عمومی

۳۷۰۰ سازه ناایمن در کرج/ پاساژها مهمترین مراکز آسیب پذیر – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها: ریزش برج شماره 2 کلانشهر آبادان باعث شد موضوع ایمنی ساختمان ها به تیتر اول رسانه ها تبدیل شود و این موضوع دوباره در استان های مختلف داغ شود، این موضوع در البرز نیز مورد توجه قرار گرفت. نیاز به ایمن سازی و تعیین تکلیف سازه های غیراستاندارد و ناایمن به مطالبه مردم تبدیل شد.

شناسایی 3700 سازه دارای نقص ایمنی در کرج

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج در گفتگو با خبرنگار آنلاین در این باره در باره وی بیان کرد: تا پایان سال گذشته 3 هزار و 700 سازه اعم از مسکونی، تجاری و انباری دارای نقص ایمنی آتش نشانی در کرج شناسایی شد. از این تعداد، 1555 ابزار اصلاً هیچ گونه احتیاط ایمنی ندارند.

محمد جمشیدی اظهار داشت: برای 2 هزار و 145 مالک دستورالعمل ایمنی صادر شده و به مالکان یک هزار و 555 واحد نیز تذکر ایمنی داده شده است.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج گفت: تجهیز ساختمان ها به سیستم اعلام و اطفاء حریق از مواردی است که سازندگان باید رعایت کنند.

طرح مصوب در اکثر سازه ها اجرا نمی شود

محسن خیری، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: وظیفه مهندس ناظر در ساختمان این است که به محض وقوع تخلف، مراتب را به ویژه در صورت تاخیر در ساخت و ساز گزارش دهند. “

وی گفت: این گزارش به شهرداری ارائه می شود، اهرم بازدارندگی نیز در اختیار شهرداری است، شهرداری باید جلوی کار را بگیرد، سازمان نظام مهندسی ساختمان ابزار دیگری برای جلوگیری از تخلف ندارد و شهرداری کلید دارد. نقشی در این زمینه دارد».

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز تصریح کرد: در استان با مشکلی به نام دوگانگی سازه مواجه هستیم که طرح مصوب داریم و زمانی از آن استفاده می شود که بخواهد منجر به مجوز شود.

وی ادامه داد: بنا به دلایل مختلف از جمله سود کم، سازندگان و مالکان در حال تغییر طرح هستند که واقعا فاجعه است چرا که 99 درصد ساختمان ها طرح مصوب را اجرا نمی کنند.

3700 سازه ناایمن در کرج / پاساژها مهمترین مراکز آسیب پذیر

سازندگان فاقد صلاحیت مشکل اصلی هستند

امین جواهری مدیرکل شهرسازی شهرداری کرج در پاسخ به اظهارات رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان البرز اظهار داشت: پس از صدور پروانه توسط شهرداری، وظیفه ای کلی بر عهده مهندسان ناظر آن است. ساختمان مجوز و طراح برای نظارت بر اجرا تایید شده است.

وی بیان کرد: اگرچه با پروانه مغایرت داریم، اما بحث استحکام ساختمان نیز مطرح است ابن موارد باید به دقت بررسی شوند.

مدیرکل امور شهرسازی شهرداری کرج درباره ساخت و سازهای غیرکارشناس خاطرنشان کرد: مالک سرمایه کارفرما را دارد و نمی تواند ساختمان را بسازد اما این ساختمان باید توسط سازنده ذیصلاح و دارای راه و شهرسازی ساخته شود. مجوز.

3700 سازه ناایمن در کرج / پاساژها مهمترین مراکز آسیب پذیر

کارگروه شناسایی ساختمان های ناایمن در البرز تشکیل شد

مجتبی عبداللهی استاندار البرز در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: حادثه ناگوار این کلانشهر ضربه ای بود به مسئولان برای اقدام عاجل برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی.

وی گفت: در این راستا سازمان نظام مهندسی و شهرداری های استان باید در حوزه ساخت و ساز از انفعال خارج شده و اقدامات نظارتی خود را صد برابر کنند تا شاهد حوادث ناگوار نباشیم.

استاندار البرز تصریح کرد: به دنبال تشکیل کارگروهی برای شناسایی سالن های ناایمن مسکونی، اداری و شلوغ استان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین از این پس هیچ شهرداری حق پروژه بر خلاف طرح را ندارد. تایید شده نظام مهندسی اجرایی.

3700 سازه ناایمن در کرج / پاساژها مهمترین مراکز آسیب پذیر

لیست ساختمان های ناایمن البرز اعلام شود

حسین فاضلی هریکندیرئیس کل دادگستری البرز در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: ریزش این کلانشهر نشان داد که اگر نظارت منظم بر ساخت و سازها و بررسی های ایمنی مستمر انجام شود، قطعا بسیاری از این حوادث رخ نخواهد داد.

وی بیان کرد: دادگستری کل استان البرز نیز در راستای ماموریت محوله از سوی قوه قضائیه درخواست اعلام فهرست تمامی ساختمان های ناایمن استان را داشته است.

رئیس کل دادگستری البرز تصریح کرد: دادن تذکرات قانونی، پیگیری و اعمال نظارت قانونی لازم توسط استاندار برای رفع خطر کلیه ساختمان های ناایمن و اعلام آن به سازمان های ذیربط جهت تامین امنیت از دیگر موارد مکاتبات دادگستری با استاندار بود.

وی خاطرنشان کرد: آمادگی داریم با استفاده از ظرفیت بازرسی کل استان البرز اقدامات پیشگیرانه را انجام دهیم.

3700 سازه ناایمن در کرج / پاساژها مهمترین مراکز آسیب پذیر

ساختمان های ناایمن کرج برای ایمنی تخلیه و پلمپ می شوند

غفور قاسم پور فرماندار کرج نیز با بیان اینکه معابر قدیمی این شهر مستعد حوادث غیر مترقبه هستند، تصریح کرد: پاساژها از مراکز شهری محسوب می شوند که به دلیل نوع فعالیت پذیرای جمعیت زیادی هستند، بنابراین با توجه به ساخت و سازهای طولانی مدت. برخی از آنها پیش بینی ایمن سازی قبل از حوادث ضروری شده است.

وی بیان کرد: از شهرداران شهرهای اقماری شهر کرج می خواهم بر ضوابط و اصول فنی و مهندسی در سازه ها نظارت جدی داشته باشند.

فرماندار کرج ادامه داد: همچنین با شناسایی ساختمان های ناایمن، هشدارها و هشدارهای لازم در خصوص تعمیر و ایمن سازی ساختمان ها و اماکن تحت حفاظت داده شود.

وی با اشاره به لزوم شناسایی ساختمان های ناایمن در شهر کرج خاطرنشان کرد: اگر ساختمانی در این کلانشهر امکان ایمن سازی وجود نداشت، باید تخلیه و پلمپ می شد.

حادثه در کلانشهر آبادان نمادی از رعایت نکردن ایمنی در ساختمان است اما دیگر نباید شاهد چنین حوادثی باشیم و این امر مستلزم مسئولیت مسئولان و قانون مداری شهروندان است.

دکمه بازگشت به بالا