اقتصادی

هیچ دستگاهی نباید خارج از چارچوب درگاه ملی صدور مجوزها اقدام کند

هیچ دستگاهی نباید خارج از چارچوب درگاه ملی صدور مجوزها اقدام کند

رئیس جمهور با قدردانی از عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی در ماه های اخیر خاطرنشان کرد: اقدامات ارزنده ای از جمله راه اندازی پورتال ملی برای تسهیل در صدور پروانه کسب، تلاش برای اجرای عدالت مالیاتی، اصلاح نظام بانکی و اصلاح خصوصی سازی. روند فساد ریشه در مطالبات مردم و مقام معظم رهبری دارد.

به گزارش ایواره، آیت الله سیدابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در دیدار معاونان و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی، گزارش عملکرد این وزارتخانه را امیدوارکننده توصیف کرد و گفت: ایجاد پورتال ملی برای تسهیل صدور پروانه کسب «یک تکلیف بود که قانون 13 سال پیش برای قوه مجریه تعیین کرده بود اما هنوز محقق نشده است.

رئیسی گفت: جای بسی خرسندی است که در این دولت اجرای این قانون با اقدامی جهادی و در مدت زمان کوتاه آغاز شده و عقب ماندگی ها در حال جبران است. اتصال تمامی دستگاه های اجرایی به پرتال ملی صدور مجوز اولین گام برای بهبود فضای کسب و کار است و این روند با قوت ادامه خواهد داشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اصلاح برخی قوانین، اصلاح آیین نامه های مربوطه توسط دولت و تکمیل اتصال تمامی دستگاه ها به پرتال ملی صدور مجوز کسب و کار به عنوان مراحل باقی مانده برای تکمیل فعالیت این درگاه ملی افزود: از این پس هیچ دستگاهی نباید مجوز صادر کند.” مشاغل خارج از پورتال ملی مجوز فعالیت می کنند.
رئیسی رفع ابهام در قوانین و مقررات صدور پروانه کسب را اقدامی مبارک خواند و گفت: بسیاری از تاخیرهای غیرموجه در صدور پروانه کسب به دلیل ابهام در قوانین و برداشت های متفاوت از یک ماده قانونی در دستگاه های مختلف بوده است. ” شفاف سازی ها ابهامات موجود را برطرف می کند و امکان اعمال سلیقه فردی کارشناسان و متولیان صدور پروانه کسب را از بین می برد.
وی ادامه داد: بازنگری در قوانین که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز می باشد گامی اساسی در جهت کارآمدی قوانین است و می تواند به توسعه پورتال ملی برای تسهیل در صدور پروانه کسب کمک شایانی کند.
رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود با قدردانی از اقدامات انجام شده در راستای «اصلاح نظام مالیاتی» کشور، تصریح کرد: شناسایی مودیان جدید گامی در راستای اجرای عدالت مالیاتی است که باید تکمیل و به خوبی برای سازمان مالیاتی تبیین شود. مردم. افزایش بیش از یک سوم مالیات دهندگان از 4.4 میلیون نفر به 6.7 میلیون نفر یکی از دستاوردهای مهم دولت در مبارزه با فرار مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی کشور بدون اعمال فشار بر مودیان سابق است.
رئیس جمهور با تاکید بر لزوم قدردانی از زحمات وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه بانکی، خاطرنشان کرد: گام مهم بعدی که در این راستا باید برداشته شود، «اصلاح نظام بانکی» بر اساس بهبود ارتباط بین بانک‌ها است. و بانک مرکزی اصلاح رابطه بانک های مختلف با یکدیگر، اصلاح رابطه بانک ها با دولت و اصلاح رابطه بانک ها با مردم.
رئیسی با بیان اینکه خصوصی سازی یک ضرورت در اقتصاد کشور برای کاهش کارآفرینی و تقویت نظارت دولت است، گفت: توانمندسازی افراد و اعمال نظارت پس از واگذاری، تلاش شده است تا خصوصی سازی به درستی و در راستای رعایت مقررات انجام شود. سیاست کلی راهنمایی، پشتیبانی و نظارت.
رئیسی با بیان اینکه ساماندهی بازار سرمایه محور بعدی سخنان رئیس جمهور در دیدار با مدیران وزارت اقتصاد و دارایی بود، گفت: سهامداران باید آرامش داشته باشند و بازار سرمایه بازاری پر رونق باشد که سهامداران و کشور از آن منتفع شوند. .
وی در ادامه گمرک را مرز اقتصادی کشور برشمرد و گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی دارای ماموریت های بسیار متنوع و مهمی است و باید با کمک اتاق های فکر، ماموریت های خود را در زمینه های مختلف از جمله واردات و ترویج صادرات کشور
رئیس جمهور با بیان اینکه اجرای عدالت محور تحول در دولت تحول آفرین است، تصریح کرد: آنچه به عنوان عدالت دنبال می کنیم به معنای برابری در توزیع منابع و امکانات نیست، بلکه به دنبال آن هستیم که طبق سند آمایش سرزمین، همه جا. با توجه به استعدادها، هر چه خود رشد کمتری داشته باشد، توجه بیشتر است.
رئیسی ادامه داد: همانطور که باید عدالت مالیاتی برقرار شود، عدالت واردات و صادرات نیز باید برقرار شود. واردات و واردات بی رویه کالاهایی که مشابه آن در کشور با کیفیت و استاندارد قابل قبول تولید می شود خلاف عدالت است.
رئیس جمهور تاکید کرد: همه کارگزاران دولت موظفند برای اجرای عدالت، منافع عمومی مردم را بر منافع اموال و گروه های خاص مقدم دارند، زیرا اجرای عدالت یک اقدام اعتمادساز است که به سرمایه اجتماعی تبدیل می شود. اعتماد به دولت باعث افزایش حضور و مشارکت اجتماعی و اقتصادی مردم می شود که یکی از مهم ترین مولفه های قدرت برای هر کشوری است.
وی انتصاب نیروهای شایسته، انقلابی و مردمی را دلیل موفقیت های کسب شده در عرصه های مختلف فعالیت وزارت امور اقتصادی و دارایی از جمله تلاش برای عدالت مالیاتی و راه اندازی پورتال ملی صدور مجوز عنوان کرد و گفت: صادر شده اما در اجرا چندان موفق نبوده است. آنچه باعث موفقیت این دولت شده استفاده از نیروهای توانمند، با انگیزه و متعهد به برنامه ها و اهداف دولت اصلاحات و عدالت محور است.

پیش از سخنان رئیس جمهور، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در سخنانی با بیان اینکه پیچیدگی های صدور پروانه کسب محدودیت های زیادی را برای تحقق ظرفیت های اقتصادی کشور ایجاد کرده است، گفت: اجرای قانون تسهیل کسب و کار. صدور مجوز که 13 سال به حالت تعلیق درآمده بود، در مدت کوتاهی در نتیجه یک همکاری ملی با اقدامی جهادی و انقلابی راه اندازی شد.

راه اندازی پورتال ملی تسهیل صدور پروانه کسب، افزایش بیش از 30 درصدی مودیان جدید توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی، به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی بدون اعمال فشار بر مودیان فعلی، اجرای وظایف و دستورات سازمان رئیس جمهور ارائه تسهیلات خرد بانکی و رسیدگی به معوقات بانکی، ساماندهی اموال و ساماندهی امور گمرکی و جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات از جمله اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی در 7 ماه گذشته است.

روسای سازمان امور مالیاتی و گمرکی، سازمان جمع آوری و فروش اموال، معاونت امور بانکی وزارت امور اقتصادی و دارایی و رئیس مرکز بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد نیز گزارش عملکرد خود را ارائه کردند. در راستای برنامه ها و اهداف دولت پرداختند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا