عمومی

اما و اگرهای پیام‌رسان‌های داخلی

اما و اگرهای پیام‌رسان‌های داخلی

خراسانی ها زرب الثبلی دردان که گویر: «تغاری بکشند ماستی بریزد، جهان کردی به کام کاسه لیسی». تغار به سرافين سفالين است و كاسه ليس در آن تربيع است كه به آن مي رسد. البته استفاده از فرصتی که در سختی‌ها و مشکلات و ناهماهنگی‌های مردم پیش می‌آید هنر نیز می‌طلبد که به‌عنوان نمونه گزارش‌های رسانه‌های داخلی از آن برخوردار نبودند، همانطور که خبرگزاری آنلاین ایواره نیز اذعان کرد، با وجود حمایت‌ها. از توسعه حمایت نکردند، حمایت نکردند و هزینه هایی که دقیقاً تعریف نشده است، نه منبع عرضه و نه مصرف کننده، اما به گفته خبرگزاری هزاران میلیارد دلار هزینه دارد. یادآوری این نکته کافی است که برای یکی از آنها فقط دو هزار و پانصد میلیارد تومان هزینه شده است و جالب اینجاست که برخی از نمایندگان مجلس نیز از آن حمایت کردند و نام بردند، حتی اگر ممکن باشد عیب داشته باشد. اند، همانی که یکم به جای مدیر عالم شرکت به به بروم ونهمی ی کیکی داد، این ونهی که پهنای باند آن پیام رسان سه ماهواره اینترنتی براب ای استارلینک شد!!

اما پیامی که این روزها شکسته شده و قبلاً برای پیام رسانه های داخلی نیز شکسته شده بود، ما را نداشت که چه آماری ارائه شد و در اوایل خرداد ماه سال گذشته نیز در میان پیام های داخلی نشان داده شد. روبیک تنها 5.7 درصد است، این تنها 4.6 درصد، خدمات به اضافه تنها 3.6 درصد، بله تنها 2.2 درصد، این شکاف تنها 1.8 درصد و شکاف تنها 0.8 درصد از کاربران در بین افراد بالای 18 سال است، در حالی که واتس اپ با 71.1 درصد بوده است. پرکاربردترین پیام کشور و پس از آن اینستاگرام با 49.4 درصد و تلگرام با 31.6 درصد در رده های بعدی قرار گرفتند. یعنی در مجموع تمام پیام های داخلی و به هر قیمتی به هم نگاه می کنند و تبلیغاتی که برای آنها ساخته شده است – حتی اگر نتوان قبول کرد که مخاطبین آنها مشترک نیستند – همان یک سوم واتس اپ که این روزها به لیست فیلترها اضافه شده است . این در حالی است که از مدت ها قبل سازمان های دولتی موظف به استفاده از پیام رسان های داخلی بوده اند و پیام رسان ها گاهی بسته های حمایتی را به مخاطبان ارائه می کنند.

با قول دادن و كسم يودن كه نمي شود !

. این را خود فاسلاسین هم ترید شده اند. به هم دیلیل هم هست کے کے وقت ها این و رگی به نایریہ رایال برومد ساحبتان کند، “بی عیدمدی پردوم نسبت سیکستی بهتانیشان”. بدون شک مردم دوست ندارند فردی که در کشور است به مکالمات آنها دسترسی داشته باشد چه برسد به اینکه گوشی آنها را بدزدد. این نگرانی نه تنها به دلیل مشخص نبودن عملکرد پیام رسان قابل درک است. شاید به همین دلیل اخیراً وزیر ارتباطات خواستار اطمینان خاطر از حفظ اطلاعات شخصی افراد در ارتباطات داخلی شد و تاکید کرد: حتی نهادهای نظارتی نیز اجازه دسترسی به داده‌ها را ندارند و برای این دستگاه‌ها با اختیارات لازم است. از قضات ویژه که مستقیماً منصوب می شوند رئیس دولت در دسترس است و در موارد خاص با اجازه رئیس دولت امکان دسترسی فراهم می شود. البته، به نظر می رسد که قرار است توسط مقامات نظارتی و امنیتی تنظیم شود. اما آقای وزیر چگونه می تواند تضمین کند که نهادهایی که بعضاً خارج از قانون فعالیت می کنند، موظف به رعایت قانون هستند؟

ضمناً در تعریف جرایم به گفته قاضی، رئیس قوه قضائیه صلاحیت دریافت اطلاعات را دارد، وضعیت قوه قضاییه کشور مورد تایید و تایید مراجع قضایی کل کشور است.

در ماده 3 آمده است که ارتباطات خصوصی افراد در پیام رسان های داخلی مشمول ماده 25 قانون اساسی است و هرگونه ارتباط غیرقانونی پیام رسان های خصوصی توسط هر شخص اعم از حقیقی یا قانونی جرم و مجازات قانونی دارد. در مواد 5، 6 و 7، مسئولیت حفاظت از اطلاعات کاربران بر عهده مدیران شبکه های اجتماعی گذاشته شده و بیان شده است که آنها نمی توانند اطلاعات خصوصی را بدون رضایت کاربر یا “الزامات قانونی” ذخیره، پردازش، افشا یا انتشار دهند. در در در کارکردن و موثوبدن با به‌کارگیری تحمیدات و به کارگیری مناسب، از استشدید به این امر می‌آیند. اما نکته مهم این است که در شرایطی که قانون الزامات قانونی را ایجاب می کند، دسترسی به اطلاعات کاربران با دستور قضایی امکان پذیر است.

اتفاقا یکی از مستندات اثبات این وضعیت تحت عنوان امنیت ملی است که حدود و مصادیق آن قانون در پرتو آن تعریف نشده است. به عبارت ساده، مشخص نشده است که بر اساس اصل بیست و هفتم قانون اساسی در کجا بحث، نقد و اظهار نظر شود، به شرطی که تهمت و شایعه ایجاد نکند و دعوت یا حتی اقدامی علیه نظام نداشته باشد. آیا این نمونه ای از تهدید برای امنیت است.

علاوه بر این مشخص نیست ضمانت اجرای وعده های دولت به ویژه در دولت که با وعده های بسیاری به دولت رسیده و مردم همچنان پیگیر اجرای وعده هستند چگونه است. آی تی. حتما یادتان هست که سال گذشته و در بحبوحه بحث حفاظت از فضای مجازی، جلالی نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس و دبیر کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی گفت که وجود دارد. هیچ کانال، سایت و پیامی در حفاظت از فضای مجازی وجود ندارد فیلتر داخلی و خارجی مسدود نمی شود و هیچ کسب و کاری محدود یا بسته نخواهد شد. این طور است که در زمان اظهارات آقای جلالی، تلگرام فیلتر شد و این روزها واتس اپ و اینستاگرام نیز برای هر جهت فیلتر شدند. मुर्व वुष्ट हाय आन चुनिनी जीड हैंडीड.

قون به جاي ومنها و قسم

هیچ عاقلی نمی گوید فضای مجازی را به اندازه ای که مرکز جرایم سایبری یا مرکز هماهنگی جرایم سازمان یافته ایجاد شود باز بگذارد، زیرا اخیراً وسوسه های زیادی برای کلاهبرداری، فیشینگ، کلاهبرداری یا سرقت اطلاعات به این شکل عجیب وجود دارد. و هایرات و روش کرده بود شده بودند. حتی در آمریکا سندی منتشر شده است که نشان می دهد دو پیام ارسال شده توسط واتس اپ و مهم ترین اطلاعات مورد نیاز اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) است. البته FBI فقط می تواند پیام های این پلتفرم را با حکم قضایی بررسی کند. البته در آمریکا برخی از پیام رسان ها مانند تلگرام، سیگنال، وایبر و چت هیچ محتوایی از اطلاعات کاربران در اختیار FBI قرار نداده اند.

درست است که با حذف رسانه های خارجی، مردم مجبور به استفاده از رسانه های داخلی می شوند، اما این تنها به معنای ارتقای اعتبار رسانه ها نیست، بلکه این الزام به سرمایه اجتماعی نظام لطمه می زند. بنابراین به نظر می رسد اگر در کنار این وابستگی اجتناب ناپذیر ساخته شود، باید برای اعتمادسازی گام برداشت:

  • مصادیق آن به تحمیل «شرایط قانونی» به شکل کیش تر تفریف می شود بی تندید آین تعمل محمول است که ایا بناست برای آذینزرها (ولو ازیر نازیرهای هایی) نیز جرم انگری شود یا نه.
  • اطلاعات غیرقابل تشخیص و غیر ارزشی که از نظر قانونی توسط رسانه ها به رسمیت شناخته نمی شود.
  • مسئولین ارتباطات داخلی که در صورت تخلف از تعهدات قانونی محاکمه می شوند معرفی می شوند، یعنی افراد مجاز بدانند که اطلاعات آنها به آنها سپرده شده است.
  • برای کسی که اطلاعات غیرقانونی به دیگران بدهد مجازات مناسبی تعیین می شود.
  • برای افرادی که به صورت غیرقانونی اطلاعات افراد را کشف کنند، مجازات مناسبی در نظر گرفته می شود.
  • برای آنک کسی که بری بری برای مناسب را به شکل غیرقانونی به می برد به می برد (حتی بری گلینش، کیشنش و احراز سکتوم، مغر برای کاس مناسب) نیز می برد.

6565

دکمه بازگشت به بالا