عمومی

۸۰درصد بازار گردشگری سلامت در دست دلالان

۸۰درصد بازار گردشگری سلامت در دست دلالان

کارشناسان معتقدند هر سال حداقل پنج میلیارد دلار از گردشگری درمانی می توانیم به دست آوریم.

به لوگر ایواره, کھیں قدس نوشته شده است: «گردتى ﺳﻼ ﺳﻼ ﺳﻼ ﺳﻼ ﺳﻼ ﺳﻼ ﺳﻼ ﺳﻼ ﺳﻼ ﺳﻼ ﺳﻼم درﻣﺎن ﺳﻴﺴﺘﻢ درﻣﺎﻧﺲ ﭘﻴﺶ از ﻧﻮع و ﺧﻮرسازي، ﺳﻴﻢﻳﻦ ﺑﻪ ﻳﺲ اﻳﺪا ﺑﻪ ﺷﻤﺎره ﻣﻴﺮود و اﻳﺮاﻳﺲ ﺑﺴﻴﺎر در روزی ورزی دراده . این موضوع و همچنین ظرفیت های ارزشمند در حوزه بهداشت و درمان کشور، زمینه مناسبی را برای سرمایه گذاری در این حوزه فراهم کرده است. به گفته کارشناسان، بخش گردشگری سلامت ایران در رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۲۰ در بین ۱۱۰ کشور در رتبه ۴۶ قرار گرفت. بر اساس اعتقاد آنها، با توجه به اینکه یک گردشگر سلامت بین 3 تا 5 هزار دلار درآمد خواهد داشت، با ورود تنها 200 هزار گردشگر سلامت به کشور، درآمد میلیارد دلاری ایجاد می شود.

دلالان، جان حقيقة را به حركت مي‌زند

محمد جهانگیری، رئیس انجمن بین المللی خدمات سلامت در گفتگو با ما در پاسخ به اینکه مدیر گردشگری سلامت در وزارتخانه است، می گوید: گردشگری سلامت خدمتی است که باید در حوزه های مختلف تعریف شود و تبدیل به یک خدمت شود. اکوسیستم، با توجه به اینکه יק זיסת בום משפשוד מישוד، وزارت بهداشت، وزارت گردشگری و حتی دست اندرکاران این خدمات در بخش های خصوصی باید به توسعه این صنعت در کشور توجه کنند. البته از سال 93 شورای راهبردی گردشگری سلامت به منظور مدیریت این صنعت (شامل وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه، سازمان میراث فرهنگی، اتاق بازرگانی و سازمان نظام پزشکی) تشکیل شد و انجمن توسعه خدمات گردشگری خدمات درمانی نیز در چارچوب سازماندهی مردم زیر نظر اتاق بازرگانی تشکیل شد.

جهانگیری می افزاید: گردشگری سلامت به عنوان یک کار حرفه ای درون سیستمی باید دارای ضوابط مشخص و دقیق باشد و لازم است همه تسهیلگران و دلالان زیر نظر سامانه گردشگری سلامت فعالیت کنند تا بتوانند به صورت تضمینی به بیماران خدمات ارائه دهند. متأسفانه مواردی وجود دارد که فقط به دنبال کسب درآمد هستند و با ارائه خدمات نامطمئن علاوه بر آسیب رساندن به صنعت، جان بیماران را به خطر می اندازند. بنابراین لازم است معلمان و مجریان وارد سامانه شوند و با کمک آموزش ها و دانش لازم، تحت حمایت انجمن قرار گیرند تا به عنوان مجری گردشگری سلامت به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت کنند. به طوری که در حال حاضر حدود 40 ارائه دهنده خدمات درمانی در انجمن بین المللی خدمات گردشگری سلامت عضویت دارند که بر اساس استانداردهای تعیین شده و با دانش و آموزش در این حوزه فعالیت می کنند. اما متاسفانه حدود 80 درصد از مشارکت کنندگان این حوزه فعالیت غیر رسمی دارند که باید مدیریت شود. البته این به معنای کوتاه کردن دست صنعت نیست، بلکه باید با گذراندن آموزش های لازم و کشف دانش فعالیت، طبق استانداردهای رسمی در این زمینه فعالیت کنند.

گردشگری حرفه ای سلامت

سید محمد اکرمی، رئیس انجمن ژنتیک پزشکی اسلامی ایران نیز در گفتگو با ما گفت: وجود بیش از 200 متخصص ژنتیک پزشکی در کشور فرصت طلایی را برای بیماران سایر کشورها به ویژه عراق فراهم کرده است. کشورهای عربستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس، افغانستان، پاکستان و کشورهای مشترک المنافع نیز برای اطلاع از این خدمات به متخصصان ایران برای دریافت خدمات ارزان پزشکی مراجعه کردند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می افزاید: گردشگران سلامت به کشف 10 خدمت پزشکی شامل خدمات تشخیصی، پیشگیرانه و درمانی مرتبط با بیماری های ژنتیکی، درمان ناباروری، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های چشم، تشخیص و درمان کرنگ ها می پردازند. جریکرهای بلاستیکی، شناختانتیکتری، ارتوپدی، سلول ترامینی و ناشنوای به ایران مراجعه کنید.

اکرم می افزاید: گردشگری سالم است، فرآیند آن تخصصی است و نیاز به کار گروهی و برنامه ریزی دقیق دارد. از این رو المزید دارد سلمة توریستی به شروت تحمیل در مستری کے ہے ہے کے ہے ہے

بیم از بین فردنة سنتام توریسی سلامت

رضا جمیلی فعال در حوزه آموزش، تولید محتوا و اطلاع رسانی گردشگری سلامت نیز گفت: گردشگری سلامت تا زمان شیوع ویروس کرونا سالانه یک میلیارد دلار ارز برای کشور داشت و آمار این بازار امیدوارکننده بود.

وی می افزاید: تا پایان سال 1397 بیش از 400 شرکت تسهیل گر گردشگری سلامت در کشور فعال بودند اما با شیوع ویروس کرونا، اکثر بیمارستان های کشور در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت و امکان ارائه خدمات فراهم شد. خدمات گردشگری سلامت وجود نداشت و بیش از 90 درصد این صنعت دچار رقود شد. Beghe‌ به طوری که در حال حاضر کمتر از 30 شرکت ارائه دهنده خدمات درمانی و حدود 20 آژانس خدمات مسافرتی در این زمینه فعال هستند. بنابراین در روزهای شیوع ویروس کرونا بازار کم و تعداد افراد فعال در این صنعت کم است. تا زمانی که دو وزارتخانه وزارت بهداشت و گردشگری با هم هماهنگ نباشند بیشترین آسیب را به آن وارد می کنند. در حالی که با مدیریت و مدیریت این صنعت می توان گردشگر سالم جذب کرد و سالانه حداقل 5 میلیارد دلار درآمد ارزی داشت.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا