک داشته باشید. با افزایش قیمت‌های سرسام‌آور تولیدات داخلی در بازار خودرو، استقبال از محصولات چینی با قیمتی نسبتاً مقرون‌به‌صرفه عجیب نیست. این دو خودروی چینی پرطرفدار هم ارزش بررسی و مرور دارند. لوازم یدکی جک و هایما نیز در بازار ایران فراوانی قابل قبولی دارد.

آشنایی با هایما s7

هایما s7 از کراس‌اوور‌های چینی نه‌چندان گرانی است که از سوی ایران‌خودرو مونتاژ می‌شود. در سال ۱۳۹۹، مدتی خبر از توقف تولید این خودرو به گوش رسید اما کمی بعدتر، نسخه پلاس آن هم به بازار آمد.

مشخصات هایما s7

مزایای هایما s7

معایب هایما s7

آشنایی با جک s5

جک s5 هم از خودروهای شاسی‌بلند چینی پرطرفدار بازار است. این محصول در سال ۱۳۹۴ از سوی شرکت کرمان موتور مونتاژ و روانه بازار ایرانی شد. این خودرو امکانات رفاهی خوبی دارد و ظاهرش هم زیباست؛ برای همین پرفروش است.

مشخصات جک s5

مزایای جک s5

معایب جک s5

ویژگی‌های ظاهری

این دو خودرو از نقطه‌نظر ظاهر کیفیت و طراحی خوبی دارند. یکی از دلایل اصلی محبوبیت‌شان در بازار ایران هم همین است. با این حال، اگر بخواهیم مقایسه‌ای میان این دو گزینه ترتیب بدهیم، باید بگوییم که جک s5 حالت اسپرت‌تری دارد. ظاهر آن در بخش جلوی خودرو هم طراحی جذابی دارد. شکل قرارگیری چراغ‌ها و خطوط طراحی بدنه باعث شده که ظاهر این خودرو مدرن‌تر از هایما s7 باشد. البته در زمینه ظاهر، همه‌چیز سلیقه‌ای است. با این حال، به‌نظر می‌رسد که جک s5 مدرن‌تر و اسپرت‌تر از رقیبش است. انتخاب شما کدام است؟

ویژگی‌های فنی

حجم موتور جک s5 بالاتر از هایما s7 است. قدرت و گشتاور بالاتری هم دارد. اما این را هم نمی‌توان نادیده گرفت که هایما s7 موتوری کم‌خروجی‌تر ولی با سروصدای کمتر دارد. به‌اصطلاح حرفه‌ای‌ها موتور هایما نرم است و روان. وزن جک s5 هم کمتر از هایما s7 است. بنابراین، جک موتور قوی‌تری دارد و به‌واسطه ویژگی‌های فیزیکی‌اش شتاب بهتری هم پیدا می‌کند. باید ببینید که در مقایسه جک s5 با هایما s7 کدام مورد برایتان کاربردی‌تر است و آن را انتخاب کنید.

پشتیبانی قطعات

در هنگام خرید باید ببینید که قطعات یدکی خودروی موردنظر به‌سادگی در بازار پیدا می‌شود یا خیر. پشتیبانی ایران‌خودرو از هایما s7 قوی است و همین موضوع خیال خریداران را بابت تهیه قطعات راحت می‌کند. از طرف دیگر، جک s5 هم از خودروهایی است که سابقه خوبی در ارائه قطعات یدکی و خدمات پشتیبانی برای مصرف‌کنندگان داشته است. به‌نظر می‌رسد که هردوی این خودروها از نقطه‌نظر تأمین قطعات مشکلی ندارند. چنانچه ورود خودروهای چینی مدل جدید بیشتر و بیشتر شود، امکان به حاشیه‌رفتن این مدل‌ها هم وجود خواهد داشت. در آن صورت، حمایت و پشتیبانی ایران‌خودرو از هایما s7 باعث می‌شود که در زمینه پشتیبانی قطعات چند قدم جلوتر از جک s5 بایستد.

تجربه سواری و رانندگی

به‌گواه خریداران و کارشناسان، مقایسه جک s5 با هایما s7 نشان می‌دهد که هردو می‌توانند تجربه سواری و رانندگی خوبی فراهم کنند. البته این را فراموش نکنید که بیشینه گشتاور تولیدی جک s5 در دورهای پایین بهتر از رقیبش است. برای همین در سبقت‌های ناگهانی و شتاب‌گیری سریع بهتر از هایما عمل می‌کند.

از نقطه‌نظر کابین و واردنشدن سروصدای زیاد به آن، هر دو خودرو در یک سطح قرار می‌گیرند. در واقع، هردو عملکرد خوبی در این زمینه دارند. و درزبندی در هردو مورد مطلوب است و نمرات قبولی می‌گیرند. یادتان باشد که از نظر تجربه سواری و رانندگی نقدهایی هم به هردو خودرو وارد می‌شود. برای مثال، گذر از مسیرهای خاکی برای این دو خودرو چندان قوی پیش نمی‌رود. این مشکل به‌واسطه ضعف‌هایی است که در به چرخ‌های جلویی‌شان وجود دارد.

داخل کابین

برای مقایسه هایما s7 و جک s5 باید نگاهی هم به داخل اتاقک هریک بیندازیم. هایما خودروی جاداری است اما طراحی داخل آن کمی قدیمی است و از خودروهای به‌روزتر فاصله دارد. برای مثال، دسته دنده آن شبیه خودروهای اتوماتیک دهه‌های گذشته است. مواد و متریال استفاده‌شده برای ساخت بخش‌های داخل کابین هم کیفیت چشمگیری ندارند. خودرو مطلوب است و نمره خوبی می‌گیرد. طراحی کلی کابین جک S5 چشم نواز و هماهنگ است. از کیفیت متوسط رو به پایین ادوات که بگذریم نکته قابل توجه دیگر ارگونومی خوب کابین است.

جک S5 دنده‌ای در بخش امکانات موفق عمل کرده بود و حالا در نسخه اتومات تغییراتی رخ داده است که از گذشته هم بهتر عمل می‌کند. صندلی‌ها پوشش چرمی دارند و صندلی راننده به صورت اتوماتیک تنظیم می‌شود. صندلی‌های جلو به گرمکن مجهز هستند و علاوه بر این دوربین دید عقب، سنسور پارک جلو و عقب، Keyless entry / start  ، TPMS , HDC , HAC , ESP، سیستم صوتی مجهز به دی و دی پلیر و 6 بلندگو و … از جمله تجهیزات S5 اتوماتیک هستند. کیفیت متریال و مصالح استفاده‌شده برای جک بهتر از هایما است. فضای داخلی این خودرو از هایما کوچک‌تر است اما طراحی خوب و مدرنی دارد. شاید بتوان گفت که هایما بزرگ‌تر است و حالتی قدیمی‌تر دارد اما جک از ظاهری مدرن برخوردار است ولی فضایش محدود است.

نتیجه‌گیری نهایی؛ کدام را بخرید؟

با وجود اطلاعاتی که مطرح شد، کدام‌یک را می‌خرید؟ در نظر بگیرید که این دو از نقطه‌نظر کیفی تفاوت چندانی ندارند. جک s5 در مواردی می‌تواند نمره بیشتری در زمینه فنی بگیرد. طراحی‌اش هم مدرن‌تر است و معمولاً قشر جوان را به خود جلب می‌کند. از سوی دیگر، کیفیت رانندگی با هایما s7 هم چندان متفاوت نیست. ضمن اینکه کابین بزرگ‌تری هم دارد. باید ببینید که اولویت‌هایتان در انتخاب چیست و یکی از این دو مورد را خریداری کنید. واقعیت این است که هر دو مدل از خودروهای چینی مطلوبی هستند که نسبت به قیمت‌شان می‌توانند خدمات خوبی در اختیارتان بگذارند و شما را صاحب ماشینی کنند که از نمونه‌های گران وطنی بسیار بهتر است. نظرتان چیست؟

منبع:

carfax.com

safer.fmcsa.dot.gov

خروج از نسخه موبایل