عمومی

۱۰ راز موفقیت فرهاد مجیدی

۱۰ راز موفقیت فرهاد مجیدی

راز موفقیت فرهاد مجیدی را نیز می توان در شباهت های او به مربیان خارجی و برخی ویژگی های فردی دانست. در این مقاله 10 مورد ذکر شده است.

به گزارش ایواره، عصر ایران نوشت: عصر روز شنبه 25 اردیبهشت 1401 و سه هفته مانده به پایان لیگ برتر فوتبال ایران، تیم استقلال تهران با اقتدار کامل و بدون باخت پس از 9 سال به پیروزی رسید. شکست ناپذیری که اگر در سه هفته باقیمانده ادامه پیدا کند، رکوردی تاریخی به جا می گذارد. اتفاقی که اگرچه در دنیای فوتبال کم سابقه نیست اما به ندرت اتفاق می افتد.

اهمیت این موضوع را در این یادآوری می توان دریافت: هواداران آرسنال سال هاست طعم قهرمانی و موفقیت را نچشیده اند، اما همچنان قهرمانی بدون باخت در فصل 2003-2004 را بزرگترین افتخار خود می دانند. تیم های کمی مانند یوونتوس در سال 2011، گالاتاسرای در سال 1985، پاناتینایکوس در سال 1963 و اینترناسیونال در سال 1979 موفق شده اند. با این حال عنوان شکست ناپذیر تنها به آرسنال رسیده است.

5 قهرمانی متوالی پرسپولیس در ایران هم البته نادر است. این در حالی است که ناکامی امسال آنقدر برای بسیاری از هواداران تلخ بوده است که خیلی ها خواهان مربی خارجی شده اند. در این میان یحیی گل محمدی واقعاً خودش و توانایی هایش را ثابت کرده و به افتخارات قابل توجهی دست یافته است. او سبک های مختلفی را در تیم های مختلف اجرا کرده است و این نشان دهنده توانایی و شناخت او از هر تیم و انتظارات بیرونی از آن است. البته وقتی در فوتبال شکست می خورید، همیشه افتخارات گذشته را کمتر به یاد می آورید و به حال فکر می کنید.

اما چرا با وجود اینکه نام دو بازیکن پرطرفدار پرسپولیس – مهدوی کیا و علی کریمی – به میان آمده است، اکثر هواداران قرمز شانس نمی آورند و مربی خارجی می خواهند؟

راز موفقیت فرهاد مجیدی را نیز می توان در شباهت های او به مربیان خارجی و برخی ویژگی های فردی دانست. این مقاله 10 مورد را فهرست می کند:

1. شاید برخی از کارهای فرهاد مجیدی برای برخی غافلگیرکننده، غیر متعارف و حتی پوپولیستی به نظر برسد، اما مربیان موفقی مانند یورگن کلوپ نیز هستند که در پایان هر بازی یک به یک بازیکنان را در آغوش می گیرند. البته نه چون علیرضا منصوریان خیلی اغراق آمیز است!

۲. دستیار یکی از مهمترین اعضای تیم است. نقش مهم مربی بدنسازی مثل حمید مطهری در موفقیت پرسپولیس را نمی توان انکار کرد. با این حال، استفاده از مهارت های سرمربی و مدیر اصلی بر عهده اوست. مطهری در دوره دستیاری مجید جلالی در نساجی مازندران موفق نبود.

این را فرهاد مجیدی به خوبی می دانست، برخلاف پرویز مظلومی که به حرف های دستیارش – میشائیل هانکه – افتخار می کرد و البته نتیجه اش را هم دید.

3. داشتن استراتژی مشخص یکی از ویژگی های یک مربی موفق است. مورینیو معتقد بود که رمز موفقیت تساوی با تیم های بزرگ و از دست ندادن امتیاز مقابل تیم های ضعیف تر است. یورگن کلوپ زمانی که در دومین سال هدایتش بر لیورپول، هر پنج تیم بزرگ جزیره را شکست داد، اما در نهایت پیروز نشد، استراتژی خود را تغییر داد و تنها قهرمانی خود در لیگ برتر را اولویت خود اعلام کرد و گفت بعداً اوج ما را خواهد دید. او پس از 30 سال جام را به دست آورد و هنوز هم لذت ناب فوتبال را برای هواداران می چشد.

4. یک مربی با استراتژی انتقاد را تا جایی که در چارچوب خط مشی او باشد می پذیرد. فرهاد مجیدی علیرغم همه انتقادات برخی بازیکنان محکم پشت سر آنها ایستاد و آنها نیز پاسخ مناسبی دادند. اینکه برخی از مربیان زیر فشار رسانه ها تاکتیک خود را تغییر می دهند، نشان بزرگی از یک مربی نیست.

5. علم جدید «کوچینگ» در دنیای فوتبال دیگر فقط آموزش پاس و کرنرهای درست و این جور چیزها نیست. بلکه مربی دوازدهمین یار میدان است و با اشتیاق و مداخله در جریان بازی می تواند موثر باشد. حرکات پپ گواردیولا و یورگن کلوپ را روی زمین تماشا کنید و ببینید که چگونه کالری می سوزانند. عصر مربیانی مانند لوانسکی است که فقط در حین بازی درس می دهند و می نشینند.

6. اصرار فرهاد مجیدی بر نقش مدیریت و تشکیل تیم مربیگری یک دلی همچون بدنساز دکتر نوشادی، صالح مصطفوی و بهزاد غلامپور در کنار «پین» که مانند نیمکت های خارجی کاملاً همدل بودند، دلیل دیگر موفقیت است.

7. مربیان بزرگ خارجی رفاقت را در عین نظم و انضباط می بینند و شعارگونه به این مهم نمی پردازند. برخورد فرهاد مجیدی با بی انضباطی برادرش مورد مهمی است که کمتر در مربیان داخلی دیده ایم. او فرزاد را حذف نکرد.

8. او مثل مربیان خارجی عاشق فوتبال بود و به قول دکتر حمیدرضا صدر فوتبال را در چارچوب تاکتیک زندانی نکرد و روحش را نکشید. نشاط بازیکن باید برای مربی مهم باشد. این نکته را از آقای صدر یاد گرفتم و شعر سهراب سپهری را خواندم: بگذار هوا را حس کند، با همان هیجان گفت: بله، بله. خودشه!

9. او هم مانند مربیان خارجی اصرار داشت که خودش تیم را «ببندد». با سبکی مورد علاقه و با اکثریت بازیکنان جوان و باتجربه هایی مثل وریا غفوری و روزبه چشمی و البته اعتقاد عمیق به ایده. مربیان خوب خارجی هم خودشان را شریک شکست ها می دانند و نمی گویند بچه ها به حرف ما عمل نکردند. حتی در ضربات پنالتی که سهم اصلی را بازیکن می دانند و بعد از باخت به نساجی هم همین رویه را پیش گرفت و خودش را مقصر دانست.

10. در نهایت فرهاد مجیدی بیشتر عمر خود را در محیطی آرام و نه در دل یک جامعه متشنج و پرخاشگر سپری کرده است و همین امر باعث شده تا او از نظر رفتاری شبیه مربیان خارجی باشد. نیمکت استقلال در زمان او جنجالی نیست. (جا دارد جواد نکونام که اگر رقیب فرهاد مربی بزرگی است برای مربیان خود در اسپانیا الگو قرار دهد و نیمکت نشینان را آرام کند نه اینکه دستیاران در تنش ها پیشتاز باشند).

با همین روحیه فرهاد مجیدی با بازیکنانی که در ابتدا جوان‌تر از آن چیزی بود که آرزوی شکستن طلسم 9 ساله را داشتند، قهرمان شد. چون عشق را از فرهنگ ایرانی برگزید و در سایر مولفه ها به معیارهای جهانی توجه کرد و با همان عشق و تفاوت ها به آرزوی شیرین خود رسید; برای خودت شیرین!»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا