عمومی

۱۵ لحظه مهم از زندگی ملکه الیزابت دوم

ملکه بریتانیا درگذشت. اکنون فرصت خوبی است تا 96 سال زندگی را زیر نظر بگیریم تا شاهد ازدواج دوم الیزابت با 71 سال سلطنت باشیم.

اسناپلاس-فاطمه کریمخان:الیزابت دوم در سال 1926 به دنیا آمد، او دختر دومین پسر پادشاه جورج پنجم بود و مدت زیادی منتظر جانشینی تاج و تخت نشد تا اینکه عمویش، پادشاه ادوارد هشتم، در سال 1936 از سلطنت به “والیس سیمپسون” کناره گیری کرد. زنی مطلقه ازدواج آمریکایی.

پس از مرگ پدر الیزابت، پادشاه جورج ششم، که پس از خروج برادرش ادوارد به تخت سلطنت رسیده بود، الیزابت 25 ساله فراخوانده شد تا تاج و تخت سلطنت را در اختیار بگیرد و سلطنت را آغاز کرد که بعداً به سلطنت تبدیل شد. طولانی ترین سلطنت در تاریخ بریتانیا

ملکه الیزابت دوم امروز در سن 96 سالگی درگذشت. او در آوریل 2021، موسیقی پرینسزدا فیلیپ را که در آن سال 99 سال 2021 به پایان رسید. در فوریه 2022، ملکه نیز به ویروس کرونا مبتلا شد که بعداً گفت که در نتیجه این بیماری “بسیار خسته و فرسوده” شده است.

ملکه الیزابت دوم در طول 71 سال سلطنت خود شاهد و خلق لحظات تاریخی بسیاری بوده است که با هم به آن می پردازیم:

1. تاجگذاری ملکه الیزابت دوم – 2 ژوئن 1953 اولین مراسم تاجگذاری از تلویزیون پخش شد.

مراسم تاج گذاری الیزابت که در کلیسای وست مینستر برگزار شد، اولین مراسمی بود که به صورت زنده از تلویزیون پخش شد. حدود 27 میلیون نفر از کل جمعیت 36 میلیون نفری بریتانیا این مراسم را از تلویزیون تماشا کردند و 11 میلیون نفر دیگر آن را از طریق رادیو دنبال کردند. کودو سه میلیون نفر در مسیر کریک ایزابت به کاخ بکینگهام باد از کرم تاج کزازری صف کہے و را کردین کردان

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

2. اولین دیدار رسمی یک مقام انگلیسی از آلمان غربی در سال 1965

ملکه الیزابت دوم و شاهزاده فیلیپ در 27 می 1965 به مناسبت رژه سربازان انگلیسی در استادیوم المپیک برلین از آلمان غربی دیدن کردند.

در اواسط دهه 1960 که با تغییرات اجتماعی و سیاسی بسیار مهمی همراه بود، ملکه در یک سفر دو روزه به آلمان غربی رفت که اولین دیدار رسمی با یک مقام انگلیسی از آلمان غربی بود. این سفر به مناسبت بیستمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم، به نماد آشتی دو کشور تبدیل شد و حضور مجدد آلمان به عنوان یک قدرت در اروپا و صحنه جهانی را رسماً به رسمیت شناخت.

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

3. حوزور الملكه در فحاظة در والز – 1966م

در 21 اکتبر 1966، یک مدرسه ابتدایی در گل و لای، آب و معدن زغال سنگ مدفون شد و 116 کودک و 28 بزرگسال را کشت. अधिक प्राष्टेज फिलिप यक रूज पऍ आर شد.वाा ملکه بازدید خود از این روستا را بیش از یک هفته به تعویق انداخت، زیرا نگران بود که حضور وی باعث شود تلاش برای نجات و تولید زندانیان منحرف شود. برخی از آنها به ملکه الیزابت نزدیک بودند – آنها از تصمیم خود برای تأخیر در ازدواج خود پشیمان شدند.

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

4. دیدار ملکه استرالیا در سال 1970

ملكه اليزابت دوم به هامه «امت مكدرموت»، شهردار سيدني، در تول تور عسلطرة، در مه هم 1970، از تالار شهر سيدني ميكاند.

الیزابت در طول تور سلطنتی خود در استرالیا و نیوزلند در سال 1970 سنت سلطنتی را شکست و به جای لمس فاصله محافظت شده بین مردم، به میان مردم رفت. حدود 40 میلیون نفر آن را از تلویزیون تماشا کردند.

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

5. جشنواره نقره – 1977

در 7 ژوئن 1977، الیزابت به طور رسمی وارد دومین و پنجمین سال سلطنت خود شد. ملکه با پوشیدن لباس صورتی روشن و کلاهی که با 25 رنگ پارچه تزئین شده بود، عهد خود را برای وقف زندگی خود برای خدمت به انگلیس تکرار کرد و گفت: آن راه پشیمانم و نه 1 کلمة از آن احد را پس می‌می‌رم».

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

6. عروسی شاهزاده چارلز با دایانا اسپنسر – 1981

در 29 جولای 1981، حدود 750 میلیون نفر در 74 کشور در سراسر جهان با شاهزاده چارلز، پسر ارشد الیزابت، با لیدی دایانا اسپنسر، در کلیسای سنت پل ازدواج کردند. رابطه عاشقانه بین وارثان تاج و تخت بریتانیا و مرد جوان جذب رسانه ها می شود. در هذا ديانا مورد تحسين پامن كار كرپت، ازدواج او با چارلز (و رابطه او با خانواده سلطنتي) از همان با حلال عادی شد.

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

7. بازدید از چین – 1986

در اواخر سال 1984، نخست وزیر مارگارت تاچر با بازگرداندن حاکمیت هنگ کنگ به چین در 1 ژوئیه 1997 موافقت کرد. در سال 1986، الیزابت اولین ملکه بریتانیا بود که از سرزمین اصلی چین، جنگجویان سفالی در شهر ممنوعه و دیوار چین بازدید کرد.

برای مطبوعات، سفر ملکه به چین در سایه تصمیم شوهرش (و گاهی غیر مذهبی) اهمیت دیپلماتیک دارد: فیلیپ پکن را “وحشتناک” خواند و به گروهی از دانشجویان انگلیسی گفت که اگر در چین بمانند. برای مدت طولانی ممکن است چشمانشان باریک شود.

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

8. «Аннос Хорибилис» 1992

ازدواج چارلز و دایانا نیز سال به سال خراب شد، آنها تصمیم خود را برای جدایی در سال 1992 اعلام کردند. شاهزاده اندرو پسر ملکه و همسرش “سارا فرگوسن” در همان سال از هم جدا شدند و در پایان همان سال آتش سوزی در قلعه ویندزور رخ داد و بیش از 100 اتاق خانه را ویران کرد. ملکه الیزابت در سخنرانی خود سال را به لاتین Annus Horribilis نامید که به معنای یک سال وحشتناک است.

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

9. پرنسس دایانا در سال 1997 درگذشت

در سال 1997، پرنسس دایانا در یک سانحه رانندگی درگذشت، انتقاد عمومی از خانواده سلطنتی پس از طلاق چارلز و دایانا در سال 1996 و به ویژه پس از مرگ دایانا در یک سانحه رانندگی در پاریس در تابستان سال بعد، شدت گرفت. ملکه ابتدا در ملک خود در بالمورال اسکاتلند ماند و اجازه نداد پرچم بر فراز کاخ باکینگهام نیمه افراشته شود و تصمیم گرفت هیچ بیانیه ای صادر نکند، اما به زودی با اصرار مشاورانش موضع خود را تغییر داد. در رابطه با پرچم، برای استقبال از عزاداران به لندن بازگشت و از تلویزیون به ملت ایراد کرد که «شهزاده خانم مردم» را به عزاداران تحویل دادند.

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

10. جشن طلایی 2002

در سال 2002، ملکه تولد 50 سالگی خود را جشن گرفت. البته آن روزها روزهای خوبی برای ملکه نبود، زیرا خواهر کوچکترش، پرنسس مارگارت، و مادرش چند هفته پیش فوت کردند. الیزابت اولین ملکه بریتانیا پس از ویکتوریا بود که رکورد 50 سال سلطنت را به ثبت رساند. و در سال 2002، بیش از 40000 مایل سفر کرد، از دریای کارائیب، استرالیا، نیوزلند و کانادا دیدن کرد و از 70 شهر و 50 شهر مختلف در بریتانیا دیدن کرد.

در مقایسه با دهه 1990، آغاز نیمه دوم سلطنت ملکه الیزابت با روابط بهتر بین مردم بریتانیا و خانواده سلطنتی: در سال 2005، اکثریت مردم بریتانیا از عروسی چارلز با عشق دیرینه او حمایت کردند. کامیلا.

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

11. بازدید از جمهوری ایرلند – 2011

در مه 2011، اليزابت و فيليب به دواوت الرياس جوهرم “Mary McAlis” visited the Republic of Ireland. اگرچه ملکه در طول سلطنت خود بارها از ایرلند شمالی دیدن کرد، اما این اولین سفر او به جمهوری ایرلند و اولین سفر یک ملکه بریتانیا به ایرلند در 100 سال گذشته بود. دیدار الیزابت از ایرلند، کتی آن و «همدردی عمیق» را کود را بریا کیں کیں کیں پرآشوب یکیلی و یرلاندی کرد کرد کرد به تورین ای به به دوری کیدیدی از دوسیتی شد شد.

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

12. تولد شاهزاده جورج – 2013

در ژوئیه 2013، ملکه صاحب یک فرزند جدید شد، شاهزاده جورج الکساندر لوئیس از کمبریج، اولین فرزند شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون که در سال 2011 ازدواج کردند، سومین وارث تاج و تخت بریتانیا. من منتظرم تا جورج بمیرد. این اولین بار از زمان سلطنت ویکتوریا بود که سه نسل از وارثان مستقیم تاج و تخت بریتانیا زنده بودند.

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

13. عروسی شاهزاده هری و مگان مارکل – 2018

شاید هیچ رویداد دیگری در دوران سلطنت الیزابت به اندازه عروسی شاهزاده هری با مگان مارکل، هنرپیشه آمریکایی طلاق گرفته و دو خطه، مدرن نباشد. اگرچه ظاهرا ملکه به سرعت این ازدواج را تایید کرد، اما روابط بین این زوج و رسانه های انگلیسی – و همچنین سایر اعضای خانواده سلطنتی – پس از ازدواج آنها به شدت تیره شد. در سال 2020، دوک و دوشس ساسکس اعلام کردند که به عنوان اعضای خانواده سلطنتی کنار خواهند رفت. آنها بعداً به همراه پسرشان آرچی که در سال 2019 به دنیا آمدند به زادگاه مگان در جنوب کالیفرنیا نقل مکان کردند.

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

14. تولد شاهزاده فیلیپ – 2021

در 9 آوریل 2021، شاهزاده فیلیپ که 73 سال با الیزابت ازدواج کرد، در سن 99 سالگی درگذشت. زندگی الیزابت و فیلیپ، طولانی ترین داستان عشق خانواده سلطنتی بریتانیا، درست قبل از جنگ جهانی دوم آغاز شد، زمانی که شاهزاده فیلیپ، 18 ساله، به دیدار خانواده اش در کالج سلطنتی نیروی دریایی بریتانیا در دارتموث رفت، جایی که فیلیپ با پسر عمویش در حال تحصیل بود. خود، پرنسس اليزابت آشنا شد. در 14 نوامبر 1947 این زوج در کلیسای وست مینستر ازدواج کردند و اندکی پس از آن فیلیپ به عنوان دوک ادینبورگ معرفی شد. برای بیش از نیم قرن، شاهزاده فیلیپ از همسرش در پایان وظایف سلطنتی حمایت کرد. مراسم تشییع جنازه فیلیپ در 17 آوریل 2021 برگزار شد. با توجه به محدودیت های ناشی از ویروس کرونا، تنها 30 مهمان برای شرکت در این مراسم دعوت شده بودند. عکس های ملکه تنها نشسته در کلیسای سنت جورج به عنوان نمادی از تنهایی و غم در طول ویروس کرونا معرفی شد.

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

15. 2022 جشن پلتین

در فوریه 2022، بریتانیا جشن هفتادمین سالگرد تاجگذاری ملکه الیزابت دوم بر تاج و تخت بریتانیا را آغاز کرد. در دومین روز از خردادماه رژه نظامی با حضور 1400 سرباز، 240 اسب، رژه هوایی نیروی هوایی سلطنتی و سلام نظامی با 82 اسلحه برای تجلیل از ملکه 96 ساله برگزار شد. גר מ א ק ק דר בקש בקש ז ז רט א א ז ה ، נעד ס ס א א ، ב ב ב ז 30 ס ס ס ס ס ס ס ס ס ס ס ס שד ן ן ן ן ן ן ן ן ן ן ן ן ן ןجر

15 لحظه مهم زندگی ملکه الیزابت دوم

ملكه آين رامعام را از بالكن كاخ باكينغام و به همور قاهر نسل جانشینان خود عنه بسر بزرش، Prince Charles, eldest son Charles, Prince William; و پسر ارشد ولیام, prince George tamasha کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا