استان ها

ظرفیت تولید ۳۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی در نیروگاه های کوچک مقیاس خراسان شمالی

ظرفیت تولید ۳۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی در نیروگاه های کوچک مقیاس خراسان شمالی

ایواره/خراسان شمالی رئیس بخش تحقیقات و انرژی های تجدیدپذیر شرکت برق خراسان شمالی گفت: در این استان پتانسیل تولید ۲۰۰ تا ۳۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی توسط نیروگاه های کوچک مقیاس وجود دارد.

حسین پور در گفت و گو با ایواره، اظهار کرد: در همین راستا طی دهه فجر امسال ۱۰۰ نیروگاه کوچک مقیاس در استان به بهره برداری می رسد.

به گفته وی در حال حاضر ۱۷۵ نیروگاه کوچک مقیاس در این استان وجود دارد که ظرفیت تولید آن ها در سال به ۴ میلیون و ۱۵۶ هزار کیلووات می رسد.

حسین پور در ارتباط با ساخت نیروگاه های بزرگ مقیاس در استان نیز افزود: در حال حاضر ۲۵ موقعیت مکانی برای ساخت نیروگاه بزرگ مقیاس در استان مشخص شده و به عنوان فرصت سرمایه گذاری به سرمایه گذاران معرفی می شود.

وی ادامه داد: برای این فرصت سرمایه گذاری مجوز بی نام نیز صادر شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: از ۲۵ موقعیت بررسی شده ۱۰ مورد از آن ها بالای ۱۰ مگاوات هستند که ظرفیت تولید ۱۷۷ مگاوات تولید برق را دارند و ۱۵ مورد نیز کمتر از ۱۰ مگاوات است که ظرفیت تولید ۶۳ مگاوات برق را دارند.

وی بیان کرد: از سوی دیگر یکی از شرکت های سرمایه گذاری نیز زمینی به مساحت ۴۰ هکتار در این استان اخذ کرده تا تولید ۲۵ مگاوات برق را داشته باشد.

رئیس بخش تحقیقات و انرژی های تجدیدپذیر شرکت برق خراسان شمالی با بیان اینکه خراسان شمالی نسبت به سایر استان پتانسیل خیلی خوبی در تولید انرژی خورشیدی را دارد، گفت: خراسان شمالی یکی از استان هایی است که پتانسیل بالایی در تولید انرژی خورشیدی دارد.

وی اظهار کرد: زیرساخت های شبکه توزیع در این استان مناسب بوده و این استان دارای خطوط انتقال تازه ای است.

وی افزود: خراسان شمالی دارای تابش نور خورشید مناسب است و به طور میانگین ۸ ساعت تابش نور خورشید به صورت مناسب وجود دارد.

حسین پور با اشاره به اینکه در این استان گرد و خاک چندانی وجود ندارد، ادامه داد: در واقع گرد و خاک زیاد باعث می شود ۲۵ تا ۳۰ درصد، کاهش راندمان در تولید انرژی خورشیدی وجود داشته باشد.

وی وجود هوای متعادل را یکی دیگر از مزیت های انرژی خورشیدی استان بیان کرد و گفت: هوای داغ و بالای ۳۰ درجه سانتی گراد باعث کاهش تولید برق و مستهلک شدن قطعات می شود.

این مقام مسئول افزود: در این استان بارش مناسبی وجود دارد که این بارش، پنل ها را شست و شو می دهد.

به گفته وی، وجود زمین های مناسب برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی کوچک و یا بزرگ مقیاس از دیگر مزیت های این استان در این زمینه محسوب می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا