استان ها

تقدیر رییس کل دادگستری استان کرمان از حضور بصیرانه مردم در ۲۲ بهمن/سه هزار و ۵۰۰ نفر در کرمان مشمول عفو پدرانه رهبر انقلاب قرار می‌گیرند

تقدیر رییس کل دادگستری استان کرمان از حضور بصیرانه مردم در ۲۲ بهمن/سه هزار و ۵۰۰ نفر در کرمان مشمول عفو پدرانه رهبر انقلاب قرار می‌گیرند

به گزارش خبرگزاری ایواره؛ حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم حمیدی در شورای حفظ حقوق بیت المال استان کرمان افزود: حماسه مردم در ۲۲ بهمن ماه امسال در حالی محقق شد که همه شاهد حجم حملات و تبیلغات دشمنان بودیم که می خواستند چنین القاء کنند که نظام مقدس جمهوری اسلامی پشتوانه مردمی خود را از دست داده است و مردم ایران از انقلاب و نظام فاصله گرفته اند اما حضور مردم به گونه ای بود که نه تنها دشمنان را متعجب کرد، بلکه دوستداران و علاقه مندان را نیز متعجب ساخت.

وی با اشاره به این مطلب که خدا را به خاطر این بصیرت ملت سپاسگزاریم که یک بار دیگر ملت ایران مشت محکمی بر دهان یاوه گویان علیه انقلاب اسلامی زدند، گفت: در حماسه ۲۲ بهمن ماه امسال یکبار دیگر انقلاب اسلامی ایران وجهه مردمی خود را به دنیا نشان داد زیرا مهمترین وجهه انقلاب مردمی بودن آن است و این مردم بار دیگر نشان دادند که همانگونه که چهل و پنج سال قبل این انقلاب را به وجود اورده اند، همچنان پای انقلاب هستند.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان تصریح کرد: امیدواریم مردم همچنان در همه صحنه ها حضور داشته باشند و پشتیبان نظام اسلامی باشند تا این نظام مقدس بتواند از تمام پیچ و خم های پیش رو که از سوی دشمنان برای آن ایجاد می شود، ظفرمندانه عبور نماید.

*** سه هزار و ۵۰۰ نفر در استان کرمان مشمول عفو پردانه رهبر انقلاب قرار می گیرند

رییس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه به میمنت و مبارکی ایام الله دهه فجر از سوی مقام معظم رهبری، عفو پدرانه و کریمانه نسبت به محکومان و متهمانی که در زندان ها هستند اتفاق افتاده است، تاکید کرد: عفو امسال از نوع عفو معیاری بوده است.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی با اشاره به این مطلب که دو نوع عفو موردی و معیاری وجود دارد، تصریح کرد: در عفو موردی، تعداد افراد واجد شرایط عفو در استان ها احصاء و به دفتر رهبری ارسال می شود و پس از تائید ایشان، این عفو به مناسبت های مختلف صورت می گیرد و در عفو معیاری، معیارهایی پیشنهاد می شود و پس از تصویب آن معیارها از سوی رهبری انقلاب اسلامی، محکومان واجد شرایط احصا و آزاد شده و یا مشمول تخفیف مجازات می شوند.

وی ادامه داد: ویژگی دیگر عفو اخیر رهبری معظم انقلاب اسلامی این بود که نگاه پدرانه ایشان نسبت به محکومان و متهمان اغتشاشات اخیر مشخص شد زیرا در گذشته عفو تنها مخصوص محکومان بوده است و در این دوره مشمول متهمان نیز شده است.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان این مطلب که بیش از ۹۵ درصد متهمان و محکومان اغتشاشات اخیر مشمول عفو پدرانه رهبری قرار می گیرند و پس از احراز شرایط از زندان آزاد می شوند، عنوان کرد: در استان کرمان بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ منفر مشمول عفورهبری قرار می گیرند و این به معنای آزادی این افراد نیست و ممکن است که منجر به تخفیف مجازات آنها شود.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی تاکید کرد: کرمان کمترین مشکلات و اغتشاشات را داشته و کمترین افراد وارد زندان ها شدند اما تقریبا همه این افراد شرایط عفو معیاری را دارند.

وی با اشاره به اینکه قبل از اعلام عفو پدرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ۲۵ نفر در زندان بودند که این افراد نیز از زندان های استان آزاد شده اند، تصریح کرد: اتباع خارجی و سارقین در عفو اخیر مستثنی بوده اند که باید دوره محکومیت خود را طی کنند و در اغتشاشات اخیر نیز نمونه هایی از حضور اتباع بیگانه را داشته ایم که این عفو مشمول آنها نخواهد شد.

رییس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: بر اساس بررسی های انجام شده در پرونده ها، تا ۲۱ بهمن ماه سال جاری سه هزار و ۲۰۹ نفر در استان کرمان مشمول عفو پردانه رهبر معظم انقلاب اسلامی بودند که پیش بینی می شود تا سه هزار و ۵۰۰ نفر افزایش یابد و پرونده ها در حال بررسی است.

حجت الاسلام و المسلمین حمیدی تصریح کرد: در بررسی ۷۱۷ پرونده زندانیان تاکنون، ۵۴۹ نفر تخفیف مجازات یافته و ۱۶۹ نفر آزاد شده اند.

شایان ذکر است، در این نشست مشکلات شهرک دانشگاهی سیرجان نیز مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

46

دکمه بازگشت به بالا