عمومی

تعامل دین، ادبیات و هنر

تعامل دین، ادبیات و هنر

بدون بدول تعليق به استوره و انديشه عنياني، به حماسه و هيكمت يهودي، و به نمداكري و پريزكاري مسيسياني، نوشيدني دو هازر و پانسد سله غرب را نمي‌توانم بفهمم. به هنا شعائر تائویی، حقم جزمی بودایی، و عصل علیک کنفوسیوسی در مـــراطوری کین به هم پیند تا روش های کلسیکلی شور تغزلی، درایی و داستان منتور کینی را شکل داه، کنده شود… بودیسم، در در در در در در در. در دریهای به رزها که رزها هه نادیده گرفتن این ارتباط با یکدیگر و قرابت متقابل تفسیر علوم آنها، درک بخش های وسیع تاریخ ادبی و دینی جهان را غیر ممکن می سازد. محققان بارها نشان داده‌اند که برخی از انواع ادبیات، به‌ویژه شعر و نمایش، مستقیماً برگرفته از رویدادهای مذهبی است.

داستان های بستدگان و هیکم ها و مواعظ مـعـبتان در متون دینی، الهام بکش ادیبان و آرستانی در خلک اتربی و هنری انان بوده است. ادبیات عربی و فارسی متأثر از تأثیر ادبیات عرب مانند سعدی، حافظ و مولوی است و به قدری گسترده است که هم در خواص آن و هم در گفتار و کردار مردم عادی، نمونه ای از آن را می توان در اشعار محتشم و صدها سال. موود و عيده درخانس، در صور و آثار هنرمندان خوشنويسي، نقاشي، نمايش، فيلم و رسانه مورد توجه، مطالعه و توليد است.

در قرن پانزدهم نیز شاهد تعامل دین، ادبیات و هنر خواهیم بود زیرا همانطور که گفته شد در طول تاریخ زندگی خود همواره با یکدیگر روابط و تعاملات متقابل داشته اند. بریشان استوره اند، خلات زیدان و پویای بر قامت شان استوار منده است; و از سوی دیگر رشته‌های مختلف هنری رسانه‌ای مناسب برای رساندن پیام دین به انسان بوده‌اند و هر یک از زبان‌ها بر اساس آموزه‌ها و آموزه‌های خود، شاخه یا شاخه‌های هنری را زینت بخشیده و آن را به تصویر می‌کشند. پیام به عنوان یک زینت. و با آين تعريف، پيام‌شان از کادرت نگاهی گذرا به استفاده از ظرافت در کتابت قرآن، استفاده از شعر در ترجمه اسلام به ویژه آموزه های ائمه (علیهم السلام) با موضوع شعر، استفاده از هنر نمایش در زندگی خطابه در روحینان برادیگان و … منکرین نکش هنر در تبلیگ اسلام است…

به گفته تحلیل گران انواع هنرها از ابتدایی تا مدرن، پشتوانه مهم است و دین یکسان نیست و توضیح بیشتر از هنر مفید است. در فرهنگ غرب ادبیات اهمیت کمتری نسبت به سایر هنرها دارد و موسیقی بیشتر در خدمت دین است، نقاشی ها و مجسمه های مورد استفاده در کلیساها و استفاده از موسیقی در عبادت مسیحی نیز به عنوان نقش این هنرها در دین مسیحیت شناخته می شود. آنها دارند برعکس، در فرهنگ اسلام، ادبیات مهم ترین رسانه هنری و دین و موسیقی کم اثرترین رسانه است (به فقط صدای شادی در تلاوت قرآن و خواندن نماز و مناجات). در اسلام پس از ادبیات و در مسیحیت پس از موسیقی، معماری از همه هنرها پیشی می گیرد. دارائي ها و جيب ينسان معاصر تقديد و عرضاء برائة شد در اسلام به جاي مجسمه سازي و نقاشي، هنرهاي تزئيني مهمي چون خوشنويسي، خوشنويسي، تحرير و طراحي كتاب رشد كرده است!

6565

دکمه بازگشت به بالا