عمومی

بهره وری پایین زیرساخت و نهاده/ کشاورزی گلستان اقتصادی نیست – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین ، گروه استان ها – مریم شریفی: تنوع اقلیمی به دلیل گستردگی خاک ایران در طول و عرض جغرافیایی خود امکان تولید محصولات متنوع در بخش کشاورزی را فراهم کرده است، اما به طور کلی میزان زمین قابل کشت و قابل استفاده برای کشاورزی بسیار کم است و حدود 12 تا 15 درصد از مساحت کل ایران را به خود اختصاص داده است. این موضوع اهمیت بهره وری در محصولات کشاورزی را برای کشور دو چندان می کند.

در واقع، با وجود تنوع آب و هوایی بالا، بخش کشاورزی ایران فاقد دو شاخص است کلید آب و خاک باروری از ریشه این کمبودها نیز در اقلیم رنج می برد و نحوه مدیریت استفاده از این منابع.

استان گلستان به دلیل تنوع اقلیمی ایران به کوچکی نیز معروف است که تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته است و با متاثر شدن اقتصاد استان از کشاورزی اهمیت آن دو چندان می شود.

یکی از مهمترین نشانه های سوء مدیریت که باعث کاهش بهره وری در بخش کشاورزی شده است می تواند باشد استفاده از روش های سنتی و فناوری های قدیمی، بی توجهی به الگوی کشت مناسب به دلیل وضعیت منابع آبی منطقه، ضعف زیرساخت های ذخیره سازی و حمل و نقل، عدم تعادل و عدم توجه به تثبیت شرایط بازار. مورد توجه داخلی و جهانی قرار گرفته است.

افزایش بهره وری در بخش کشاورزی به معنای تولید بیشتر با همان منابع محدود و مصرف آب و هزینه کمتر است و این موضوع علاوه بر امنیت غذایی، موجب رونق در نقاط مختلف کشور و شروع چرخه تولید و اقتصاد در کشور خواهد شد. تا به امروز در کشور به درستی درک نشده است.

بهره وری پایین زیرساخت ها و نهاده های گلستان/کشاورزی اقتصادی نیست

یک کارشناس کشاورزی در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: 75 درصد کشاورزی به اقلیم و 25 درصد به سهم کشاورزان بستگی دارد به شرط اینکه مجهز به تجهیزات جدید، آموزش مناسب و منابع مالی و انسانی کافی باشد.

محمدرضا مقصودلو با بیان اینکه یکی از بزرگترین مشکلات بخش کشاورزی ما نبود آموزش و کار تحقیقاتی موثر است، افزود: کشاورزی در کشور ما عملا رها شده است، نظارتی بر کار کشاورزان، آموزش و تحقیقات بذر وجود ندارد. متناسب با آب و هوای ما.»

وی سوزاندن بقایای کشاورزی را یکی دیگر از عوامل کاهش بهره‌وری در ایران دانست و افزود: تولید هر سانتی‌متر مکعب خاک حاصلخیز در طبیعت بیش از 800 سال طول می‌کشد، اما کشاورزان هر ساله با سوزاندن و کاه گلی به هشدارهای کارشناسان توجه نمی‌کنند. گیاهان عملاً ساختار خاک را تخریب می کنند.

تکه تکه شدن زمین های کشاورزی عامل مهمی در کاهش بهره وری است

مقصودلو تکه تکه شدن زمین های کشاورزی را یکی دیگر از عوامل کاهش بهره وری دانست و ادامه داد: به دلایل مختلف از جمله تقسیم ارث، زمین های کشاورزی ما دائماً در حال تکه تکه شدن است و در زمین های خرده مالکی عملاً نمی توان کشاورزی اقتصادی کرد. علاوه بر این، هزاران هکتار از زمین های کشاورزی در مرزبندی ها از بین رفته است.

وی گفت: «بسیاری از محصولات کشاورزی ما به دلیل استفاده از تجهیزات کشاورزی فرسوده هدر می رود.» هیچ کاری نمی توان کرد.

دبیر خانه کشاورز به خبرنگار آنلاین گفت: ما هر آنچه برای کشاورزی نیاز داریم اعم از نیروی انسانی، آب و خاک داریم، اما بدون سرمایه گذاری عملاً نمی توانیم سود ببریم.

با کشت ارقام پرمحصول و متناسب با اقلیم ایران، توانستیم هزاران تن گندم بیشتر برداشت کنیم. علی قلی ایمانی با بیان اینکه در زمینه مکانیزاسیون از دنیا خیلی عقب هستیم، افزود: کمباین های ما از رده خارج شده و بین هشت تا 10 درصد افت دارند که عامل مهمی در کاهش بهره وری است.

وی بذرهای نامناسب با آب و هوای نامناسب و سموم را عامل مهمی در کاهش محصولات زراعی در کشور دانست و افزود: به عنوان مثال دو نوع بذر فرانسوی و ایرانی را در زمین های زراعی با شرایط یکسان کشت کردم، در زمین هایی که فرنچ کاشت کردم. بذر، دو تن در هکتار بیشتر گندم را برداشت کردم که رقم بسیار بزرگی است.

ایمانی افزود: واردات ارقام پرمحصول مناسب با اقلیم خشک ایران و تلاش برای تولید آن در کشور موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود چرا که تنها توجه به همین یک عامل باعث تولید هزاران تن بیشتر در کشور می شود.

سهم 4 درصدی کشاورزی دانش بنیان در اقتصاد!

نماینده مردم علی آباد در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: کشاورزی باید از روش سنتی به صنعتی تبدیل شود و الگوی کشت اصلاح شود تا بتوانیم راندمان تولید را افزایش دهیم.

رحمت الله نوروزی گفت: سهم ما از کشاورزی دانش بنیان تنها چهار درصد است که باید افزایش یابد و کارشناسان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات کشور باید بهره وری را از هر راه ممکن از جمله تقویت کودها، اصلاح بذر و موثر افزایش دهند. سموم، زیرا کشاورزی امنیت غذایی است.» کشور را تامین می کند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان نیز به خبرنگار آنلاین گفت: دما، گرما، سرما، خشکی، بذر مناسب، نهاده ها و از همه مهمتر مدیریت مزرعه در زمینه بهره وری کشاورزی موثر است.

محمدرضا عباسی اظهار داشت: 40 درصد مردم گلستان در روستاها زندگی می کنند و بیشترین درصد گردش مالی استان در حوزه کشاورزی است بنابراین باید حداقل 40 درصد مدارس استان به آموزش کشاورزی اختصاص داده شود و فرزندان ما نیز آموزش ببینند. در مقطع راهنمایی و دبیرستان.داده شود.

وی با انتقاد از نحوه تدریس در دانشگاه های کشاورزی گفت: تدریس در دانشگاه های کشاورزی به صورت تئوری انجام می شود در صورتی که دانشجویان ما باید به صورت عملی در مزارع آموزش ببینند تا نیروهای جوان و ماهر وارد حوزه کشاورزی شوند.

بهره وری پایین زیرساخت ها و نهاده های گلستان/کشاورزی اقتصادی نیست

سرمایه گذاری دولت در بخش کشاورزی کمتر از 10 درصد است

عباسی ادامه داد: سرمایه گذاری دولت در بخش کشاورزی کمتر از 10 درصد است و در حوزه آب و خاک که بسیار گران است حمایت بسیار ضعیفی از کشاورزان دارد.

کشاورزان ما مانند سربازانی هستند که دست خالی به میدان نبرد رفته اند، سرمایه گذاران باید از آنها حمایت کنند وی کشاورزان را مانند سربازانی خواند که با دست خالی به میدان نبرد می روند و افزود: راه های بین مزارع استان وضعیت مناسبی ندارد و باعث استهلاک تجهیزات کشاورزان می شود و از سوی دیگر کشاورزان مجبور به هزینه هستند. دو میلیارد تومان برای جاده سازی که توان مالی ندارند.»

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در بخش کشاورزی در ابتدایی ترین مسائل مانند آب خاک و سرمایه گذاری مشکل داریم و کشاورزی ما نیاز به یک طرح و انقلاب بزرگ دارد.

عباسی تامین زیرساخت ها را از ضروریات کشاورزی دانش بنیان خواند و افزود: در حوزه دانش بنیان نیز به دلیل مشکلات شما در زیرساخت های اساسی مانند آب، خاک و جاده ضعیف هستیم.

تامین بیش از 95 درصد بذر مورد نیاز بخش کشاورزی از خارج از کشور

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بیش از 95 درصد بذر مورد نیاز بخش کشاورزی از خارج از کشور است. عرضه می توان افزود: واردات بذر از کشورهای دیگر زمینه ای برای ورود آفات، بیماری ها و ویروس ها به کشور می شود.

وی استفاده از فناوری روز در زمینه کاشت، داشت و برداشت را عامل مهمی در افزایش بهره وری کشاورزی خواند و افزود: متاسفانه اکثر ماشین آلات در بخش کشاورزی ما متعلق به 30 سال گذشته است که عاملی در کاهش رفاه بوده است.

عباسی با بیان اینکه بسیاری از کشاورزان و مسئولان ما نسبت به بروکراسی اداری سردرگم و سردرگم هستند، افزود: در مراکز خدماتی ما ارتقای مناسبی وجود ندارد و اختیارات نداریم و کادر فنی به سختی به اداره مراجعه می کنند. مزارع کشاورزان

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان گفت: برای انجام تحقیقات عمیق و بنیادی در حوزه کشاورزی نیازمند سرمایه گذاری های کلان هستیم، دولت باید اعتبار بیشتری بدهد و شرایط را برای ورود شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی به عرصه تولید فراهم کند. با انگیزه بالا.”

تجهیز سیستم های نوین آبیاری در گلستان به 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی نیز به خبرنگار آنلاین گفت: افزایش عملکرد محصولات کشاورزی متأثر، تحت تأثیر، دچار، مبتلا از دو عامل میزان آب مصرفی و مقدار محصول تولیدی و هر چه میزان آب مصرفی و میزان محصول تولیدی کمتر باشد بهره وری افزایش می یابد.

سید محسن کیالحسینی وی افزود: در حوزه آب و خاک جهاد کشاورزی تمام هدف ما افزایش راندمان تولید و کاهش تلفات آب است، به عنوان مثال اگر به جای سه هزار مترمکعب گندم با 2000 مترمکعب آب تولید کنیم قطعا افزایش می یابد. بهره وری.” داده ها

وی ادامه داد: تجهیز سامانه های نوین آبیاری در گلستان 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که با این بودجه می توانیم 12 هزار هکتار از اراضی استان را تحت پوشش آبیاری نوین قرار دهیم. اما امسال تنها 56 میلیارد تومان اعتبار به بخش کشاورزی گلستان اختصاص یافت.

کیالحسینی وی تصریح کرد: بر اساس قانون، دولت باید حداقل 85 درصد بودجه طرح های آبیاری نوین را پرداخت کند و برای اجرای طرح های عام المنفعه، جمعی و مشترک، دولت مجاز است بیش از 90 درصد از بودجه را پرداخت کند. اما چون سازمان برنامه و بودجه بودجه کافی برای پرداخت دارد، اجرای طرح های نوین آبیاری تامین کننده جهاد کشاورزی نیست، عملاً نمی توانیم سهم 85 درصدی دولت را اجرا کنیم.

وی آبیاری به موقع، کاشت و نگهداری مکانیزه، بذر مناسب و نهاده های باکیفیت را از عوامل مهم افزایش بهره وری کشاورزی در کشور دانست و افزود: باید در کنار تامین همه این موارد از سیستم آبیاری نیز استفاده کنیم تا بتوانیم بهره وری را در کشور افزایش دهیم. محصولات کشاورزی.” افزایش.

همه کارشناسان و مسئولانی که در این گزارش با آنها صحبت کردم، متفق القول بودند که سرمایه گذاری و حمایت دولت مهم ترین عامل افزایش بهره وری در بخش کشاورزی است و با توجه به اینکه رشد کشاورزی علاوه بر عرضه امنیت غذایی کشور با توسعه سایر بخش ها مانند اقتصاد و صنعت ارتباط مستقیم دارد تأثیر امیدواریم حمایت های مالی دولت و سرمایه گذاران بخش خصوصی از بخش کشاورزی افزایش یابد.

دکمه بازگشت به بالا