استان ها

آغاز به کار نخستین «کنگره ملی ۱۱هزار شهید جامعه عشایری کشور» در چهارمحال و بختیاری

آغاز به کار نخستین «کنگره ملی ۱۱هزار شهید جامعه عشایری کشور» در چهارمحال و بختیاری

ایواره/ چهارمحال و بختیاری اولین «کنگره ملی ۱۱ هزار شهید جامعه عشایری» امروز ۲۹ خردادماه با حضور رئیس بسیج مستضعفین، رئیس بسیج عشایری، نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، استانی مسئولان، خانواده های شهدای عشایر و مردم در فرهنگسرای شهرکرد کار خود را آغاز کرد و تا 30 خرداد ادامه دارد.

احمد سعیدی – رئیس بسیج عشایری کشور در این مراسم با اشاره به برگزاری شب شعر شهدای ایل به عنوان برنامه اولیه کنگره 11 هزار شهید جامعه عشایری در خصوص دلایل و ماهیت انتخاب عشایر گفت: شعر برای این کنگره گفت: ابعاد مختلف جامعه را در خود جای داده و نشان می دهد و این هنر از قبل از اسلام مورد توجه مردم این سرزمین بوده است.

وی با اشاره به اینکه شعر همواره یکی از رویکردهای مقام معظم رهبری بوده است، ادامه داد: شعر در هدایت مردم و مخاطبان جایگاه ویژه ای دارد; در دوران هشت سال دفاع مقدس نیز اشعار شاعران انقلابی و آیینی نقش آفرینی کرد.

سعیدی با اشاره به اینکه عشایر به دلیل زیستن در طبیعت و هوای آزاد در این سخت کوشی و مقاومت روحیه ای لطیف و شاعرانه دارند، تصریح کرد: این افراد از قید و بند زندگی شهری دور بوده و به همین دلیل دارای هنر شعر و شاعری هستند. به وسعت تاریخ». عشایری که سواد ندارند نیز قادر به حفظ اشعار نیستند.

رئیس بسیج عشایری کشور تصریح کرد: همین موضوع باعث شد تا از ظرفیت بالقوه شعر عشایری کشور استفاده شود; بسیج عشایری برنامه های محوری برای ساماندهی شاعران عشایری را در دستور کار دارد.

سپس امین الله قربانی کشکولی دبیر شب شعر شهدای ایل با تأکید بر اینکه مراسم «شب شعر شهدای ایل» رقابت نیست بلکه عاملی برای اتحاد اقوام است، گفت: در در مجموع 300 شعر از شاعران عشایر کشورهای مختلف از جمله عشایر لر، کرد، قشقایی، بختیاری، بلوچ، کرد، ترکمن و … در قالب کنگره 11000 شهید جامعه عشایری کشور به دبیرخانه این رویداد ادبی ارسال شد.

وی با اشاره به اینکه هفت گروه داوری در سراسر کشور در زمینه داوری آثار شعری فعال بودند، ادامه داد: اشعار کدگذاری شد و برای ارزیابی و انتخاب بدون نام در اختیار داوران قرار گرفت و 11 شعر از هفت طایفه عشایری انتخاب شد و در این برنامه می باشد. توسط شاعران کشور خوانده می شود.

کشکولی گفت: برخی از شاعران از اقوام مختلف کشور خواهر و برادر اهل سنت هستند. همچنین به نمایندگی از شاعران عشایر عشایری کشور درخواست این شاعران برای دیدار با مقام معظم رهبری را به نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری می رسانم.

در ادامه سردار علی محمد اکبری فرمانده سپاه حضرت قمر بنی هاشم (ع) با گرامیداشت یاد و خاطره امام (ره) و شهدا به ویژه شهدای عشایر کشور گفت: یک مومن به نام شهید فتاح نامگذاری شد. .

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا برگزاری کنگره ملی را به تعویق انداخته است، گفت: بهبود وضعیت شیوع تاج گذاری این افتخار را به چهارمحال و بختیاری داده است تا میزبان یک رویداد فرهنگی و معنوی ماندگار و بی سابقه باشد که قطعا گامی در جهت تقویت وحدت است. قبایل.” خواهد شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا