عمومی

سندروم خبر بد! – ایواره

سندروم خبر بد! - ایواره

روح ما همیشه در معرض گلوله های اخبار منفی است.»

به گزارش ایواره، این روزنامه رسالت او نوشت: زمانی که حوادث تلخ و غم انگیز رخ می دهد، روح جامعه برای مدت طولانی آشفته می ماند. در چنین شرایطی جامعه دوران سختی را می گذراند تا به حالت عادی برسد. اما مشکل زمانی حادتر می شود که چرخه رویدادها تکرار شود و ابعاد آن پیوسته باشد. در برخی جوامع شنیدن اخبار بد چندان تعجب آور نیست و مردم تقریباً به اخبار بد و ناگوار عادت کرده اند، اما بدیهی است که شنیدن اخبار بد به هر حال آسان نیست. اما این موضوع با تکرارهای مکرر عادی شده است. در این بین رسانه ها نمی توانند از اتفاقات غافل شوند و فقط اخبار خوب یا خنثی را منتشر کنند و از طرفی با گسترش شبکه های اجتماعی سرعت انتشار اخبار تلخ سرعت بیشتری گرفته و گاها وظیفه گزارش را بر عهده می گیریم. بنابراین روح جامعه هر لحظه در معرض گلوله اخبار منفی قرار می گیرد و نمی توان نسبت به این اخبار بی تفاوت بود، اما نباید سیاه نمایی کرد و شرایط ملتهب ایجاد کرد.

انتقال اخبار تا حدودی از نظر عاطفی تخلیه می شود، اما هر مقوله ای اگر زیاده روی کند و تبدیل به عادت شود، کارکرد زندگی روزمره را مختل می کند. درست است که اخبار منفی در زندگی روزمره جاری است، اما چقدر بر شرایط کنترل داریم و چگونه مشکلات را حل می کنیم؟ بسیاری از ما منفعل هستیم و کنترلی بر اوضاع نداریم. ما فقط بازار رسانه را داغ می کنیم و نتیجه آن بدتر شدن سلامت روان است. باید از خود بپرسیم که آیا پیگیری و بازنشر اخبار منفی باعث شده گامی سازنده در راه چاره جویی و رفع آن برداریم؟ این اخبار منفی فقط مربوط به جامعه نیست. به عنوان مثال مردم اخبار طلاق سلبریتی ها را بیشتر دنبال می کنند و به این موضوع توجه نمی کنند که آیا این خبر به سلامتی ما کمک می کند یا خیر و چه تاثیری در زندگی ما دارد.

هر چه سرفصل ها داغ تر باشند، بیشتر احساس تعلق می کنیم. حتی گاهی اخبار کذب منتشر می کنیم و در انتشار اخبار منفی از یکدیگر پیشی می گیریم. مشایخی این موضوع را یکی از آسیب های جامعه برشمرد و می گوید: ما هستیم که اخبار را می سنجیم و به محض مطرح شدن آن را به اشتراک می گذاریم.

اکثر مردم صبح ها به محض بیدار شدن از خواب فضای مجازی را چک می کنند و اخبار منفی را دنبال می کنند، اما چرا دنبال کردن اخبار تلخ اینقدر عادت شده است؟ مشایخی می گوید: ما در روانشناسی اعتیاد هر گونه رفتار اجتنابی می شناسیم. در علوم رفتاری، اعتیاد را عادت به اجتناب از رفتارها تعریف می کنیم. گاهی اوقات از خواندن اخبار و اتفاقات اطرافمان احساس عجیبی می کنیم. این یک حس سرگرم کننده است. زمانی که تعداد روزنامه ها بیشتر شده بود و فضای مجازی چندان فراگیر نشده بود، بسیاری از مردم به محض خرید روزنامه ابتدا سراغ اخبار حوادث می رفتند و میل شدیدی به پیگیری اخبار قتل، سرقت، جنایت و … داشتند. در حال حاضر تعداد این افراد در جامعه بسیار افزایش یافته است. آنها از خواندن اخبار منفی لذت می برند و اگر خبر بسیار ناراحت کننده باشد باز هم با هیجان به آن گوش می دهند. یعنی در سیستم مغز و ذهن واکنش متفاوتی نسبت به این خبر وجود دارد. این واکنش در تکامل ما تعریف نشده بود و انسان از لحظه تکامل همیشه از هر موضوع تهدیدآمیزی دوری می‌کرد یا برای محافظت از خود در برابر تهدیدها به رفتارهای خصمانه روی می‌آورد. اما در زمان حال، اخبار منفی دیگر تهدید کننده نیست. مردم اخبار منفی را با هیجان خاصی دنبال می کنند و در گفتگوهای روزانه خود به طور مکرر در مورد اخبار منفی صحبت می کنند.

وی گفت: ما به شنیدن اخبار منفی عادت کرده ایم. ناخودآگاه و ناخودآگاه وقتی در یک گروه خانوادگی، دوستانه و یا حتی مجازی هستیم از اخبار منفی صحبت می کنیم. ما اغلب در نقش قربانی قرار می گیریم و شرایط را غیرقابل تحمل توصیف می کنیم و تنها در صورت قرار گرفتن در این شکل پذیرفته می شویم. گاهی اگر اتفاق خوشایندی در زندگی ما بیفتد، کسی را پیدا نمی کنیم که بتوانیم خبرهای خوش زندگی خود را به او برسانیم. ما خجالت می کشیم در مورد چیزی که ما را خوشحال می کند صحبت کنیم.»

بر اساس نظریه «سوگیری منفی»، ذهن انسان تمایل بیشتری به مطالعه و توجه به موارد منفی دارد و به همین دلیل، امروزه این تصور غلط در بین برخی وجود دارد که «اخبار بد» فروش بیشتری دارد. در همین رابطه «مژده ارشادی» – روان درمانگر – درباره تأثیرات خبرهای بد بر روان افراد جامعه می گوید: نیاز آشکار انسان به تعامل در این عصر است. این نیاز فقط بین انسان و انسان نیست، بلکه این تعامل در قالب رابطه انسان و گروه و گروهی دیگر از مردم در هر مکان و هر زمان تعریف می شود. این ارتباط توسط ابزارهایی ایجاد می شود که نقش بسیار مهمی در زندگی امروز ما دارند. یکی از تأثیرات مهم این تعامل با دنیای اطراف، دسترسی وسیع‌تر انسان به اخبار، اطلاعات و مطالب مختلف نسبت به گذشته است. وی ادامه داد: در عصر حاضر شاهد تسلط دنیای مجازی بر واقعیت هستیم، به این معنی که ممکن است بر اساس تصمیم گیری چند فضا و رسانه سیستمی، حقایق در جامعه از بین برود و اتفاقاتی که در فضای مجازی رخ نداده است، جایگزین شود. حقایق.”

وی گفت: در دنیای امروز دسترسی به امکانات نسبت به نسل های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است اما این امکانات به معنای آرامش بیشتر در جامعه امروزی نیست. یکی از پیامدهای برخورداری از امکانات در جامعه، کاهش تحمل افراد نسبت به اتفاقات بد و اخبار بد است. دسترسی به اخبار و اطلاعات یکی از نیازهای ذاتی هر انسانی است. مؤلفه روانی قدرت برای هر فردی از اهمیت بالایی برخوردار است و کسب دانش و آگاهی بر قدرت، تأثیر و تأثیرگذاری فرد می افزاید.

وی گفت: زمانی که فشار روحی، روانی و جسمی اخبار بد به اوج خود برسد، مردم نمی توانند با استرس و افسردگی کنار بیایند.این بیماری به عنوان یک بیماری همه گیر در جامعه گسترش یافته و حتی ممکن است بقای انسان را به خطر بیندازد. شوک های ناشی از اخبار ناگوار بسیار مضر و مشمئز کننده است، نشاط اجتماعی و آرامش جامعه را از بین می برد، تفکر انسان را سلب می کند و فرد را متشنج و مضطرب می کند و همچنین در زندگی اجتماعی و روابط خانوادگی افراد تأثیر زیادی می گذارد. یکی از پیامدهای داشتن حجم زیاد اخبار بد در فضاهای مختلف، ایجاد شرایط ترومای پروکسی یا ثانویه است. هنگامی که فردی در معرض یک حادثه تروماتیک شدید قرار می گیرد، این آسیب شدید تروما نامیده می شود. بنابراین وقتی فردی دچار این ضربه می شود، الگوهای رفتاری خاصی پیدا می کند و مسخ می شود. این فرد حقایق را انکار می کند، هیچ واکنش طبیعی به رویدادها ندارد و دچار اضطراب یا اختلال استرس پس از سانحه می شود. مواجهه مداوم با این رویدادهای انسانی باعث ترس، ناامنی و بی اعتمادی می شود. بنابراین منجر به اضطراب و اختلالات خلقی و افسردگی به ویژه در کودکان و نوجوانان خواهد شد.

«ارشادی» در ادامه به یافتن راه‌های مؤثر برای دوری از اخبار بد می‌پردازد و می‌گوید: شنیدن مداوم اخبار بد از فضاهای مجازی و واقعی باعث ضعف جسمی و روحی، بدخلقی، عصبانیت و اضطراب می‌شود. پس فایده پیگیری این موارد چیست و چقدر به بقای ما کمک می کند؟ یکی از اقدامات پیشگیرانه، مخاطب سنجی و دسته بندی اخبار است. یعنی در پخش اخبار به سن افراد حاضر در اجتماع و نامناسب بودن اخبار برای جوانان توجه کنیم. گاهی لازم است به دنبال مسائل ناخوشایند نباشیم و از درگیر شدن در بحث هایی که حول محور اخبار ناخوشایند می چرخد ​​خودداری کنیم. «باید به دنبال منبعی موثق برای پذیرش صحت خبر باشیم، به همان اندازه که اخبار بد را دنبال می کنیم، برای خبر خوب ارزش قائل شویم و تا جایی که می توانیم برای ایجاد فضای سازنده یعنی انتشار خبر خوب تلاش کنیم. به دیگران.”

این روان درمانگر تاکید می کند: مدیریت ذهن موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. افراد می توانند از تکنیک های تمرکز حواس برای سنجش میزان تحمل خود برای درگیر شدن در اخبار تلخ استفاده کنند و همچنین می توانند از افراد مورد اعتماد یا گروه درمانی در رسانه های اجتماعی برای کاهش استرس ناشی از شنیدن اخبار بد استفاده کنند. زمانی که با اخبار بد مواجه می شویم نباید در مورد زوایای مختلف حادثه سوال بپرسیم و پاسخ دهیم، بلکه از تلویزیون، اینترنت، روزنامه ها و سایت های خبری به درستی و موثر استفاده کنیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا