اقتصادی

راه‌های توسعه روابط تجاری ایران و پاکستان چیست؟

راه‌های توسعه روابط تجاری ایران و پاکستان چیست؟

در دیدار سرینسول جوهمری ایران در کراکی پاکستان و ریس تاکة کاکرین تهران، با یکت بہ کہ

به گزارش ما، در این نشست که در محل اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، موضوعات مهمی از جمله آشنایی مردم و فعالان اقتصادی دو کشور با توان تولید، کالا و خدمات دو کشور، وجود برخی وابستگی های ارتباطی و تجاری، کاهش گردش مالی هیأت های تجاری به دلیل ویروس کرونا، ضرورت تعلیم ساعربی ها در برّایی فیلمای ها و تعریف خیر به کرزگاهی برزی مترح و تمریبی کار کرپت.

نوریان با اشاره به حجم مبادلات تجاری ایران و پاکستان گفت: تجارت غیررسمی دو کشور از حجم بالایی برخوردار است و همچنین بسیاری از محصولات ایرانی در بازار پاکستان با ریال مبادله می شود. علاوه بر این تجارت از طریق کشور میانه، حتی قاچاق کالا نیز در جریان است و برآورد می شود که آمار واقعی تجارت بین دو کشور بسیار بیشتر از آمار رسمی باشد.

سرکنسول ایران در کراچی افزود: مدت زیادی است که بحث توسعه روابط تجاری دو کشور مطرح شده است و در این مورد تفاهم نامه بین اتاق بازرگانی زهدان و اتاق بازرگانی زهدان به امضا رسیده است. تجارت امضا شده است.

وی همچنین تمرکز و وابستگی به یکی از دشواری های توسعه تجارت کشور را قرائت و تاکید کرد: حضور فعال اتاق تهران و اتاق ایران می تواند تجارت را از تمرکز در مناطق مرزی گسترش داده و کشور را آبادتر کند. .

حسن نوریان افزود: ناآگاهی مردم و فعالان اقتصادی دو کشور نسبت به توانایی های یکدیگر نیز عامل مهمی در پایین نگه داشتن سطح مبادلات تجاری ایران و پاکستان است. ما با اطمینان می دانیم که مثلاً پارچه هایی با کیفیت پاکستان در بازار ایران به نام پارچه ترک به فروش می رسد و مردم از کیفیت آن بسیار راضی هستند، اما واردکنندگان می ترسند که این پارچه در پاکستان تولید شود.

سرکنسول ایران در کراچی از اتاق های بازرگانی پاکستان خواست اقدامات لازم را برای پاسخگویی به حداکثر تعداد شرکت های ایرانی انجام دهند. وی در پایان سخنان خود گفت: گذرگاه مرزی ریمدان که در حوالی چابهار واقع شده و مسیر مستقیم به کراچی دارد نیز فعال است.

بر اساس گزارش سایت اتاق بازرگانی تهران، رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز در این جلسه با اشاره به سفر اتاق بازرگانی تهران در زمستان 1397 و قبل از شیوع ویروس کرونا گفت: اتاق بازرگانی تهران آمادگی کامل برای پذیرش هیئت های تجاری اتاق بازرگانی پاکستان از جمله کراچی را دارد. مسعود خوانساری همچنین تاکید کرد که موضوع توسعه بین دو کشور از طریق ایران پیگیری خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به برگزاری چندین وبینار در اتاق تهران با موسسات بخش خصوصی هند، تاکید کرد که این روش در مورد پاکستان برای ارتقای شناخت و آگاهی فعالان اقتصادی و تهران قابل اجراست. اتاق بازرگانی پاکستان آماده برگزاری وبینار با اتاق های بازرگانی پاکستان می باشد.

مسعود خوانساری گفت: موضوع حضور تهران و ایران و شرکت های بخش خصوصی در نمایشگاه کراچی در حال پیگیری است. هم‌کنین از کاکرای کاکرای برای استریت کراکی به تهران دعوت رسمی وارد عمل خواهد شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا