عمومی

نوبل ادبی کامو – ایواره

نوبل ادبی کامو - ایواره

جایزه نوبل ادبیات در روز اکتبر 1957 به آلبار کامو رسید و او را به یکی از مهم ترین شخصیت های ادبی قرن گذشته – و البته مردان مشهور و ثروتمند- تبدیل کرد. البته مثل اینکه خودش را لایق این جایزه نمی دید و چند بار هم به صراحت گفته بود احتمال کشف این جایزه نویسندگانی مثل آندره مالرو بیشتر است.

به لوگر ایواره, کھیں اعتماد او نوشت: «وقتی در سال 1914 در جنگ جهانی اول مجروح شد، خاطراتی را که دیگر اعضای خانواده اش برایش تعریف می کردند، ندید. madrash کیشر عمر کرد و زمان آن اورکا تراجیک در جانور 1960 هنوز زیندا بود; همانطور که خودش می گوید در فقر بزرگ شد، اما با کمک معلمانش – و همچنین با حمایت برخی از معلمانش که او را پسری باهوش می دیدند – تحصیلش تا پایان دبیرستان ادامه یافت و سپس در دانشگاه ادامه داد و در رشته فلسفه به تحصیل پرداخت.

او نوشتن را از اوایل دهه 1930 آغاز کرد و بعدها با همکاری نشریه جمهوری الجزایر گام های بعدی را در این راستا برداشت. مسیری که تا پایان عمر او ادامه یافت چندان طولانی نبود، از رمان هایی چون «بیگانه» (1942) و «تعون» (1947) و «کلوا» (1956) و سردبیری روزنامه کومبا، یکی از … روزنامه‌های زیرزمینی که مقاومت ملی فرانسه (در برابر اشغال نازی‌ها) را بالا می‌بردند و با ژان پل سارتر و پیروانش درگیر می‌شدند، او در چنین روزی در اکتبر 1957 به جایزه نوبل ادبیات رسید و او را به یکی از مهم‌ترین آثار ادبی تبدیل کرد. چهره های قرن گذشته – و البته مردان مشهور و ثروتمند. البته او خود را لایق این جایزه نمی دید و چند بار هم به صراحت گفته بود، نویسندگانی مانند آندره مالرو بیش از او شایسته دریافت این جایزه هستند، من بزرگ ترین نویسندگان آن دوران را می شناسم. کتاب هایی با نام موضوع این دو نویسنده به فارسی ترجمه شده است و در بازار کتاب کشور چیزی وجود ندارد و رابطه ای که بین آنها وجود داشته به خوبی نمایان می شود و فعالیت ادبی او پشت سر گذاشته شده است. دیگر نمی توان نوشت

همان روائه در برنتقة‌ای گفت بعد از جایزه ادبی نوبل احساس پیری می‌کنم. البته بعد از این جایزه عمر زیادی نداشت و در سال 1960 در یک سانحه رانندگی کشته شد و همه کسانی که او را می شناختند متاثر شد. حتی سرتار که از چندی پیش با او جنگ داشت، این مرگ ناگهانی و غم انگیز را مصداق بی رحمی و ناتوانی در زندگی توصیف کرد و آن را اخلاق مداری نوشت که اصیل ترین مطالب را در ادبیات نوشته است. ریچارد کیمبر در کتاب «فلسفه کامو» می نویسد: «نبوغ و اصالت کامو در این دنیا بود و او توانست با موفقیت اندیشه های فلسفی خود را وارد چارچوب ادبی کند و از این رو شعور اخلاقی خوانندگانش را بیدار کرد». İn success بيش از همه در سه رمان و در بخير عنداهش، از جمالة استوره سيزيف (1942) به کشم مي‌آيد.

سایر آثار او به آئین قطع مواقع نوبودند. בעשא אנידישה פלספפי קאמו אז אוז או אז משלעם או אז מעלען יא החרהש דר ביאן אנה פראת מירפנד… עמו דוסט דש קש פיסולשי אש אז דל פישען זיסתה בראיד ו בה מהק אשרה ו השס אחלקי בקורד תא גואמ הידיבה. و به عقل رحا و ازاد و نظامفردزری فلاسفی بیاعتقاد و بدبین بود. او فلسفه را به گونه ای دنبال می کرد که با گفتگوی انسانی سازگار بود و با دین پیوند داشت و می توانست بدون عبارات فنی برای رساندن آن به بیان استفاده کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا