اقتصادی

استفاده دولت از تنخواه کم شده است

استفاده دولت از تنخواه کم شده است

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: با تعامل سازنده دولت و بانک مرکزی، استفاده دولت از حقوق کاهش یافته و دولت در سال جاری اغلب از منابع سپرده شده خود استفاده کرده است.

به گزارش ایواره، به نقل از بانک مرکزی، پیمان قربانی امروز در نشست «تقویت ثبات پولی و مالی؛ الزامات و راهکارها» در بیست و نهمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی، اظهار کرد: با تعامل سازنده دولت و بانک مرکزی، دولت و بانک مرکزی، نیازمندی ها و راهکارها هستند. استفاده دولت از حقوق کاهش یافته است و دولت اغلب از منابع رسوبی خود در سال جاری استفاده کرده است. بر این اساس حجم نقدینگی پایان فروردین 1401 نسبت به پایان سال 1400 0.2 درصد کاهش داشته است. همچنین نرخ رشد دوازده ماهه نقدینگی در فروردین ماه 1401 معادل 35.6 درصد بوده است.

قربانی ادامه داد: همچنین رشد پایه پولی در نیمه دوم سال گذشته با وجود استفاده از بودجه دولت دوازدهم کنترل شد و در اسفند 1400 به 31.4 درصد رسید.

وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس تجربه جهانی بهبود شرایط اقتصادی تنها از طریق سیاست پولی امکان پذیر نیست، بر لزوم توجه به ثبات مالی در دستیابی به اهداف اقتصادی کشورها تاکید کرد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: در سال جاری شوک های متعدد عرضه از جمله حذف ارز ترجیحی، تغییر نرخ ارز گمرکی، افزایش قیمت جهانی مواد غذایی و افزایش دستمزدها در اقتصاد کشور و واکنش سیاست گذار پولی رخ داد. باید متناسب با این تحولات بخش تولید و اشتغال در کشور باشد. در بحث طراحی سیاست های ضد تورمی باید به علل تورم و تفکیک تکانه های عرضه از تقاضا توجه ویژه داشت.

وی ادامه داد: با توجه به شوک های عرضه، افزایش سطح مشخصی از قیمت ها اجتناب ناپذیر است و برای کاهش اثرات شوک عرضه دولت از یک سو باید هزینه های بخش تولید را کاهش داد و از سوی دیگر، نظارت بر قیمت ها از افزایش نامنظم نرخ ها در کوتاه مدت جلوگیری کنید.

وی با اشاره به برنامه های بانک مرکزی برای کنترل تورم گفت: تاثیر سیاست پولی بر تولید و اشتغال نیز حائز اهمیت است و بانک مرکزی از همه لحاظ برنامه ها و اهداف مناسبی را طراحی کرده است.

قربانی بر لزوم تدوین یک سیاست ارتباطی مناسب برای تبیین واقعیات برای مردم تاکید کرد و گفت: کنترل انتظارات تورمی و مدیریت فضای عمومی برای کاهش نااطمینانی در اقتصاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین، مردم باید بدانند که تورم چقدر با واقعیت‌های اقتصادی کنونی و آثار اقدامات اصلاحی در حال انجام برای تعدیل انتظارات و شکل‌گیری صحیح آن‌ها مطابقت دارد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به نرخ سود به عنوان یکی از ابزارهای سیاست پولی گفت: نرخ سود سپرده در کشور از تیرماه سال ۱۳۹۵ به دلیل عوامل و ملاحظات مختلف تغییری نکرده است، اما سیاست گذار پولی می تواند بر روی افق و با توجه به تعدیل نرخ سود سپرده ها و تسهیلات بانکی.

وی تاکید کرد: به طور کلی در سال جاری لازم است با تحلیل دقیق تورم و عوامل موثر بر آن، اقدامات و سیاست های ضد تورمی به گونه ای طراحی شود که ضمن کنترل تورم، توجه به تولید و اشتغال نیز ضروری باشد. در کشور نیز در نظر گرفته شده است.»

قربانی در پایان افزود: اصلاح نظام بانکی، تقویت حاکمیت ریال، استفاده از ابزارهای تامین مالی زنجیره ای و کنترل متغیرهای پولی در جهت تعیین شده ضمن مدیریت نرخ سود در بازار بین بانکی در سال جاری مورد توجه ویژه قرار گرفته است. بانک مرکزی.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا