اقتصادی

مسافران پروازهای خارجی بخوانند – ایواره

مسافران پروازهای خارجی بخوانند - ایواره

هر کشوری قوانینی برای ورود و خروج کالا دارد و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. صادرات برخی از کالاها از ایران یا به طور کلی ممنوع است یا فقط تا حدودی قابل صادرات است. گاهی اوقات افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، به دلیل بی اطلاعی از این قوانین، در فرودگاه و هنگام خروج دچار مشکل می شوند. در ادامه به بررسی جزئیات کالاهایی که ممنوع الخروج مطلق یا جزئی از سوی مسافر می باشد می پردازیم.

به گزارش ایواره، «اقتصادآنلاین» در ادامه نوشت: برخی از کالاهایی که امکان صادرات از کشور وجود ندارد، ممکن است استفاده یا همراهی با آن ها مرسوم نباشد، اما به هر حال نباید این موارد را برای روز در نظر داشته باشید:

1. تا 125 گرم خاویار با مجوز صید برای هر مسافر مجاز است

۲. خروج فرش دستباف تا 20 متر مربع مجاز است. اما بردن فرش دستباف در هر اندازه ای به عراق، عربستان سعودی و سوریه ممنوع است.

3. برداشت ارز و اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام برای هر مسافر در مجموع تا سقف 5000 یورو یا معادل آن به ارزهای دیگر مجاز است و مازاد بر آن باید توسط گمرک اظهار و تشریفات مربوطه با مجوز بانکی اعلام شود.

4. خروج زیورآلات شخصی همراه مسافر شامل انواع مصنوعات طلا، نقره و پلاتین حداکثر تا سقف 150 گرم مجاز می باشد. خروج از کشور با هرگونه سکه طلا ممنوع است.

5. صادرات کالای ایرانی به هر میزانی مجاز است مشروط بر اینکه تجاری نباشد ولی برای فروش نباشد.

6. صادرات ظروف و مصنوعات نقره به غیر از جواهرات توسط مسافر حداکثر تا سقف 3 کیلوگرم مجاز است. مشروط بر اینکه این ظروف جزو آثار تاریخی و فرهنگی محسوب نشوند.

7. خروج ابزار و یا تجهیزات حرفه ای همراه مسافر به قصد استرداد کالا منوط به اعلام قبلی و تایید گمرک می باشد.

8. برای هر مسافر تا 100 گرم زعفران مجاز است.

9. ممنوعیت مشروبات الکلی، قمار، سلاح گرم، مواد محترقه و منفجره، مواد مخدر، نشریات، تصاویر، فیلم ها، عکس ها و هر کالایی که مغایر با ارزش های دینی و ملی کشور باشد، هر گونه نوشته مخالف مذهب رسمی کشور. کشوری و یا مخل نظم و عفت عمومی و امور ملی، اشیاء عتیقه و کلیه کالاهایی که جنبه میراث فرهنگی دارند و سایر کالاهایی که قانوناً ممنوع هستند، عموماً ممنوع است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا