استان ها

آرامگاه ساتراپ سلوکی در نهاوند کشف شد

آرامگاه ساتراپ سلوکی در نهاوند کشف شد

به گزارش خبرگزاری ایواره از نهاوند؛ محسن جانجان سرپرست تیم باستان شناسی نهاوند با اعلام این خبر گفت: با توجه به اینکه نهاوند یکی از شهرهای ایجاد شده توسط سلوکیان است و از سوی دیگر وجود معبد سلوکی در این منطقه می تواند ثابت کند که این مقبره متعلق به شخص مهمی مانند یک ژنرال عالی رتبه یا ساتراپ (شهردار) یا یک پادشاهی از دوران سلوکی.

سرپرست تیم باستان شناسی فصل دوم کاوش تپه نقاراچی با بیان اینکه نوع مقبره و مقبره موجود نشان دهنده این است که ساتراپ یک فرد عادی نیست، افزود: کشف این مقبره و آرامگاه می تواند از نظر تاریخی بسیاری از زوایای تاریک را مشخص کند. منطقه غرب و ما را در کشف سایر بخش‌های تاریخ سلوکی یاری کنید.

وی با بیان اینکه تپه نقاراچی تپه ای مدور به ارتفاع هشت متر است که در جنوب شرقی نهاوند و در حاشیه باغ های این شهرستان قرار دارد، با اشاره به سوابق تحقیقات قبلی در کشف این مقبره و مقبره ذکر شده از این منطقه، مدت هاست که کشف آن در دستور کار تیم باستان شناسی بوده و خوشبختانه امروز توانستیم به نتیجه مطلوب در این زمینه دست یابیم.

جانجان افزود: با توجه به اهمیت این تپه و همجواری با شهر نهاوند، می توان این منطقه را به عنوان سایت موزه ای برای پژوهش در نظر گرفت و در این راستا باید بودجه مورد نیاز برای آن در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آثار و اطلاعات تاریخی دوره سلوکی کمتر در اختیار باستان شناسان کشور قرار دارد، اضافه کرد: به دلیل کمبود اطلاعات تاریخی در مورد معماری یا آداب و رسوم دوره سلوکی، کشف این اثر تاریخی در کنار معبد سلوکی می تواند سرنخی از معماری و آیین های تدفین سلوکیان در ایران و تأثیر احتمالی آنها بر ایرانیان در اختیار باستان شناسان قرار دهد.

جانجان در پایان به اهمیت کشف این مقبره اشاره کرد و گفت: با کشف این مکان تاریخی توجه جهانیان به ایران معطوف می شود و این موضوع می تواند در گردشگری منطقه بسیار موثر باشد.

دکمه بازگشت به بالا