بین الملل

پاکستان شرایط صدور ویزا برای اتباع افغانستان را تغییر داد

به گزارش خبرگزاری آنلاین ایواره، دولت پاکستان از تغییرات جدیدی در روند صدور روادید برای شهروندان افغانستانی خبر داد.

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان امروز (چهارشنبه، 8 جولای) در توییتی نوشت: کابینه دولت تغییر در روند صدور روادید برای شهروندان افغانستان را تصویب کرد.

وی افزود: بر اساس سیاست جدید، سفارتخانه های ما درخواست روادید اتباع افغانستان را بر اساس ملیت فعلی بررسی می کنند و همچنین ظرف مدت 48 ساعت برای رانندگان افغانستانی روادید یک ساله صادر می شود.

نخست وزیر پاکستان هدف از این اقدام جدید را تسهیل در صدور ویزا عنوان کرد و گفت: هدف از این اقدام تسهیل در صدور ویزا به منظور نزدیک شدن دو کشور، کمک به مردم افغانستان و جذب تجارت و سرمایه گذاری از منطقه آسیای مرکزی».

شریف نوشت که به وزارت کشور پاکستان دستور داده است تا روی یک سیاست لیبرال روادید شروع به کار کند.

روند صدور ویزای پاکستان برای اتباع افغانستان همواره مورد انتقاد بوده و شهروندان پاکستانی مدعی شده اند که پاکستان با ویزای آنها تجارت می کند.

پیش از این نیز تعدادی از شهروندان افغانستان مدعی شده بودند که امکان درخواست ویزای پاکستان به صورت قانونی وجود ندارد و این امر بازار دلالی را داغ کرده است.

یکی از متقاضیان ویزای پاکستان می گوید سفارت پاکستان ثبت نام آنلاین را قبول نمی کند، در حالی که ویزای این کشور در بازار سیاه به 800 دلار رسیده است.

پاکستان مهاجران جدید افغان را نمی پذیرد

پاکستان شرایط صدور ویزا برای اتباع افغانستان را تغییر داد

از سوی دیگر، منصور احمد خان سفیر پاکستان در کابل گفته است که شهروندان افغانستانی که در پی سقوط حکومت گذشته به این کشور پناهنده شده اند، به عنوان مهاجر پذیرفته نمی شوند.

سفیر اسلام آباد افزود: روزانه 700 تا 1000 روادید برای اتباع افغانستانی که قصد سفر به اسلام آباد را دارند صادر می شود اما صدور ویزا به معنای تغییر وضعیت پناهندگی نیست و اجازه افزایش مهاجران را نخواهیم داد.

در همین حال کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که در پی تحولات اخیر در افغانستان، پاکستان با موج جدیدی از مهاجرت اتباع افغان به این کشور مواجه است.

قیصر خان افریدی، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان به خبرگزاری آناتولی گفت: پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، بیش از 250 هزار افغان وارد پاکستان شدند.

پاکستان میزبان بیش از 1.3 میلیون مهاجر قانونی است، همان تعداد پناهجوی غیرقانونی که در سال های اخیر به این کشور سفر کرده اند.

انتهای پیام/ ر
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

تمامی نوشته های سایت بر اساس سیستم خبررسانی آنلاین، اقدام به خبررسانی می نماید، در نتیجه مسوولیت تمامی نوشته های سایت بر عهده مراجع اصلی بوده و سایت ایواره هیچ مسوولیتی در قبال این مقاله ندارد.
دکمه بازگشت به بالا