عمومی

در شرق چه خبر است؟

در شرق چه خبر است؟

پس از حمله روسیه به اوکراین، بسیاری از مردم از احتمال حمله نظامی چین به تایوان صحبت کردند، حال با ورود نانسی پلوسی به جزیره و آغاز تمرینات نظامی چین در آب های اطراف تایوان، آیا باید فکر کنیم که پیش بینی ها of Another war شرق درست از اب درمی‌اید؟ خب به نازر می‌اید داستان به این سادگی نیست.

برخی اصرار دارند که تصور کنند چیزی شبیه آنچه در غرب در شرق رخ داده است، اما به نظر می رسد قبل از برقراری این رابطه انسانی بین چین، روسیه، اوکراین و تایوان باید دوباره به نکاتی توجه کرد. چین و روسیه اولویت های استراتژیک بسیار متفاوتی دارند و پتانسیل های اقتصادی و نظامی آنها بسیار متفاوت است.

از نظر اقتصادی، چین دارای دومین تولید ناخالص داخلی در جهان است. در سال 2021، تولید ناخالص داخلی چین 76 درصد از رقم تولید ناخالص داخلی ایالات متحده بود. در مقابل، تولید ناخالص داخلی روسیه کمتر از 10 درصد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده بود. علاوه بر این، رشد اقتصادی چین از روسیه پایدارتر است. رشد اقتصادی چین در دهه گذشته مبتنی بر توسعه همه جانبه در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی، تولید نیروی کار، صنعت، فناوری پیشرفته و مواردی از این دست است و از نظر تقاضا برای واردات مواد خام، چین بسیار بیشتر از روسیه به این کشور متصل است. اقتصاد جهانی است. در مقابل، توسعه اقتصادی روسیه عمدتاً مبتنی بر بخش انرژی است.

روسیه از نظر نظامی دارای بزرگترین زرادخانه هسته ای جهان از نظر تعداد کلاهک های هسته ای است و نیروی نظامی متعارف وحشتناک است و نیروی زمینی این کشور صحبت می شود. نیروی زمینی روسیه در صحنه اوکراین خود را به خوبی نشان داد در حالی که عملکرد نیروی دریایی این کشور چندان چشم نواز نبود. وضعیت چین مانند روسیه نیست. ارتش چین، اگرچه با سرعت در حال مدرن شدن است، اما هنوز چندین دهه تا رسیدن به مرز با ایالات متحده فاصله دارد. چین در اواخر دهه 1990 و پس از بحران تنگه تایوان در سال 1996، نوسازی نیروی دریایی و هوایی خود را آغاز کرد، که نشان می دهد چقدر باید در این زمینه کار انجام شود، اما درست مانند روسیه، نیروهای زمینی چین به طور سنتی قوی تر از نیروی دریایی و هوایی این کشور هستند. کیشور بوده است.

با عبور از این واقعیت که چین روسیه نیست، باید به تفاوت های اوکراین و تایوان توجه کنیم، تایوان با اوکراین با هدف پیچیده تری برای حمله مقایسه می شود. چین تعداد زیادی موشک در سواحل خود مستقر کرده است که همه آنها تایوان را هدف قرار می دهند. حتی اگر فرض کنیم که در صورت حمله احتمالی چین به تایوان، ایالات متحده از مداخله نظامی در این درگیری اجتناب خواهد کرد، باید به یاد داشته باشیم که تایوان در سال های گذشته مقدار قابل توجهی از سیستم های تسلیحاتی پیشرفته را از ایالات متحده وارد کرده است. ، که می تواند حمله موشکی از چین انجام شد

اما مشکل واقعی احتمال درگیری نظامی بین چین و تایوان، مسئله صلح و دخالت نظامی احتمالی آمریکا نیست، بلکه مسئله روابط اقتصادی چین و جهان است.

صلح چین با جهان یکی از مهمترین عوامل رشد اقتصادی چین در دهه گذشته است. روابط عمیق اقتصادی متقابل چین و جهان با یکدیگر، هر نوع تنش در چین را برای همه جهان خطرناک و دردسرساز می کند. حجم واردات و صادرات چین این کشور را به بزرگترین کشور تجاری جهان تبدیل کرده است. ایالات متحده آمریکا و امتحانش هشت شریک از ده شریک محمول کین را شرید می‌دیند. در سناریویی که چین برای اتحاد مجدد با تایوان از زور استفاده کند، تحریم های شدید آمریکا و متحدان آمریکا علیه این کشور اعمال خواهد شد. اگر این اتفاق بیفتد، چین دچار رکود اقتصادی جدی خواهد شد که پیامدهای اجتماعی و سیاسی عمیقی را در داخل این کشور به همراه خواهد داشت و البته به سرعت کل جهان از جمله آمریکا و متحدانش را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در مقابل، شاهد بودیم که روسیه علیرغم تهدیدهای فراوان در زمینه تحریم و حتی محدودیت در بازارهای انرژی، عملیات نظامی علیه اوکراین را آغاز کرد، دلیل آن این است که روسیه از نظر اقتصادی کمتر از تأثیر روابط تجاری خود با آمریکا و شرکای آن نگران است. چین. .

چین و روسیه در اولویت های استراتژیک خود متفاوت هستند. دلیل اصلی حمله روسیه به اوکراین، حفظ امنیت نزدیک به جهان خارج و دفاع از مرزهای خود در برابر گسترش ناتو است. Россия дран ба проблемент Україна в сайр растовные пробытных ход бех НАТО истать ик экранный боход обудь ист. «Рояй чин» ан эст коже бех бех «menekciya Assiyay Sharki» نمایش. در نتیجه، چین احساس نمی‌کند که از جانب دفاع شخصی خود در «نزدیک» تهدید می‌شود و ضرورت و فوریت اقدام نظامی در مورد تایوان را کاهش می‌دهد. چین به نادریت «قرن تحکیر» سدها سال سبر کرده است تا کید را کود را در آسیاو و جهان پس کین. چرا نباید فکر کنیم که کشوری با این سطح از صبر استراتژیک نمی تواند یک دهه دیگر صبر کند و پس از امن ترین موقعیت خود، اقتدار خود را به تایوان بازگرداند؟ میلیون ها نفر. بر اساس قومیت، جمعیت اوکراین حدود 77 درصد اوکراینی و 20 درصد روسی هستند، اما در تایوان بیش از 90 درصد جمعیت چین هان و کمتر از 10 درصد بومی هستند. تنها بر اساس ترکیب قومی می توان تصور کرد که اتحاد چین و تایوان برای روسیه آسان تر از خاک اوکراین است.

از اواخر دهه 1980، دولت چین مشتاقانه روابط فرهنگی، اجتماعی و خویشاوندی را با مردم تایوان ترویج می‌کند. هدف اولیه این تلاش افزایش تمایل مردم برای ارتباط با سرزمین اصلی چین است. این برنامه هویتی البته در همه جا تاثیرات مثبتی نداشته و مقاومت هایی را ایجاد کرده است که باعث می شود چین در برخی موارد در تایوان با مشکل مواجه شود.
در مقابل این سیاست های فرهنگی، دولت تایوان از اواخر دهه 1990 سیاست های فرهنگی را علیه سیاست های فرهنگی چین در تایوان اجرا کرد و سعی کرد هویت بومی را در برابر هویت چینی تقویت کند. به این ترتیب چالش هویتی در تایوان بین کسانی که خود را چینی می دانند و کسانی که خود را تایوانی معرفی می کنند ایجاد شده است که هر تغییری در سیستم فعلی این جزیره را به چالش تبدیل می کند.

درست است که تیاووین از وکرینی کم‌جمعیت‌تر است اما از کامی‌ها، تیاووین بیش از سه براب وکرینی است. تایوان از نظر فناوری در منطقه و جهان به میدان آمده و به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ تراشه به شمار می‌رود و جایگاه بسیار مهم‌تری نسبت به اوکراین در اقتصاد جهانی دارد. به خصوص پس از همه گیری کرونا و بحران اقتصادی ناشی از آن، نیاز به تراشه هایی که تایوان قطب تولید آن است، باعث شده هیچ کس از درگیری در تایوان حمایت نکند، به ویژه ایالات متحده که اخیراً از تایوان خواسته است تا کمبود جهانی را برطرف کند. از قطعات مورد نیاز.

آمريكا در كودرات ول بخ ميرود اميآما در آسيا، روي زمين كدراتي بخ چين استات، تايوان دانلود بين دو هوزن. از این منظر، هر کسی که تایوان را کنترل کند نسبت به دیگران برتری خواهد داشت. برای ایالات متحده، تایوان از نظر اقتصادی و استراتژیک برای اوکراین مهم است. ژاپن نیز نمی خواهد شاهد اتصال این جزیره به چین و رشد بازوی چین در دریا باشد، زیرا به دلیل امنیت حمل و نقل انرژی، تنگه تایوان را یکی از گذرگاه های حیاتی خود می داند.

در هر دو درگیری بین اوکراین و تایوان، یکی از مهم ترین متغیرها رفتار آمریکا را پیش بینی می کند. در جنگ اوکراین که آمریکا به صراحت اعلام کرد که مستقیما وارد درگیری نخواهد شد، بسیاری از گمانه زنی ها درباره سرنوشت این جنگ و تاثیر روسیه از آن تغییر کرد.

به طور کلی به نظر می رسد که تایوان برای منافع ایالات متحده مهمتر از اوکراین است، بنابراین می توان حدس زد که واکنش ایالات متحده به حمله نظامی به تایوان با واکنش این کشور به تایوان یکسان نخواهد بود. حمله نظامی به اوکراین تحریم های اقتصادی علیه چین در صورت درگیری نظامی با تحریم های اقتصادی روسیه بسیار متفاوت خواهد بود و تأثیر آن بر تحریم ها بسیار عمیق تر خواهد بود. همه آنها مشود می شود صاحبتوردن از رقائة اقدم یكون یكور هاكت بر حاك تیوانبه به خین شرق به هذا، تا ذلك بین قدرة بین قرآة فین كین و أمیراكی شینی فید درد درد درد درد، باید باشد كه كین به كینی بیزند. طی سال گذشته، پکن نشان داده است که هیچ چیز به اندازه فراهم کردن شرایط برای رشد اقتصادی مهم نیست و زمان به نفع چین در حال حرکت است. از بیکن این کیشور می‌توادن بدون جنگیدن پیروزی‌های مورد نزارش را به دست بیاورد پ هت دیدار پلوسی از تیاوین‌ها هم نیم‌تودین اجدهای زرد را از جا بجنبند; هر بار برای چند ساعت دنیا به آب های اطراف جزیره پرتاب می شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا