عمومی

۳ تاثیر مهم نام‌گذاری روز قدس از سوی امام (ره)

۳ تاثیر مهم نام‌گذاری روز قدس از سوی امام (ره)

به جرات می توان گفت رژیم صهیونیستی امروز در شکننده ترین و ناپایدارترین وضعیت خود قرار دارد. این شکنندگی توسط ساکنان سرزمین های اشغالی کاملاً احساس شده است تا جایی که صدای صهیونیست ها را نیز درآورده است.

به گزارش ایواره، «قدسنا» در ادامه نوشت: در آستانه روز جهانی قدس قصد داریم با بهره گیری از نظرات کارشناسی شخصیت ها و تحلیلگران سیاسی، یکی از مهم ترین ابتکارات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی را بهتر تبیین کنیم. موضوعی که هر سال اهمیت آن بیشتر می شود.

در همین رابطه متن گفت و گو با علی متقیان، مدیرعامل خبرگزاری ایواره را می خوانید:

به نظر شما تداوم جشن روز جهانی قدس چه تأثیری در تغییر شرایط معادله در فلسطین داشته است؟

قبل از پاسخ به سوال شما، از زحمات خبرگزاری قدس که در تمام این سال ها در کنار مبارزان فلسطینی برای دفاع از قدس بوده است، قدردانی می کنم. امسال پس از دو سال وقفه به دلیل شیوع ویروس شیطانی، راهپیمایی بزرگ قدس قرار است در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان برگزار شود. پیشرفت ها و پیروزی ها و نقاط قوت مقاومت در سرزمین های اشغالی و شکست های متعدد صهیونیست های مدعی برخورداری از پیشرفته ترین سلاح های جهان در مقابل دستان خالی و ایمان قوی و روحیه مقاومت و شهادت طلبی فلسطینیان. در سال های اخیر قابل مقایسه نیستند.

تأثیر ثبت نام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از سوی امام خمینی (ره) به عنوان روز قدس در سه محور کلی قابل دسته‌بندی است:

اولین بُعد این نامگذاری حکیمانه از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی این است که مردم فلسطین پس از شکست های متعدد از اعراب و ناامیدی از عقب نشینی حاکمان عرب در حمایت از مردم فلسطین، با این فراخوان جهانی، پشتوانه بزرگی یافتند. در دفاع از آرمان های آنان اسلام را متوجه موضوع فلسطین کرد.

در واقع فلسطینی ها پس از سال ها سکوت در جهان عرب در قبال مسئله فلسطین، با اقدام حکیمانه امام خمینی (ره) متوجه شدند که تنها نیستند و با این نامه و ادامه قیام ملت های مسلمان در دفاع از فلسطین پشتيباني مي‌شدند كه در جستجوي حاكمان عرب بودند، اما با دم مسيحي رهبر انقلاب اسلامي، آنها را در قلب امت اسلامي يافتند.

بُعد دوم این نامگذاری که یکی از ثمرات ارزشمند آن است را می توان در بیداری ملت های مسلمان و ایجاد وحدت و انسجام اسلامی جستجو کرد که می بینیم هدف همه آنها چیزی جز نابودی اسرائیل نیست. و آزادی قدس شریف.

سومین بعد اقدام خیرخواهانه امام خمینی (ره) تعیین مسیر برای جریانات سیاسی کشور و ملت شریف ایران بود تا همگان بدانند که مسئله فلسطین و جدایی اشغالگران قدس اولویت اول دولت بوده و هست. انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران دفاع از مردم مظلوم فلسطین و مبارزه آنها با رژیم اشغالگر تغییر نخواهد کرد.

وضعیت کنونی رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین را چگونه ارزیابی می کنید؟

به جرات می توان گفت رژیم صهیونیستی امروز در شکننده ترین و متزلزل ترین وضعیت خود قرار دارد. این شکنندگی توسط ساکنان سرزمین های اشغالی کاملاً احساس شده است تا جایی که صدای صهیونیست ها را نیز درآورده است. حملات شهادت طلبانه جوانان فلسطینی که امروز به کرانه باختری سرازیر شده و در موارد اخیر شاهد تکان خوردن صهیونیست ها در قلب تل آویو، درگیری های داخلی و استیصال جبهه داخلی این رژیم برای کنترل هرج و مرج و آشوب هستیم. تنش، افزایش قدرت جریان های مقاومت به ویژه حزب الله لبنان، جهاد اسلامی و حماس، ظهور مقاومت یمن که شعار اصلی آن همیشه نابودی اسرائیل بوده، ظهور گروه های مقاومت جدید در عراق و سوریه. که جبهه های جدیدی را در برابر رژیم جعلی صهیونیستی و … همه نشانه های تقوا آغاز روند نابودی صهیونیست هاست و بارقه های این امید در دل مبارزان فلسطینی و مسلمانان ظهور کرده است. منطقه و بیش از پیش از این مردم مظلوم حمایت کرده اند.

حدود شش سال پیش رهبر معظم انقلاب اسلامی به صراحت بر لزوم تسلیح کرانه باختری تاکید کردند. به نظر شما تا چه اندازه این امر محقق شده است و چرا؟

عمق این مطالبه راهبردی رهبر انقلاب اسلامی پس از شش سال امروز به خوبی نمایان است. طی سالیان گذشته رژیم صهیونیستی و نیروهای رسانه ای و امنیتی آن تلاش زیادی کرده اند تا بین مردم فلسطین در کرانه باختری و نوار غزه اختلاف افکنی کنند و از این شکاف برای سرکوب مقاومت سوء استفاده کنند که متاسفانه تا حدودی موفق شدند. و تشکیلات خودگردان فلسطین به این توطئه پیوسته است. رهبر انقلاب اسلامی با نگاه آینده نگر خود، با این پیام هوشمندانه، در واقع این ذهنیت و شکاف مصنوعی ایجاد شده توسط صهیونیست ها را شکستند و بحمدالله امروز شاهد ثمرات آن هستیم. جوانان فلسطینی امروز با برنامه ریزی موفقیت آمیز عملیات های شهادت طلبانه از جمله در مرکز تل آویو، این پیام را به خوبی منتقل کردند که مردم فلسطین متحد هستند و کرانه باختری و غزه یکی هستند. علاوه بر این، همه می دانیم که غزه و جنبش های مقاومت در نوار غزه در شدیدترین محاصره قرار دارند و معمولاً امکان ندارد فلسطینی ها از این منطقه علیه صهیونیست ها حرکت کنند مگر در زمان جنگ های تمام عیار. شرایط برای کرانه باختری کاملا متفاوت است. جوانان فلسطینی در کرانه باختری به دلیل آزادی تردد و دسترسی بیشتر به مناطق صهیونیست نشین، فرصت انجام عملیات انفرادی و در واقع ضربه زدن به رژیم صهیونیستی در عمق راهبردی آن را دارند که باعث ایجاد وحشت در این رژیم شده است. محافل صهيونيستي و صحت ادعاي نهادهاي امنيتي اين رژيم به خوبي نشان داده است كه اين امر روحيه روزافزون جوانان فلسطيني را براي ادامه مقاومت بالا برده است.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که فروپاشی رژیم صهیونیستی کلید خورده و به زودی پایان خواهد یافت و انشالله مردم مظلوم فلسطین و مسلمانان جهان شاهد نابودی رژیم غاصب و مقدس خواهند بود. زمین و قبله اول مسلمانان به دست مسلمانان می افتد. لطفا ویژگی های این موضوع را توضیح دهید.

همانطور که قبلاً اشاره شد، حملات استشهادی جوانان فلسطینی که اکنون کاملاً از کنترل نهادهای امنیتی رژیم خارج شده و صهیونیست ها را به لرزه در آورده است، درگیری های داخلی و استیصال جبهه داخلی این رژیم برای کنترل آن است که باعث ایجاد گسترده داخلی می شود. افزایش جریان های مقاومت به ویژه حزب الله لبنان، جهاد اسلامی و حماس که به هیچ وجه قابل قیاس با چند سال پیش نیست، منجر به ظهور گروه های مقاومت جدید در عراق، یمن و سوریه شده است. جبهه های جدید علیه رژیم جعلی صهیونیستی مشکلات اقتصادی فراوان و بحران های اخلاقی در جامعه صهیونیستی همگی نشانه تسریع روند نابودی صهیونیست هاست که انشالله زودتر از موعد مقرر محقق خواهد شد. توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی. نکته دیگری که نباید فراموش کنیم و این پیروزی را نزدیکتر می کند، تفاوت نگاه صهیونیست ها به مرگ و شهادت فلسطینیان است. صهیونیست ها با همه ادعاها و قدرتشان توخالی هستند و ضعف و ترسی که در جریان نبرد میدانی بر آنها چیره می شود به خوبی نمایان است. از سوی دیگر، مسلمانان فلسطین مبارزه با صهیونیست ها را جهادی مقدس می دانند و با وجود همه محدودیت ها، با ایمان قوی و ترس از مرگ، به استقبال شهادت می روند و از جان و مال خود دریغ نمی کنند. راه خدا این راز پیروزی فلسطینیان از آغاز مبارزه است که با سنگ در برابر دشمن اشغالگر جنگیدند تا امروز که شجاعانه تمام خواب را از چشم صاحبان پیشرفته ترین سلاح های جنگی ربودند.

برخی با آغاز افشای روابط رژیم‌های عربی با رژیم صهیونیستی، تضعیف مقاومت را هم در فلسطین و هم در منطقه مطرح کردند. اما امروز دیده می شود که مقاومت پس از دو سال خیانت رژیم های عربی پرنشاط تر و قوی تر شده است. علت را چگونه می دانید؟

دلیل اصلی این امر این است که این عادی سازی ها ساختگی و دولتی، غیرمحبوب و غیرمحبوب هستند. این بدان معناست که این عادی سازی ها مورد تایید ملت های منطقه به طور خاص و امت اسلامی به طور کلی نیست و تنها حاکمان مستبد منطقه هستند که برای تقویت جایگاه خود به نخ پوسیده عادی سازی می چسبند. مردم فلسطین به خوبی به این امر واقفند و نه تنها از این اقدام ناامید نشده اند، بلکه با آگاهی از حمایت ملت های منطقه و آزادگان جهان در رسیدن به اهداف خود قدرتمندتر شده اند. نکته مهم این روابط ساختگی، تصمیمات قدرت های جهانی به حاکمانی است که بقای خود را در گرو آن قدرت ها می دانند و خود این حاکمان نیز می دانند که دستیابی به رژیم نامشروع صهیونیستی چیزی جز شکست و از دست دادن جایگاه خود در میان رژیم صهیونیستی نیست. مردم . . بر این اساس است که ایجاد این ارتباطات مصنوعی نه تنها بر عزم مردم فلسطین تأثیر می گذارد، بلکه مردم این کشورها را به حمایت بیشتر از مردم فلسطین سوق می دهد زیرا با تصمیمات حاکمان خود مخالف هستند. در کنار این موضوع، البته حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت سیاسی و نظامی منطقه ای مقاومت فلسطین و مقابله با عادی سازی روابط در محافل منطقه ای و بین المللی، تأثیر بسزایی در ارتقای روحیه مردم داشته است. مبارزان و مردم فلسطین. در پایان به جرات می توان گفت امروز بیش از هر زمان دیگری صدای شکستن استخوان های رژیم صهیونیستی به گوش می رسد و این نویدبخش فتح بیت المقدس در آینده نزدیک است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا