اجتماعی

چرا سازمان بهداشت جهانی نام آبله میمون را تغییر می‌دهد؟

چرا سازمان بهداشت جهانی نام آبله میمون را تغییر می‌دهد؟

ایواره/ خراسان رضوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) در حال تلاش برای تغییر نام ویروس آبله است که در ماه های اخیر در بسیاری از نقاط جهان گسترش یافته است.

به نقل از ترکیش نیوز، آدهانوم سیپرسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: سازمان جهانی بهداشت با شرکا و کارشناسان از سراسر جهان برای تغییر نام ویروس آبله میمون و بیماری ناشی از آن همکاری می کند.

این سازمان اعلام کرد: در اسرع وقت اسامی جدید را اعلام خواهیم کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که تیمی متشکل از 30 دانشمند در مقاله ای نوشتند که نیاز فوری به تغییر نام ویروس وجود دارد.

آنها استدلال کردند که اشاره به این ویروس به عنوان آفریقایی نه تنها دقیق نیست بلکه تبعیض آمیز است.

تدروس گفت که بیش از 1600 مورد تایید شده از 39 کشور گزارش شده است. هفت کشوری که سالها آبله میمون در آنها تشخیص داده شده و 32 کشور تازه به این بیماری مبتلا شده اند.

وی افزود: هدف سازمان بهداشت جهانی حمایت از کشورها در کنترل انتقال و پیشگیری از شیوع با ابزارهای آزمایش شده از جمله نظارت، ردیابی تماس و ایزوله کردن بیماران مبتلا است.

وی با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی همچنین دستورالعمل های موقتی برای استفاده از واکسن آبله برای آبله صادر کرده است، افزود: سازمان جهانی بهداشت واکسیناسیون دسته جمعی علیه آبله را توصیه نمی کند.

رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت: از آنجایی که شیوع آبله میمون‌ها غیرعادی و نگران‌کننده است، هفته آینده جلسه اضطراری برگزار می‌شود تا بررسی شود که آیا شیوع این بیماری یک اورژانس بهداشت عمومی و نگرانی بین‌المللی است یا خیر.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا