بین الملل

نشست محرمانه «بیلدربرگ»؛ غرب در پی جنگ‌افروزی بیشتر

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین ایواره، شصت و هشتمین اجلاس فراماسونری بیلدربرگ از 2 تا 5 ژوئن (12 خرداد تا 15 ژوئن) با حضور 120 چهره برجسته از 21 کشور جهان در واشنگتن دی سی برگزار می شود.بسیاری از کاربران و خبرنگاران فضای مجازی از گزارش داد که این نشست تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، گروهی متنوع از رهبران سیاسی و کارشناسان صنعت، دارایی، دانشگاه، کارگران و رسانه‌ها به این نشست دعوت شده‌اند که به گفته روزنامه بریتانیایی گاردین، ترکیب امسال امنیتی و امنیتی بیشتری دارد. نظامی

به گزارش وب سایت بیلدربرگ، موضوعات کلیدی نشست امسال بیلدربرگ شامل اصلاحات ژئوپلیتیک، چالش های ناتو، چین، بازآرایی هند و اقیانوس آرام، رقابت فنی چین و آمریکا، روسیه، تداوم دولت و اقتصادی و اختلال در سیستم مالی جهانی است. اطلاعات غلط، امنیت و ثبات انرژی، سلامت پس از اپیدمی، تکه تکه شدن جوامع دموکراتیک، جهانی شدن و اوکراین.

نشست محرمانه «بیلدربرگ»؛ غرب در پی جنگ‌افروزی بیشتر

اجلاس بیلدربرگ که در سال 1954 تأسیس شد، یک کنفرانس سالانه است که برای تقویت گفتگو بین اروپا و آمریکای شمالی طراحی شده است و سالانه از 120 تا 140 رهبر سیاسی و متخصص در زمینه های مختلف دعوت می کند.

پیش از این، در سال 2009، آخرین نشست بیلدربرگ در مونترو سوئیس برگزار شد و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، علیرغم دعوت نشدن، در آن حضور یافت و سخنرانی کرد.

علاوه بر پمپئو، جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا نیز از دیگر مقامات ارشد آمریکایی حاضر در این نشست بود.

اجلاس سران بیلدربرگ از سال 1998 به مدت دو سال به دلیل شیوع بیماری عروق بیماری کرونا قلب به حالت تعلیق درآمده است.

بر اساس این گزارش، حدود دو سوم شرکت کنندگان از اروپا و بقیه از آمریکای شمالی هستند. حدود یک چهارم حوزه های سیاسی و حکومتی و بقیه از حوزه های دیگر هستند که در این جلسه حضور دارند.

نشست بیلدبرگ در واقع جلسه ای برای بحث در مورد مسائل مهم روز است و این جلسات بر اساس قانون چتم هاوس برگزار می شود که بیان می کند شرکت کنندگان در استفاده از اطلاعاتی که دریافت می کنند آزادند، اما هویت و وابستگی سخنرانان و سخنرانان و وابستگی های آنها آزاد است. هر یک از شرکت کنندگان آشکار می شوند.

با توجه به محرمانه بودن جلسه بیلدربرگ، شرکت کنندگان به عنوان افراد و بدون هیچ عنوان رسمی در جلسه شرکت می کنند و بنابراین به کنوانسیون های دفتر خود یا مواضع از پیش توافق شده متعهد نیستند. به این ترتیب، آنها می توانند برای گوش دادن، تأمل و جمع آوری بینش وقت بگذارند. هیچ دستور کار دقیقی وجود ندارد، هیچ قطعنامه ای پیشنهاد نمی شود، هیچ رأی گیری صورت نمی گیرد و هیچ بیانیه سیاستی صادر نمی شود.

نشست محرمانه «بیلدربرگ»؛ غرب در پی جنگ‌افروزی بیشتر

مکس بلومنتال، روزنامه نگار و فیلمساز آمریکایی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «سعی کردم وارد هتل ماندارین اورینتال دی سی، محل مخفیانه نشست بیلدربرگ شوم». ویلیام برنز، رئیس سیا و مدیران شورای امنیت ملی (جیک) سالیوان و کمپبل، مدیر عامل بوریس فایزر، پیتر تیل، کیسینجر و نخبگان رسانه ای آنجا هستند تا درباره اوکراین و اقتصاد جهانی صحبت کنند. “(جلسه) کاملا محرمانه است.”

جاش فریدمن، خبرنگار آمریکایی نوشت: «مارک روته، نخست وزیر هلند، که چندین بار به بیلدربرگ رفته است، بازگشته است و او به همراه وزیر امور خارجه خود، ووپکه هوکسترا، در دی سی است.

نشست محرمانه «بیلدربرگ»؛ غرب در پی جنگ‌افروزی بیشتر

وی همچنین درباره محیط امنیتی اطراف محل ملاقات بیلدربرگ نوشت: پس از ورود خبرنگاران به محل برگزاری در حین فیلمبرداری، اکنون نرده ها در مقابل هتل ماندارین اورینتال قرار گرفته است.

نشست محرمانه «بیلدربرگ»؛ غرب در پی جنگ‌افروزی بیشتر

نشست محرمانه «بیلدربرگ»؛ غرب در پی جنگ‌افروزی بیشتر

در سال 1398، جاش فریدمن گفت که در یک جلسه بیلدربرگ به دلیل عکاسی از مهمانان کنفرانس دستگیر شده است.

در سال های اولیه اجلاس بیلدبرگ، در پایان هر نشست یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار می شد، اما این جلسات بعداً به تعویق افتاد و به گفته سخنگوی کنفرانس، تصمیمی برای برگزاری مجدد نشست خبری و صدور بیانیه نهایی وجود نداشت. .

روزنامه بریتانیایی گاردین درباره اجلاس امسال نوشت که پس از دو سال وقفه به دلیل همه گیری کرونا، اجلاس جهانی نخبگان در هتل امنیتی واشنگتن دی سی امنیت ملی آمریکا دوباره آغاز می شود. دو نخست وزیر اروپایی، میلیاردرهای فناوری و هنر کیسینجر نیز در این مراسم حضور دارند.

گاردین ادامه داد که در وقفه دو ساله از نشست بیلدربرگ، تغییراتی در نظم جهانی غرب رخ داده است.

روزنامه بریتانیایی گزارش داد در سال 2019، آخرین باری که نشست بیلدربرگ برگزار شد، کنفرانسی با مضامین خوش بینانه «نظم استراتژیک باثبات» و «آینده اروپا چه خواهد شد؟» برگزار شد. شروع شد اما امسال دستور جلسه بوی آشوب و بحران می دهد. در راس دستور کار، آیتم مزخرف وحشتناک “اصلاحات جهانی” و به دنبال آن “چالش های ناتو” قرار دارد که بزرگترین آنها اوکراین است.

بر اساس این گزارش، کنفرانس امسال در واشنگتن قطعا شورای عالی جنگ به ریاست بیلدربرگ کهنه کار ینس استولتنبرگ است. اوکسانا مارکاروف، سفیر اوکراین در ایالات متحده و مدیر عامل شرکت دولتی نفت و گاز اوکراین، در هتل مجلل ماندارین اورینتال به او پیوست.

به گزارش گاردین، در نشست امسال بیلدربرگ کارشناسان روسی و اوکراینی نیز حضور دارند و اتاق کنفرانس مجهز به نمایشگرهای ویدئویی است تا مردم نیز بتوانند به صورت مجازی در این نشست شرکت کنند و احتمالا ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین یکی از آنها خواهد بود. تنها چند روز قبل از این نشست، زلنسکی با الکس کارپ، یک مامور اطلاعاتی ایالات متحده، و بیلدربرگ، که شرکت تحلیلی پالنتر را اداره می کند، ملاقات کرد که بر سیا نظارت دارد.

بر اساس این گزارش، فهرست شرکت کنندگان در نشست امسال بیلدربرگ مملو از مستشاران نظامی از جمله رئیس سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا است.

ویلیام برنز، رئیس سیا، یکی از اعضای کلیدی کنفرانس بیلدربرگ است و تنها چند ماه قبل از روی کار آمدن جو بایدن، به عضویت کمیته راهبری بیلدربرگ انتخاب شد و پس از آن با احتیاط استعفا داد.

برخی از کاربران فضای مجازی نسبت به محرمانه بودن نشست بیلدربرگ اعتراض کرده اند و یکی از خبرنگاران ویدئویی را در توییتر منتشر کرده است که می گوید نخبگان رسانه ای برای گفتگو درباره اوکراین و اقتصاد جهان گرد هم آمده اند که به صورت کاملا محرمانه برگزار شد. شرکت کنندگان و پرسنل امنیتی بیلدربرگ از صحبت با رسانه ها منع شده اند.

از نکات مهم این کنفرانس می توان به پل آخلایتنر، رئیس دویچه بانک، والی ادیمو معاون وزیر خزانه داری ایالات متحده، خوزه مانوئل آلبارس وزیر امور خارجه اسپانیا، آیدا اوچن نماینده دانمارک، دبیر کل یونسکو، اودر آزوله بی جیمز بیکر، مدیر ارزیابی شبکه در پنتاگون اشاره کرد. آلبرت بورلا، مدیر عامل فایزر، ویلیام برنز، مدیر سیا، کورت کمپل، هماهنگ کننده امنیت ملی کاخ سفید برای کاخ سفید؛ مدیر آژانس امنیت سایبری و زیرساخت ایالات متحده، برنارد امی، مدیر کل وزارت مسلح فرانسه نیروها، کریستیا فریلند، معاون نخست وزیر کانادا، بن هاجز، فرمانده نظامی آمریکا در اروپا می‌باشند.

لیست کامل اعضای شرکت کننده در کنفرانس امسال بیلدربرگ را می توانید در اینجا بیابید.

انتهای پیام/


تمامی محتوای منتشر شده در سایت بر اساس پرتال پیشرفته خبری، اقدام به نشر محتوا می نماید، فلذا مسوولیت تمامی محتوای منتشر شده در سایت بر عهده سایت های منبع بوده و وب سایت ایواره هیچ مسوولیتی در قبال این نوشته از سایت نخواهد داشت.
دکمه بازگشت به بالا