اقتصادی

اظهارات عجیب اردوغان در خصوص تورم ترکیه/ منتقدان با ما همسو شده‌اند

اظهارات عجیب اردوغان در خصوص تورم ترکیه/ منتقدان با ما همسو شده‌اند

به گزارش خبرگزاری ایوارهتورم سالانه ترکیه در ماه اوت به بیش از 80 درصد رسید که بالاترین رقم در 24 سال گذشته است که عمدتاً به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی است که پس از حمله روسیه به اوکراین افزایش یافته است.

اما مشخص شد که این افزایش نسبت به ماه های قبل کمتر بوده و نشان می دهد که ممکن است فشار قیمت ها در حال کاهش باشد.

اردوغان در مراسمی با تجار در استانبول گفت: تورم ماه فوریه را تا حد معقول کاهش خواهیم داد و سپس مصمم هستیم که آن را تک رقمی کنیم.

رئیس جمهور ترکیه گفت: نرخ بهره به 4.6 درصد و نرخ تورم به 6.2 درصد کاهش یافت.

دولت می‌گوید با برنامه اقتصادی خود، نرخ بهره پایین را برای تقویت، تولید و سرمایه گذاری در اولویت قرار می‌دهد، با هدف کاهش قیمت مصرف‌کننده با تبدیل کسری حساب جاری مزمن ترکیه به مازاد، تورم کاهش خواهد یافت.

اردوغان افزود: هدف از الگوی اقتصادی ترکیه ارتقای کشور از طریق سرمایه گذاری، سرمایه گذاری و حسابداری مازاد است، کسانی که از مدل اقتصادی این کشور انتقاد می کنند همین هستند.

اردوغان به این دلیل شناخته می شود که با هزینه های وام مخالف است و می گوید که او فقط “ثروتمندان را ثروتمندتر و فقرا را فقیرتر” می کند. او قریق ها بهره بالا را «مادر همه شرارت ها» می آورد.

نرخ بهره بالاتر وام گرفتن را برای خانوارها و مشاغل گرانتر می کند. دولت بہ کے کریں توریدہ، صدریک و ایکے با استیاک کریک پین بوده است.

اردوغان هفته گذشته گفت که این تورم “یک تهدید اقتصادی است که قابل حل نیست” و افزود که در پایان سال کاهش خواهد یافت.

223227

دکمه بازگشت به بالا