عمومی

نسل سوخته و قرن پانزدهم

نسل سوخته و قرن پانزدهم

جنگ‌زده‌ها مانند مردم سوریه، یمن و افغانستان، نسل سوخته‌ای به حساب می‌آیند که مرگ، درد، بی‌خانمانی، مهاجرت و نابودی تمام زیرساخت‌های کشورشان که تا دهه‌ها پیش ساخته شده بود. جبران، غیرممکن خواهد بود و این بهای همه است، آرزوها و وجودشان به آتش کشیده شده است، جوانان در عصر جنگ، عصر بیکاری، تبعیض، فقر، بی هویتی، ناتوانی در ازدواج، و دزدان بيت المال ستند نيز را نسل سوكته ميناند؛ و نيز نسل سوكته ميناند؛ و نيز نسل طلاق با هزاران ضربه رواني كه جامعه را از بين برد. آینده و از دست دادن حمایت خانواده و نیز نسل فقر و تحمل ظلم و شکنجه و زندان دیکتاتورها و غارت غارتگران داخلی و خارجی…

قرآن کریم در مورد فاسقان و ناسپاسان می فرماید: «هنگامی که قدرت حکومت به فساد در زمین و نابودی زراعت و نسل برسد، تلاش می کند و خداوند فساد را دوست ندارد.» النَّسْلَ. وَ اللَّهُ لا یُحِبُّ الْفَسادَ.بقره/205).کلمه تولّی را دو نوع می‌توان منامود نمود: یکی به معنای قدرت و حکومت رسیدن و دیگری به معنای تحریک و وسوسه و فساد خواهد آمد و نابود می‌کند. هم محیط زیست و هم کشاورزی و نسل را نابود می کند و به این وسیله ارتباط خود را با خدا و محرومان جامعه حفظ می کنند، اما اگر صلاحیت قدرت را نداشته باشیم و کنترل مردم گرفته شود، به دلیل طوفان خواسته های درونی و جهل و فشارهای بیرونی، همه چیز در جامعه را فدای خود می کند. نی که با جعل قوانین، تهاجم فرهنگی، تبلیغات و مواد مست کننده، باعث نابودی اقتصاد و نسل می شود.

آمره عرض الغراء بها شده از سوي دلارهاي نفتي و خوي استكباري در همين قرن جز به جاي پيك نسلي سوكته بوده است؟ بمباران‌هایی که خواب کودکان را بر هم می‌زند و جلوی چشم میلیون‌ها نفر در جهان رخ می‌دهد، حلب یا کابل یا یمن یا عراق، نسل‌کشی، گورهای دسته‌جمعی، کشتار مردم در گمنامی و تجاوزاتی که بیش از چند دهه از آن گذشته است. تا قاعده و تعلبان و تا اقونون. افراط گرایی در هر کشوری می تواند رشد کند، آن انتقام جویان که آلمان و فرانسه را هدف خودکشی قرار می دهند، یا تجمع نمازگزاران در نیوزیلند، یا عزاداران در مسجد کابل، یا خانه های پیشاور، یا ده ها هزار نفر. هرات تا بدخشان و از بامیان تا بلک، تی سال ها در تاخت و تاز افرها کری ها از مردم یمن یا بغداد، نه از ارتش بزرگ، بلکه از ایده های رادیکالی که می توانند بمب گذاران انتحاری در هر جای دنیا باشند. ویران شد و فرینه ها و دردهای رخ داد ک هیک دوربین بری بریا آنک نوبد و در انگومی کورها دفن تاریخ شدید شد.

هیلتر، صدام و ملا عمر یک روز نمردند، بلکه در مقابل چشم مردم کشته شدند و به همان شکلی کشته شدند که هرکس گفت: دنیا به دست چند نفر خراب نمی شود. تروریست ها اما با سکوت اکثریت که هیچ کاری برای پایان دادن به جنایت نمی کنند و چه اشکی که مقامات سازمان ملل به سفیران حقوق بشر دو صلح طلبی که سفیدی را آلوده کرده اند. و اینک در حاشیه عزا و جنایت می کشند، قرن گذشته در این عوامل دخیل خواهد بود و نسل ها می سوزند. تبراحی نسل ها سمره علم است که بر نسل می رود که در اینتر و از کے، فرقی نمی کند. روزی که همین نسل، قیام کند، یا دست فنادهی الهی از استین مواود، برون اید، همه کیز آنها را ورایت سوزاند.

6565

دکمه بازگشت به بالا