استان ها

پهپاد ۲۰ کیلویی با ۳۹ ساعت پرواز رکورد زد!

پهپاد 20 کیلوگرمی با رکورد 39 ساعت پرواز!

یک پهپاد 20 کیلوگرمی لاکهید مارتین با بیش از 39 ساعت پرواز رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

به گزارش ایواره؛ بخش برنامه توسعه پیشرفته Lockheed Martin Skunk Works رکورد جدیدی را برای پهپاد گروه 2 (پهپادهای 5 تا 25 کیلوگرمی) به ثبت رسانده است. در این عملیات یک پهپاد «استوکر وی ایکس ای» به مدت 39 ساعت و 17 دقیقه و 7 ثانیه پرواز کرد.

از آنجایی که پهپادها بدون سرنشین هستند و قادر به انجام عملیات خودکار هستند، استقامت دوربرد آنها نه تنها در مدل های جت بزرگ، بلکه در نسخه های کوچکتر و قابل حمل مانند Stacker XVE نیز مهم است.

پهپادهای استالکر برای اولین بار در سال 2006 در لاکهید توسعه یافتند و چندین بار در طول سال ها ارتقا یافتند تا قابلیت های مختلف و استقامت خود را بهبود بخشند. آخرین نسخه این پهپاد یک مدل قابل حمل است که در دو کیسه پلاستیکی بزرگ قابل حمل است.

به راحتی می توان آن را کنار هم قرار داد. یک اپراتور نیز برای کنترل پهپاد کافی است. این پهپاد با وزن 20 کیلوگرم از یک پیشرانه الکتریکی استفاده می کند که از یک پیل سوختی اکسید جامد پروپان-جامد (SOFC) نیرو می گیرد. به این ترتیب هواپیما می تواند با بار 2.5 کیلوگرمی حدود 8 ساعت پرواز کند. مدت زمان پرواز پهپاد با کمک باتری 4 ساعت است.

حداکثر سرعت پرواز این پهپاد 93 کیلومتر در ساعت است و می تواند به ارتفاع 3658 کیلومتری برسد. VXE Stacker را می توان از قطار یا وسیله نقلیه پرواز عمودی به آسمان پرتاب کرد.

این پهپاد در 19 فوریه 2022 در منطقه سانتا مارگریتا در کالیفرنیا پرواز کرد و با استفاده از یک سلول سوختی SOFC و یک مخزن سوخت پروپان اضافی که در زیر بال نصب شده بود، برای SOFC آزمایش شد.

این رکورد در حال حاضر غیر رسمی است، اما لاکهید مارتین برای دریافت گواهینامه به FAI درخواست داده است.

دکمه بازگشت به بالا