اقتصادی

جزئیات جدید از سانحه قطار مشهد – یزد/راننده بیل مکانیکی مقصر است

جزئیات جدید از سانحه قطار مشهد – یزد/راننده بیل مکانیکی مقصر است

رئیس کمیسیون عالی حوادث با اشاره به ادامه بررسی و ارزیابی حادثه ریلی قطار مشهد – یزد، گفت: راننده بیل مکانیکی به دلایل نامعلومی فاصله ایمنی از خط ریلی را رعایت نکرد. و باعث این حادثه شد.

محمدحسن اسماعیلی در گفت وگو با ایواره، درباره دلایل و دلایل وقوع حادثه ریلی امروز که منجر به واژگونی پنج واگن قطار مسافربری مشهد – یزد شد، اظهار کرد: دست اندرکاران این خط ریلی را داشتیم. پیمانکار راه آهن مشغول بازسازی خط تعویض تراورس بود و به همین دلیل یک بیل مکانیکی در محل حضور داشت.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در زمان فعال بودن خط و در آن مسیر تردد، بیل مکانیکی در کنار خط راه آهن حضور داشته است، افزود: طبق پروتکل های اعلام شده که همواره به پیمانکاران اعلام می کنیم حداقل فاصله تجهیزات و ماشین آلاتی مانند بیل مکانیکی باید سه متر با خط راه آهن فاصله داشته باشند اما مشخص نیست چه اتفاقی افتاده که این بیل مکانیکی بدون رعایت فاصله ایمنی در کنار خط راه آهن حضور داشته است. در حال حاضر در حال بررسی بیشتر هستیم. حال راننده بیل مکانیکی خوب نیست اما تا کنون مطمئن هستیم که در وقوع این حادثه عمدی نبوده و چندین اشتباه در کنار هم باعث این حادثه شده است.

رئیس کمیسیون عالی تصادفات با بیان اینکه در حال حاضر در حال بررسی و بررسی پارامترهای مختلف برای کشف علت اصلی حادثه و تشریح علل آن هستیم، ادامه داد: طبق پروتکل ها زمانی که خطی فعال می شود و به اصطلاح خط را رها می کند، در حال حاضر در حال بررسی است. ماشین آلات و تجهیزاتی مانند بیل مکانیکی باید از راه آهن دور شده و از منطقه خارج شوند. اما در این حادثه علیرغم اینکه این خط ریلی ساعت 4:30 صبح امروز فعال شد، یک بیل مکانیکی با رعایت فاصله ایمنی در آنجا حضور داشت و در حال بررسی هستیم.

اسماعیلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا حدود نیم ساعت قبل از حادثه یک بیل مکانیکی در کنار خط ظاهر شده در حالی که قطار دیگری حدود یک ساعت قبل از حادثه از منطقه عبور کرده است، هنوز اطلاعات دقیقی نداریم و می دانیم. در حال بررسی آن هستند تا ببینند چرا این فاصله ایمنی رعایت نشده است اما تاکنون بر اساس بررسی ها به این نتیجه رسیده ایم که خود بیل مکانیکی باعث حادثه نشده است بلکه بوم آن در حین چرخش با قطار برخورد کرده است.به نظر می رسد راننده بیل مکانیکی در حال دور شدن از قطار بود، اما این اتفاق در حین حرکت و چرخش برای او افتاد.

اسماعیلی گفت: به محض مشخص شدن جمع بندی نهایی و مشخص شدن تمام جزئیات و جوانب این حادثه گزارش کامل را اعلام می کنیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا