عمومی

رشد جوانه‌های اقتصاد دانش بنیان در یزد/ریل‌گذاری بر محور فناوری – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها: اقتصاد دانش بنیان که سال ها پیش در استان یزد کاشته شده بود، اکنون در حال جوانه زدن است و بر اساس گزارش عملکرد برنامه توسعه زیست محیطی شرکت های خلاق استان یزد، چهارمین شرکت خلاق کشور و از نظر جمعیت بعد از تهران در صدر استان ها قرار گرفته است.

با این شرایط به نظر می رسد در سالی که بیشتر به اقتصاد دانش بنیان توجه می شود، درخشش اقتصاد دانش بنیان که در استان جوانه زده است بیش از پیش باشد و آن را به درخت تنومندی برای تغییر صنعت تبدیل کند. اقتصاد استان، اقتصاد پاک و واحد را فراهم می کند.

استان دارالعلم یزد همواره در علم و فناوری زبانزد بوده و این رویکرد در تمامی عرصه ها به ویژه سرمایه گذاری و تولید نمود داشته است و امیدواریم در سال جدید با حمایت شرکت های دانش بنیان اعم از سرمایه گذاری و تولید، می توانیم شاهد پیشرفت باشیم.جایگاه علمی شرکت ها و رشد هر چه بیشتر جایگاه علمی استان.

اما مهمترین مشکلات واحدهای دانش بنیان دغدغه مالی است. شرکت های بزرگ و کوچک زیادی در پارک علم و فناوری، اکوسیستم ها، شتاب دهنده ها در استان وجود دارند که نیاز به حمایت مالی دارند و به نظر می رسد با رویکرد پرداخت تسهیلات از منابع مالی و بانکی بتوان این دغدغه را برطرف کرد و زمینه را فراهم کرد. برای رشد آنها

رسیدگی به کاستی ها و کارشکنی ها در تسهیل امور دانش بنیان

استاندار یزد در این خصوص در گفتگو با خبرنگار آنلاین به جایگاه مهم یزدی ها در عرصه علم و فناوری اشاره کرد و گفت: جایگاه یزدی ها در عرصه اقتصاد دانش بنیان از گذشته شکل گرفته است. توسعه استان نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری شتاب می گیرد.

رشد جوانه های اقتصاد دانش بنیان در یزد / ریل گذاری بر محور فناوری

مهران فاطمی بیان کرد: البته این مسیر نیاز به زیرساخت هایی دارد که باید آن را تقویت کنیم. منطقه علم و فناوری، کارخانه نوآوری درخشان و پردیس های فناوری دانشگاه پروژه هایی هستند که هم اکنون آغاز شده و در سال جاری تکمیل می شوند.

به گفته وی دانشگاه ها، شرکت ها و صنایع در راستای نوسازی صنعتی گرد هم می آیند و در این راستا ارتباطات مجموعه ها را برقرار و تقویت می کنیم و دانش پایه ها را تسهیل می کند و با هرگونه کاستی پیگیری و رسیدگی می شود.

کاهش نرخ بیکاری نخبگان و متخصصان

استاندار یزد تصریح کرد: از جمله برنامه های در نظر گرفته شده برای تحقق شعار سال و تحقق برنامه های استان در راستای اقتصاد دانش بنیان که هم اکنون محورهای توسعه استان بر روی آن ایجاد شده است، می باشد. اشتغال دانش بنیان».

وی ادامه داد: ظرفیت های اشتغال استان باید دانش بنیان و متخصص باشد و به جای نیروهای یدی از نیروهای نخبه استفاده شود بنابراین تمرکز استان در سال جاری بر ایجاد اشتغال دانش بنیان برای کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال برای جذب است. نخبگان و متخصصان.» داخل استان و نخبگانی است که از استان مهاجرت کرده اند.

استاندار یزد از تشکیل شورای ویژه علم و فناوری به صورت ماهانه و استفاده از ظرفیت های دانشی و محصولات و محصولات دانش بنیان خبر داد و افزود: توسعه اقتصادی این شرکت ها در راستای تحقق اهداف نیست. شعار سال و توسعه اقتصادی شرکت ها

تولید از سنگ به ماشین با همکاری شرکت های دانش بنیان

فاطمی مهم ترین جایگاه اقتصاد دانش بنیان را در صنعت و تولید استان دانست و گفت: مهمترین برنامه ما تولید سنگ به ماشین در استان است و در این راستا تصمیم داریم از دانش شرکت های داخلی استفاده کنیم. بنابراین ما از محصولات آنها حمایت می کنیم.”

وی ادامه داد: در این راستا محصولات مورد نیاز استان که توسط شرکت های دانش بنیان یزد تولید می شود در جای دیگری خریداری نمی شود.

رشد جوانه های اقتصاد دانش بنیان در یزد / ریل گذاری بر محور فناوری

فاطمی با تاکید بر اینکه رویکرد شرکت های دانش بنیان در حوزه صنعت باید نوسازی و استانداردسازی صنعتی باشد، گفت: باید با دانش خود تلاش کنند تا فناوری وارداتی یا قدیمی و سنتی که باعث کاهش بهره وری می شود را به روز کرده و قطعه سازی کنند. ماشین سازی

حمایت از شرکت های دانش بنیان

استاندار یزد در خصوص حمایت های مالی از شرکت های دانش بنیان گفت: این شرکت ها با حمایت صندوق پژوهش و فناوری و منابع مالی شورای هماهنگی بانک ها و پرداخت تسهیلات هستند که البته این شرکت ها باید به سمت تولید بروند. درآمد.”

یزد که به خاطر خلاقیت علمی آن دارالعلم نامیده می شود، ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه تولید علم، تولیدات صنعتی دانش بنیان دارد و به طوری که اگر نگاهی به شرکت های فعال در پارک علم و فناوری داشته باشید، خواهید دید. دریابید که پارک های کشور مستقر هستند.

به عنوان مثال اولین سامانه هوشمند نوبت دهی پزشک توسط یک شرکت دانش بنیان در یزد اختراع شد و یا تمامی سیستم های امنیتی فرودگاه ها و زندان های کشور توسط شرکت دانش بنیان یزدی تولید می شود.

یزد حتی در حوزه هوافضا حرف های زیادی برای گفتن دارد و محصولات بسیار خوبی در این زمینه ساخته شده که اکنون به مرحله تولید انبوه رسیده است.

نیازهای فناورانه محاسبه شده و به صاحبان ایده اطلاع رسانی می شود

برای فعال سازی شرکت های دانش بنیان یک اتفاق مهم ضروری است و آن اعلام نیازهای استان و حتی کشور و سپس مشارکت شرکت های دانش بنیان و رفع این نیازها است.

برای این کار ابتدا باید نیازها محاسبه شود، به عنوان مثال اکنون که تولید به ویژه در حوزه کشاورزی بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده و از سوی دیگر استان با مشکل منابع آبی مواجه است، کشاورزی یزد نیازمند یک طرحی که بر اساس آن بتوان حداکثر بهره را در تولید محصولات کشاورزی با کمترین میزان آب داشت.

در حوزه صنعت مشکل اصلی تامین سوخت و آب از یک سو و رفع آلودگی از سوی دیگر است. چندی پیش یک شرکت دانش بنیان سیستمی طراحی کرد که آلایندگی واحدهای کاشی را تقریباً به صفر می رساند، اما تنها دو شرکت کاشی از این طرح استقبال کردند.

رشد جوانه های اقتصاد دانش بنیان در یزد / ریل گذاری بر محور فناوری

اما در این زمینه نیز نیاز به فرهنگ سازی است به طوری که رئیس پارک علم و فناوری یزد فرهنگ سازی را مهم ترین و ضروری ترین نیاز در زمینه تقویت شرکت های دانش بنیان اعلام کرده است.

فرهنگ سازی از مسئولان به مردم

سید حبیب الله میرغفوری در گفتگو با خبرنگار آنلاین اظهار داشت: برای اینکه صنعت، تولید، کشاورزی و حتی خدمات ما به سمت استفاده از خدمات دانش بنیان حرکت کند، فرهنگ سازی لازم است و تا زمانی که باور به این امر شکل نگیرد. میدانی، هیچ حرکت قابل توجهی نمی توان انجام داد.”

وی گفت: این فرهنگ سازی باید از سطوح بالا شروع شود تا به دست مصرف کنندگان محصولات فناورانه برسد، به عنوان مثال در حال حاضر شرکت های دانش بنیان برای ثبت شرکت و برند خود باید از هفت خوان عبور کنند و این امر باعث می شود بسیاری از آنها نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. مسیر.” باعث دلسردی می شود.

تعداد پروژه های فناورانه در قفسه کتابخانه های خصوصی کم نیست و شاید امسال فرصت مناسبی برای الهام بخشیدن به صاحبان این ایده ها باشد، فرصتی که امید است با درایت و حمایت مسئولان و استقبال از آن مهیا شود. از صنعت و کشاورزی

دکمه بازگشت به بالا