عمومی

هویت اقوام فرصتی برای تقویت تعلق اجتماعی

هویت اقوام فرصتی برای تقویت تعلق اجتماعی

با اینکه به فعالان عرصه فرهنگ و هنر و فعالان اجتماعی علاقه مند هستم، اما حدود 15 سال است که در این روز یا هفته حضور دارم، ابتدا در تهران و سپس در استان مازندران، اما از همه این فعالان تشکر می کنم. کھ بری آبادانی و سربلندی استان و تعلیم و توازید مازندران فارگان و مازندران و مازندران و مازیندرانه تحمل کردانه. از جملة آين بوزورواران مي‌توانم از زيند ياد فرحود جلالي كاندلوسي، جلال فرهنگ مازندران و خليك سملة پارـرار كرد كه كنكي بي‌ديل در نامكيه اين بريتار دادت. «فرحودی» کی آن روزی مسیں با 56 سلگی بادی‌شان هم هست، کسی کے در همه حال بری مدرو ایران زمین بویژه مازندرانی‌ها میربینی‌ها، شادی و نشتا را می‌کرد.

امسال علی رغم هماهنگی های انجام شده برای برگزاری این مراسم که هر ساله توسط موسسه فرهنگی هنری پرگیرار و همکاران پرپیرار با همکاری انجمن های ایرانی مقیم تهران و علاقمندان به عرصه فرهنگ و هنر برگزار می شود. هنری و ارگان های مرتبط با توجه به شرایط جامعه و درک شرایط کنونی مردم از جمله قبل از برگزاری جشن و مراسم فرهنگی در تهران، موسسه فرهنگی هنری پارپیرار برگزار نمی شود، اما معتقدم تقویت هویت فرهنگی، از جمله هویت اقوام، فرصتی برای تقویت یکپارچگی و پیوند اجتماعی است و این ظرفیت نباید خاموش یا نادیده گرفته شود.

یکی از موضوعاتی که در همه جوامع باید به آن توجه شود بحث ارتقای هویت فرهنگی است. هویت فرهنگی از جمله فرهنگ مردم را بهبود می بخشد، همبستگی اجتماعی را در جامعه بهبود می بخشد و علاوه بر آن انسجام اجتماعی و فعالیت اجتماعی را در جامعه افزایش می دهد. از دیگر مزیت های ترویج هویت فرهنگی، مناسب بودن جامعه برای مردم است، یعنی وقتی مردم با هویت خود آشنا شوند، جامعه بهتر می شود. هویت فرهنگی شامل باورها، زبان، آداب، آداب و رسوم و… است، طبیعت افراد در چنین جامعه ای است، مانند درختی که در برابر طوفان مقاوم است. بارها در خاطرات و صحبت هایم و در گفت و گوهای مختلف به این نکته اشاره کردم که باید به این نکته توجه کرد که بسیاری از مراسم ملی و ملی ارزش اجتماعی و بار اجتماعی دارند. امروزه در برخی کشورها مثلاً برای شادی و شادی به یکدیگر گوجه می اندازند یا اتفاقات خطرناکی می دهند در حالی که ما مراسم و آیین هایی داریم که در مراسم عروسی آثار اجتماعی و فرهنگی هم دارد و باید حفظ شود.

به امید دورین بهتر بری میهن عزیمان ایران

سید حسن موسوی کلک – همیار پارـرار

233233

دکمه بازگشت به بالا