عمومی

رد پای اختلالات ‌روانی در اعتیاد به سلفی

رد پای اختلالات ‌روانی در اعتیاد به سلفی

روانشناسان می گویند اگر بیش از سه سلفی در روز می گیرید، باید سلامت روان خود را بررسی کنید. گرفتن بیش از حد سلفی می تواند مشکل ساز باشد و تحقیقات نشان داده است که اشتراک گذاری بیش از حد عکس های شخصی در شبکه های اجتماعی می تواند به روابط اجتماعی آسیب برساند.

به گزارش ایواره، ویدا ادبی، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی در یادداشتی در روزنامه خراسان یکی از کاربران شبکه های اجتماعی ویدئویی از نجات یک زن توسط آتش نشان منتشر کرد و نوشت: “ما همسایه های باحالی داریم.” تب سلفی گرفتن و اشتراک گذاری آن در اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی روز به روز بیشتر می شود و حتی برخی از افراد در این راه جان خود را از دست می دهند. بر اساس آمار منتشر شده در فاصله سال های 2011 تا 2018، تعداد مرگ و میر ناشی از سلفی در جهان 259 نفر است و گفته می شود بیشتر قربانیان را مردان در گروه سنی 20 تا 21 سال تشکیل می دهند. در ادامه نگاهی روانی به سلفی گرفتن به بهانه پربیننده شدن ویدیوی این خانم در شبکه های اجتماعی خواهیم داشت.

از سلفی گرفته تا خودشیفتگی و احساس دوست داشتنی نبودن

افرادی که به طور منظم از زندگی خود عکس می گیرند و مشتاق به اشتراک گذاشتن آن با دیگران هستند، اغلب از خودشیفتگی و اختلالات روانی رنج می برند. هر چه زمان بیشتری در شبکه های اجتماعی سپری شود، اختلالات شدیدتر و آسیب بیشتری به سلامت روان فرد وارد می شود. روانشناسان می گویند اگر بیش از سه سلفی در روز می گیرید، باید سلامت روان خود را بررسی کنید. گرفتن بیش از حد سلفی می تواند مشکل ساز باشد و تحقیقات نشان داده است که اشتراک گذاری بیش از حد عکس های شخصی در شبکه های اجتماعی می تواند به روابط اجتماعی آسیب برساند. تحقیقات روی صدها کاربر واقعی اینستاگرام نشان داده است افرادی که سلفی های زیادی ارسال می کنند کمتر دوست داشتنی هستند، احساس موفقیت و امنیت کمتری دارند و کمتر برون گرا هستند. به طور کلی، گرفتن و روتوش سلفی ممکن است تأثیر منفی بر تصویر بدن و عزت نفس، به ویژه برای دختران و زنان جوان داشته باشد. استفاده از رسانه های اجتماعی به طور مستقیم با نگرانی های آشکار مرتبط است.

شش انگیزه افراد برای گرفتن سلفی

شش انگیزه اصلی برای گرفتن عکس سلفی وجود دارد:

1- اعتماد به نفس (مثلا سلفی گرفتن برای افزایش عزت نفس مثبت)

2- بهبود محیط (گرفتن سلفی در مکان های خاص برای اثبات احساس خوب بودن و نشان دادن آن به دیگران)

3- رقابت اجتماعی (عکس سلفی برای گرفتن لایک بیشتر در رسانه ها)

4- جلب توجه

5- تغییر حالت ذهنی (سلفی برای احساس بهتر)

6- سازگاری ذهنی (گرفتن سلفی برای هماهنگی با گروه اجتماعی و همسالان)

میل وسواسی اجباری برای گرفتن سلفی

یک مطالعه جهانی جدید نشان می دهد که در سال 2021، به طور متوسط، یک مورد مرگ ناشی از سلفی در هفته رخ می دهد که بیشتر شامل جوانانی می شود که سعی می کنند برای جذب دنبال کنندگان بیشتر در رسانه های اجتماعی، سلفی های پرخطر بگیرند. در این میان، برخی افراد نیز به اختلال سلفیت مبتلا هستند. این اختلال شامل یک میل وسواسی اجباری برای گرفتن عکس از خود و ارسال آن در شبکه های اجتماعی به عنوان راهی برای جبران کمبود اعتماد به نفس و پر کردن خلاء صمیمیت است. این اختلال در سه سطح مرزی، متوسط ​​و شدید طبقه بندی می شود. اگر روزی سه سلفی می گیرید اما آنها را منتشر نمی کنید، خود را مرزی بدانید. اگر روزی حداقل سه عکس سلفی بگیرید، سیفلیس متوسط ​​دارید. اگر وسواس و تمایل غیرقابل کنترلی برای گرفتن و انتشار بیش از شش عکس سلفی در روز دارید، دچار اختلال شدید هستید. توجه داشته باشید که شکل شدید این اختلال با افسردگی، اضطراب، نارضایتی از بدن و افزایش تمرکز بر ظاهر همراه است.

یک توصیه کاربردی به والدین

درست است که گرفتن عکس های سلفی می تواند عوارض خاص خود را داشته باشد، اما به هر حال این سبک از عکاسی همچنان سبک عکاسی محبوب بسیاری از افراد به خصوص نوجوانان و جوانان است. اگر فرزندی دارید که نگران این موضوع است، به خاطر داشته باشید که سرزنش کردن او به خاطر این رفتار فقط عوارض را تشدید می کند. بنابراین در عوض، سعی کنید ارتباط خود را با او افزایش دهید و او را تشویق کنید تا در مورد آن بیشتر بیاموزد. “آگاهی از عوارض جانبی می تواند منجر به استفاده بهتر شود.”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا