اقتصادی

چرا باید ۷۰ درصد محصولات پتروشیمی به صورت خام و نیمه‌خام صادر شود؟

چرا باید ۷۰ درصد محصولات پتروشیمی به صورت خام و نیمه‌خام صادر شود؟

وزیر نفت بر اهمیت صنعت نفت در صنعت و تکمیل زنجیره ارزش تاکید کرد.

به گزارش ایواره، جواد اوجی امروز در نشست گفت وگو با فعالان صنعت پتروشیمی گفت: به دلایل مختلف در سال های گذشته سرمایه گذاری کافی برای تولید گاز انجام نشده و به اهداف پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه نرسیده ایم. ” تقاضا برای مصرف در تمام بخش های اقتصاد از جمله خانوارها، نیروگاه ها و صنایع ثابت است.

وی خاطرنشان کرد: در این سال‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری قابل توجهی در صنعت گاز صورت نگرفت و جنگ روسیه و اوکراین علاوه بر این عوامل، باعث شد که یک‌باره هم افزایش قیمت جهانی گاز افزود: برآوردها از افزایش قیمت گاز نشان می دهد که این شرایط زمان زیادی خواهد برد و افزایش تولید گاز تا حدی که تقاضای مصرف را تامین کند، در کار نیست و سرمایه گذاری های جدید سال ها طول می کشد تا به آن برسد. نتایج.

چرا باید 70 درصد فرآورده های نفتی به صورت خام و نیمه خام عرضه شود؟

وزیر نفت با تاکید بر اینکه در ایران به دلیل کمبود گاز در فصل سرما نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی است و اگر در این بخش سرمایه گذاری نکنیم با مشکل مواجه خواهیم شد، گفت: در این چند دهه با مشکل مواجه خواهیم شد. ، فقط در قسمت بالای صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری کرده ایم. تولید و صادرات مواد اولیه و نیمه خام از نظر اقتصادی امکان پذیر نیست. چرا باید 70 درصد فرآورده های نفتی به صورت خام و نیمه خام صادر شود و تنها 30 درصد وارد زنجیره ارزش شود؟ تاکید بر این است که این نسبت باید معکوس شود.

وی با بیان اینکه دسترسی به مواد غذایی، بازار، میزان سرمایه گذاری پایین و نرخ بازگشت سرمایه بهترین راه برای تکمیل و گسترش زنجیره ارزش است، گفت: سرمایه گذاری در این بخش ریسک پایین و بازده بالایی دارد.

وی تاکید کرد: صنعت پتروشیمی باید به نفع شورای دولت اسلامی باشد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه به هر حال برای تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی تصمیم به احداث شهرک ها و پارک های پایین دستی پتروشیمی داریم و نیاز به مشارکت همه دست اندرکاران صنعت پتروشیمی داریم، تصریح کرد: نرخ بازگشت سرمایه در این صنعت بسیار بالاست آن محموله قبل از درد کرا وارد می شود که چه می کند چه می تواند متانول و pp نهدینید؟

اوجی افزود: در قانون بودجه سال 1401 قیمت گاز صادراتی در قیمت خوراک پتروشیمی ها تعیین شد به طوری که در شورای هماهنگی اقتصادی و سایر مراجع تصمیم گیری برای رفع آن تلاش نکردیم تا پتروشیمی ها مشکلی نخواهد داشت

وی با بیان اینکه منابع کلانی که از صنعت پتروشیمی به دست می آوریم باید در این صنعت سرمایه گذاری شود، گفت: در واقع پتروشیمی ها می توانند در توسعه میادین و تولید گاز سرمایه گذاری کنند همانطور که با برخی هلدینگ های صنعتی این کار را انجام داده ایم.

‏‎‏ تعلیق میدانها، سوکرسازی گز و احداد الانجی

وزیر نفت همچنین بر سرمایه گذاری در مخازن زیرزمینی ذخیره سازی گاز و استفاده از آن در فصل سرما تاکید کرد و گفت: پیش از این در نهایت ذخیره سازی پسماند و فاز اول تولید گاز در شرکت ملی گاز به پایان رسیده است. در پایان و در حال حاضر فاز دوم نیز در حال انجام است، اما پتروشیمی ها نیز می توانند در این بخش سرمایه گذاری کنند.

اوجی ادامه داد: علاوه بر این پتروشیمی ها می توانند در احداث واحدهای گاز و ذخیره سازی گاز نیز سرمایه گذاری کنند و در فصل گرما و در فصل سرما از آنها استفاده کنند. سرمایه‌گذاری در جمع‌آوری گازهای مشعل و استفاده از آن‌ها به‌عنوان غذا، مشابه کاری است که توسط نگه‌داشتن خلیج‌فارس انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از صنایع پتروشیمی اروپایی با این قیمت های انرژی صرفه اقتصادی ندارند و به سمت تعطیلی پیش می روند زیرا انتظار نمی رود قیمت گاز و انرژی کاهش پیدا کند، ما حداکثر از موضوع حمایت می کنیم.

بر اساس اعلام وزارت نفت، در این جلسه برخی از نمایندگان و اعضای کمیسیون شورای اسلامی نیرو، مرتضی شهمیرزایی (مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی)، هوشنگ فلاحتیان (مدیر وزیر نفت)، مدیران عامل هلدینگ های بزرگ و شرکت های نفتی و شرکت های تخصصی حضور داشتند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا