علمی و پزشکی

کرونا در ایران تمام نشده است

به گزارش دکتر نیوز، کاهش موارد کرونا در هفته گذشته در کشور، باعث خوشحالی است اما در برخی کشورها مانند هند، موارد ابتلا صعودی بوده که این برای ما هشداردهنده است. پاندمی کرونا در ایران هنوز پایان نیافته چراکه متأثر از سایر کشورهای دنیا هستیم و هنوز در خیلی از کشورها، موارد ابتلا، بستری و فوت بیماران کرونایی وجود دارد بنابراین نمی‌توان گفت که پاندمی کرونا در یک کشور تمام‌شده و در کشورهای دیگر در حال افزایش است.

روند نامطلوب واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ ساله‌ها

وی افزود: با توجه به شرایط موجود، هنوز هم تأکید ما بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک و تکمیل واکسیناسیون است. در کشور ما باید به‌صورت فعال و غیرفعال واکسیناسیون تکمیل شود. متأسفانه تاکنون فقط ۲۷ میلیون نفر نوبت سوم را تزریق کرده‌اند و روند واکسیناسیون در کودکان به‌ویژه ۵ تا ۱۱ ساله‌ها نیز مطلوب نیست.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا اضافه کرد: در نشست اخیر کمیته علمی تأکید شد که با توجه به شرایط موجود در هر شهرستان، یک مرکز سرپایی و یک بیمارستان به‌عنوان دیده‌بان برای ویزیت و بستری بیماران کووید۱۹ در نظر گرفته شود.

افزایش مبتلایان کرونا در سایر کشورها

جماعتی یادآور شد: حتماً باید بررسی ژنتیکی و توالی یابی ویروس‌های در چرخش در جامعه به‌طور مستمر انجام شود تا اگر سویه جدیدی شناسایی شد، اقدامات لازم را در کشور انجام دهیم. در حال حاضر در چین و هند، موارد ابتلا و بستری افزایش‌یافته و باعث ایجاد لاک داون در شانگهای شده است و احتمال لاک داون پکن نیز وجود دارد بنابراین باید رعایت احتیاط‌های بهداشتی و بررسی‌های توالی یابی ویروس در چرخش در جامعه را داشته باشیم.

وی اظهار کرد: اعضای کمیته علمی کشوری کرونا تأکیددارند که عملکرد کشور در طول بیش از دو سال گذشته در مدیریت این بیماری و نقاط ضعف و قوت نظام سلامت در موج‌های مختلف را بررسی و ارزیابی کرده تا نقاط ضعف و پروتکل‌ها با برنامه‌ریزی و اقدامات لازم به نقاط قوت تبدیل شود.

احتمال بروز موج جدید کرونا با سرد شدن هوا

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا  تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که در فصول سرد سال ممکن است با یک یا دو موج بیماری کرونا روبرو باشیم بنابراین حتماً نیاز است که علاوه بر تکمیل واکسیناسیون، برای انجام واکسیناسیون مجدد گوش‌به‌زنگ باشیم. شرکت‌های واکسن ساز داخلی نیز باید بر اساس سویه‌های جدید واکسن‌های چند ظرفیتی تولید کنند تا اگر سویه‌های جدیدی غالب شد به افزایش ایمنی کمک کند.

جماعتی گفت: نیاز است برای تقویت واکسیناسیون، واکسن به‌صورت غیرفعال با کمک سازمان‌های مردم‌نهاد و جامعه پزشکی و هم به‌صورت فعال و در قالب طرح‌هایی مانند طرح شهید حاج قاسم سلیمانی به‌صورت خانه به خانه تزریق شود. از طرفی پروتکل‌های جدید برای انجام تست تشخیصی کرونا توسط کمیته علمی کرونا تهیه می‌شود.

لامبوردی سویه جدید شناسایی‌شده کرونا در ایتالیا

وی تأکید کرد: برخی سویه‌های جدید که تاکنون غالب نشده‌اند مانند لامبوردی در ایتالیا شناسایی‌شده که از زیر سویه‌های اُمیکرون است و تعداد کمی به این سویه مبتلا شده‌اند و نسبت به سویه‌های غالب، اهمیت چندانی ندارد.

امکان تولید داروی پکسلووید در کشور

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تأکید کرد: از ماه،های پیش در مورد داروی پکسلووید در کمیته علمی کرونا بررسی‌هایی انجام شد و در حال حاضر یکی دو شرکت داخلی، ماده اولیه این دارو را تهیه‌کرده و در حال ساخت این دارو هستند که به‌صورت کار آزمایی بالینی مورد ارزیابی قرار گیرد و در صورت مشاهده نتایج آن شاید به میزان زیاد در کشور تولید شود و در شرایط بحرانی در کشور مورداستفاده قرار گیرد.

بنابر اعلام وبدا، جماعتی در پایان گفت: کمیته علمی کشوری کرونا متشکل از ۵۰ نفر از برترین و اساتید برجسته کشور است و بر اساس یافته‌ها و مطالعات خودشان و سایر کشورها، بحث‌های کارشناسی و علمی را مطرح می‌کنند. مصوبات این کمیته در خیلی از موارد، هم‌زمان و گاهی پیش از سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی است و در تصمیمات علمی، پیشرو هستیم.

دکمه بازگشت به بالا