اقتصادی

دیدار نماینده ایران با دستیار پوتین برای توسعه تجارت

دیدار نماینده ایران با دستیار پوتین برای توسعه تجارت

در دیدار رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و دستیار رئیس جمهور فدراسیون روسیه بر گسترش روابط تجاری و اقتصادی دو کشور تاکید شد.

به گزارش ایواره، علیرضا پیمان پاک با کوبیاکوف، معاون رئیس جمهور روسیه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار که در حاشیه بیست و پنجمین اجلاس بین المللی اقتصاد سن پترزبورگ برگزار شد، دو طرف بر گسترش روابط تجاری بین کشورهای متبوع خود تاکید کردند.

همکاری در موضوعاتی چون خودرو، کشتیرانی، کشتی سازی، فعال سازی کریدور شمال-جنوب، همکاری های بانکی و ارزی، تولید مشترک صنایع مادر دو کشور از موضوعات مورد بحث در این دیدار بود.

پیمان پاک همچنین بر آمادگی ایران برای انعقاد قراردادهای بلندمدت در زمینه میوه و تره بار با همکاری اتاق بازرگانی ایران و روسیه برای تثبیت و گسترش حجم صادرات تاکید کرد.

کوبیاکوف همچنین از پیشنهاد رئیس سازمان توسعه تجارت برای برگزاری نمایشگاه های مشترک بین شرکت های ایرانی و روسی استقبال کرد و گفت: صنعت خودرو روسیه آماده همکاری با ایران است و ایران می تواند شریک تجاری ما در بازاری باشد که بر اساس گفته های خود شرکت های غربی وال استریت ژورنال بازار 100 میلیارد دلاری را ترک کرده اند.

به گزارش سازمان توسعه تجارت، در حاشیه بیست و پنجمین اجلاس بین المللی اقتصاد سن پترزبورگ، تفاهم نامه همکاری بین ایران و روسیه با مرکز سن پترزبورگ و تهران با عنوان «نواپارس» منعقد شد. حضور علیرضا پیمان پاک (رئیس سازمان تجارت و توسعه جمهوری اسلامی ایران)، کاظم جلالی (سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه) و کریل والنتینویچ پولیاکوف (معاون فرماندار سن پترزبورگ)، گریگوریف اوگنی دمیتریویچ (رئیس کمیته روابط خارجی دولت سن پترزبورگ) دریافت کرد.

با راه اندازی این مرکز توسعه تجارت متقابل ایران و روسیه در زمینه های تامین تجهیزات نفت و گاز، فرآورده های مهندسی حمل و نقل، ماشین سازی، کشتی سازی، تجهیزات الکترونیکی، طراحی و ساخت تاسیسات انرژی، ایجاد پایگاه تجهیزات تعمیر شده. ، کشاورزی، صنایع غذایی، داروسازی و ساختمان در دستور کار قرار دارد.

توسعه همکاری‌های تجاری-اقتصادی و سرمایه‌گذاری در صنایع پیشرو و اولویت‌دار بین شرکت‌ها، سازمان‌ها و تولیدکنندگان ایران و روسیه، حمایت و کمک مؤثر در برقراری روابط تجاری مستقیم بین کارآفرینان روسی و ایرانی، ایجاد سازوکارهای مناسب برای تسهیل روابط مالی بین شرکت‌ها. در جغرافیای دو طرف، راه‌اندازی درگاه‌های اینترنتی معرفی ظرفیت‌های تجاری ایران به روسیه و بالعکس، تلاش برای توسعه پروژه کریدور حمل‌ونقل بین‌المللی شمال – جنوب برای تسهیل ترانزیت کالا بین دو کشور، ایجاد تمامی زیرساخت‌های مورد نیاز مراکزی مانند حضور بانک ها و شرکت های بیمه ایران و روسیه در مرکز، راه اندازی واحد نمایشگاهی برای نمایش دستاوردهای طرفین در کشور مقابل و همچنین ایجاد مراکز فرهنگی درون احزاب از جمله مواردی است که اهداف راه اندازی مرکز تجاری ایران و روسیه.

رئیس سازمان توسعه و تجارت جمهوری اسلامی ایران در این مراسم راه اندازی این مرکز را فصل جدیدی از همکاری شرکت های ایرانی و روسی خواند و بر حمایت از برنامه های آن تاکید کرد.

پیمان پاک اجرای تفاهم نامه لغو روادید گروهی بین دو کشور را که قبلا امضا شده بود را راهکاری برای توسعه گردشگری دو کشور عنوان کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا