عمومی

سرخابی‌ها و یک دام اقتصادی بزرگ

سرخابی‌ها و یک دام اقتصادی بزرگ

نگرانی اصلی این است که پول حاصل از خرید سهام توسط مردم به جای زیرساخت های کلان صرف هزینه های جاری شود. قرار بود کمیته هزینه ها جلوی همین انحراف را بگیرد اما آیا این اتفاق افتاد؟

به گزارش ایواره، این روزنامه دنیای اقتصاد وی نوشت: همانطور که می دانید مدتی پیش 10 درصد از سهام باشگاه های پرسپولیس و استقلال در فرابورس عرضه شد و عواید آن به دست سرخابی ها رفت. بر این اساس مبلغی در حدود 350 میلیارد تومان به حساب هر یک از دو باشگاه واریز شد. در خصوص نحوه هزینه کرد این پول سوالات زیادی وجود دارد و به نظر می رسد حتی با حضور رئیس سازمان خصوصی سازی «کمیته هزینه کرد» برای این منظور تشکیل شده است. نگرانی اصلی این است که پول حاصل از خرید سهام توسط مردم به جای زیرساخت های کلان صرف هزینه های جاری شود. قرار بود کمیته هزینه ها جلوی همین انحراف را بگیرد اما آیا این اتفاق افتاد؟ ما مطمئن نیستیم.

حداقل در یک مورد گزارش شده، باشگاه پرسپولیس مجوز تسویه حساب آنتونی استوکس، بازیکن سابق این تیم را از محل فروش سهام دریافت کرده است. به این ترتیب بازیکنی که اصل خرید، نوع حضور و کیفیت قراردادش با باشگاه پرسپولیس «اشتباه فاحش» مدیران قبلی باشگاه بود، حالا مستقیما از پول مردم مطالبه خود را پس می گیرد. بازیکنی که پیش از این 150 هزار دلار دریافت کرده بود، حالا 100 هزار دلار دیگر دریافت می کند و همه اینها در حالی است که مجموع دقایق حضورش در زمین برای پرسپولیس به زحمت به 100 دقیقه می رسید! گفته می شود پول سایر طلبکاران پرسپولیس مانند محمدحسین کنعانی زادگان، محمد انصاری و… از همان محل پرداخت می شود.

تا اینجا شاید بتوان گفت بالاخره بدهی های قدیمی در حال تسویه است و صرف هزینه برای فروش سهام در این مورد موجه است، اما بیم آن می رود که پرسپولیس و استقلال با پشتوانه این ارزها به تخت پادشاهی برسند. بازار نقل و انتقالات همین الان پرسپولیس که تا چندی پیش دچار بحران دوقطبی بود، شروعی طوفانی در نقل و انتقالات داشته و چند بازیکن نامی را جذب کرده است. گزارش منتشر شده در یکی از روزنامه های ورزشی حاکی از آن است که قرارداد علیرضا بیرانوند در فصل اول در پرسپولیس 12 میلیارد تومان بوده که رقم بسیار بالایی است. اگر این خبر صحت داشته باشد و آن را مبنا قرار دهیم، می توان گفت برای بقیه خریدها هم دستمزدی در حدود همین مقدار در نظر گرفته شده است. بعید به نظر می رسد مدیران پرسپولیس بدون توقع پولی از فروش سهام چنین هزینه های ویژه ای کرده باشند.

فروش 10 درصد باشگاه و گذاشتن پول در جیب چند بازیکن، رویکرد وحشتناکی است. چیزی که فقط تورم کاذب ایجاد می کند و بازار را بیش از هر زمان دیگری مختل می کند. تزریق پول سهام به حساب پرسپولیس و استقلال یک وضعیت وسوسه انگیز است؛ جایی که می توان از این پول برای ساخت سازه، ساخت زمین تمرین و کار در فوتبال پایه استفاده کرد و سرمایه باشگاه را دو برابر کرد، می توان از آن برای انفجار بمب نقل و انتقالات و جلب رضایت کوتاه مدت هواداران استفاده کرد. به امید اینکه سرخابی ها در دام لذت های زودگذر نیفتند. اگر قرار باشد سالی 10 درصد سهام پرسپولیس و استقلال را بفروشند و یک فصل باشگاه را با آن اداره کنند، واویلاست است. مثل این است که کسی کلیه خود را بفروشد و با آن بخورد و بخورد. “پس فردا چی؟”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا