عمومی

انرژی زمین گرمایی فرصت آینده ایران

انرژی زمین گرمایی فرصت آینده ایران

نفت برای دهان ها جز رایل موردن ایران عنریگ بوده است. این کشور بیش از 208 میلیارد بشکه ذخایر نفت خام دارد. با رشد سالانه تولید ناخالص داخلی از کمتر از 6 درصد در سال 2006 به بیش از 12 درصد در سال 1395 و با افزایش 40 درصدی مصرف انرژی اولیه در این مدت، انرژی مورد نیاز و البته از طریق کمبود سوخت تامین شد. مصرف در خودروها، کارخانجات و نیروگاه ها به شدت آلوده است که منجر به بیماری های مختلف در شهر ایران می شود و هزینه سنگینی نیز پرداخت می شود.
اتکا به نفت هم نماد نامتا عنریگ نامتعاوا، و هم منشا کیدی به عنری پاک در ایران بوده است. گاز طبیعی و نفت 98 درصد از مصرف انرژی اولیه ایران در سال 2018 را به خود اختصاص داده است. نیروگاهی سوکت فسیلی کل کل تودید عنریک بیش از 60 گیگا وات را در سال 2014 در سال 2014 که کیب به کیشری کیشور است. برک والدرق حود ٧٥ جیگواط است. تنوع انرژی کشور با مطالعه منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر از دهه 1950 آغاز شد. ایران دارای جغرافیای فیزیکی لازم برای ساخت نیروگاه های حرارتی است به طوری که حدود 9 درصد از خاک ایران می تواند محل نیروگاه های حرارتی باشد. وزارت نیرو «مناطق با پتانسیل گرمایی بالا» را در سراسر کشور شناسایی کرده است.
برخلاف واحدهای گرمایشی که سوخت های فسیلی را می سوزانند، نیروگاه های حرارتی زمینی دی اکسید کربن کمی منتشر می کنند. انتشار دی اکسید کربن از نیروگاه های حرارتی زمین کمتر از 5 درصد کل انتشارات حاصل از نیروگاه های معمولی زغال سنگ است. تا سال 2015، ظرفیت انرژی زمین گرمایی در کل جهان به 13 گیگاوات رسید که 28 درصد آن در ایالات متحده نصب شده است. ترکیه که یکی از کشورهای پیشرو در منطقه در زمینه صنعت گرمایش است، در نظر دارد ظرفیت نصب شده خود را تا سال 2023 به 2.5 گیگاوات برساند.

بررسی تغییرات دمای سطح زمین در اطراف آتشفشان دماوند و بررسی ناهنجاری‌های حرارتی مرتبط با فعالیت گرمای زمین در این نواحی، رابطه فضایی نزدیک با رودخانه‌ها، چشمه‌های آب گرم، سنگ‌شناسی، تغییرات گرمابی، مناطق دارای تغییر شکل فعال، با گرما. flow data بالا زیرسته نشان داده است. ناهنجاری های حرارتی مربوط به فعالیت حرارتی زمین و گرمایش در سال 1386 نشان داد که دود و ارتعاش بیشتری در محدوده کوه دماوند وجود داشته است. استان های تهران و البرز حدود 16 میلیون نفر و استان مازندران حدود 5 میلیون نفر جمعیت دارند، بنابراین می توان تخمین زد که حدود 22 میلیون نفر در نزدیکی یا در شعاع 100 کیلومتری کوه دماوند زندگی می کنند که بیشترین جمعیت را دارد. آتشفشان مهم کشور با توجه به وجود مخزنی به مساحت 400 کیلومتر مربع در دماوند، در صورت انجام کاوش، سامانه آتشفشانی دماوند می تواند برق منطقه 100 هزار نفری هراز را تامین کند.
انرژی گرمای زمین، حداقل از سال 1979، یک محرک مهم برای دمای جهانی است. این مبتنی بر توانایی اثبات انرژی گرمای زمین برای افزایش انتقال حرارت در پست و همچنین تأثیر بر جو است. گرمای زمین می تواند گردش گرما را تحریک کند و به گونه ای عمل کند که گرمای اقیانوس به اتمسفر پوشاننده زمین منتقل شود.
اولين نيروگاخ زمينگورماي ميشگينشهر در آستان آردبل با پاداچانيя 55 در این نیروگاه، آب از طریق لوله به زیر زمین تزریق می شود و با دمای 250 تا 500 درجه، آب به بخار تبدیل می شود و سپس این بخار به سطح زمین آمده و توربین بخار را به گردش تبدیل می کند. این نیروگاه سرآغاز تولید انرژی پایدار است.
پیش بینی می شود تا سال 2030 تعداد شهرهای جهان از 33 به 43 افزایش یابد. افزایش تقاضای انرژی، همراه با رشد جمعیت و تغییرات آب و هوایی، نیازمند سرمایه گذاری فوری در انرژی پایدار است. منابع بالقوه زمین و منابع حرارتی برای پوشش تقاضای برق مسکونی برای شهر در جهان بر اساس جمعیت فعلی مهم است و حتی از سطح تقاضای فعلی نیز بیشتر است. انرژی حرارتی، منبع مهم انرژی پاک مستقل از شرایط آب و هوایی، می تواند به میزان قابل توجهی به نیازهای انرژی، بهبود کیفیت هوا و کربن زدایی شهرهای جهان کمک کند. دولت ها و مردود در مورد بدولة زمین گرمایی باید تعدید بیبیند. علاوه بر این، سیاست‌های انرژی با سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه لازم است تا اطمینان حاصل شود که انرژی زمین گرمایی در ترکیب تامین انرژی آینده لحاظ می‌شود.
*منتشر شده در روزنامه اعتماد. پنجشنبه هفده شهریور 1401
6565

دکمه بازگشت به بالا