اقتصادی

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده ۶۰۰۰ محدوده معدنی

صدور مجوز برای حدود یک درصد از درخواست‌های اکتشافاتی/ عدم‌امکان مزایده ۶۰۰۰ محدوده معدنی

ایواره/حمدان معاون معدن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در طول سال تنها حدود یک درصد از درخواست های اکتشاف اجازه تایید دارد، گفت: تعداد زیادی از درخواست های اکتشاف برگشت داده می شود چرا که از عدم رعایت.”

رضا محتشمی پور روز پنجشنبه 26 آذرماه در اولین نشست علمی و تخصصی معدن و صنعت معدن استان همدان در دانشگاه ملی مالزی با بیان اینکه بیشترین نگرانی خود را نسبت به نقشه ها و داده های کاوش ها داشته و دارد. خواستار حمایت نمایندگان مجلس در این حوزه شد و گفت: و منابع طبیعی باید به یک پیک برسیم باشد.

محتشمی پور با تاکید بر اینکه در این دو حوزه دغدغه هایی داریم که باید با کمک شورا برطرف شود، افزود: مجموع مجوزهای اکتشاف صادر شده در کشور 13 درصد مساحت کل کشور است و بیشترین اکتشافات انجام شده است. در سطح سطح انجام شده است و رتبه خوبی در این وجود دارد که زمین نداریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر 19 هزار منطقه معدنی در مرحله مزایده است که 6 هزار مورد آن به دلیل مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی امکان پذیر نیست و 5 هزار منطقه برای اولین بار به مزایده رفته است.

محتشمی پور کاترنشان کرد: 13 هزاز منتدری نیز دریم کے کے کے ہیستمہیتی و راسوری را دردنہ کے کے کے کے کے کے کے کے کے کے کے کے کے کے.

وی با اشاره به استخراج 617 میلیون تن مواد معدنی و صادرات 4.5 میلیون تنی در سال گذشته در کشور خاطرنشان کرد: در بخش فرآورده های فرآوری شده از جمله کنسانتره نیز به همین میزان صادرات انجام می شود و از نظر وزنی نیز عمده صادرات مربوط به هماتیت ها با خلوص 40 درصد می باشد.

دستیار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: حدود 60 تا 70 درصد موادی که صادر می شود واردات و فرآوری در کشور است.

وی از کمبود ماشین آلات در این حوزه خبر داد و افزود: مجوزهایی که امسال تا ابتدای آذرماه برای ورود ماشین آلات به کشور صادر کردیم نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر افزایش یافته است و افزایش تولید داخل. ماشین آلات نیز 50 درصد افزایش یافته است.

محتشمی پور تصریح کرد: در سه کردی کراسان کورسان، کردستان و عزربیان کربی کردی در هوزی اکتشافات عرکس شده است; در کوراسان کردستان و کردستان به تحمیل رشه و در آذربایجان کربی در تفایل تلفیک نکہہیہ۔۔ است.

وی در بخشی دیگر با بیان اینکه امسال برای اولین بار اطلاعات و عملکرد معادن کشور الکترونیکی شد، گفت: در کل کشور از حدود 2000 حوزه معدنی که نقص اطلاعاتی داشتند، با الکترونیکی شدن معادن آنها. فایل ها به محدوده 300 رسیدند.

محتشمی پور انرژی را مهمترین عنصر در فرآوری مواد و بخش معدن دانست و اظهار داشت: به طور قطع در آینده چنین انرژی برای تبدیل مواد معدنی به محصول در دسترس نیست و ظرفیت گسترش زنجیره فولاد به عنوان بزرگترین بخش معدن در گذشته وجود نداشته و باید روی تودید الایلاجی کار کنیم.

وزیر صنعت، صنعت و تجارت وزیر صنعت، صنعت و تجارت با تاکید بر اینکه باید به طور جدی بر توسعه تولیدات نوین تمرکز کنیم، افزود: دانشگاه در این حوزه باید همراه ما باشد.

محتشمی بور با حقیبة به جمع‌عوری روسلین بخش مدان در آمسال، تمترکر کرد: برنامه وزارت صمت این است که هر سال یک خبرنامه جامع جامع و سال آینده نسخه جدید آن منتشر شود.

وی گفت: باید سطح فناوری را در بخش های معدنی، معدنی و معدنی ارتقا دهیم و از ظرفیت دانشگاه استفاده کنیم.

معاونت معدنی و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت، وضع مقررات، ساماندهی اطلاعات، فعال سازی سامانه اطلاعات معدنی (کاداستر) و الکترونیکی کردن عملیات معادن از جمله موارد مهم دیگری است که در وی افزود: این وزارتخانه در سال گذشته افزود: تعلیمات اکتشافات با محوریت دولت دولت در آئین بخس است.

نماینده مردم مالایی در شورای اسلامی نیز با تاکید بر اینکه برگزاری این جلسات باید خروجی داشته باشد و راهکارهای لازم و مورد استفاده صنعت و دانشگاه ارائه شود، گفت: در حوزه ساخت، اکتشاف، ماشین آلات و ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه ها باید کار عملی انجام شود.

دکتر هادی بگینی گفت: مراکز علمی، سیاستگذاران و صنعت باید در کنار ما باشند، ما نیز در کنار شما هستیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا