عمومی

ضرورت ساماندهی نهر شعبان/ کشت دوم در نهاوند ممنوع است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

ضرورت ساماندهی نهر شعبان/ کشت دوم در نهاوند ممنوع است - خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، جعفر سلگی وی روز دوشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب نهاوند گفت: با توجه به اهمیت ساماندهی این نهر و نقش آن در تنش کم آبی، کمیته ای متشکل از دستگاه های ذیربط با نظارت بخشداری مرکزی فعال شده است. مشکلات را از همه جنبه ها رصد کنید.» و برای آن راه حل ارائه کنید.

وی بیان کرد: در منبع گاماسیاب پنج دهانه در سربند وجود دارد که نیاز به تعمیر دارند تا آب به صورت متعادل به پایین دست منتقل شود. گم شده بود آب توسط کشاورزان محلی

سرپرست فرمانداری نهاوند با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی نهر شعبان در حوزه ساماندهی، لایروبی، توزیع آب و حریم خصوصی، گفت: مشکلات این نهر که یکی از رودخانه های مهم شهرستان است باید باشد. مورد توجه استان است.

سلگی وی در ادامه بر لزوم اصلاح سردرها برای جلوگیری از هدر رفت آب و توزیع متعادل آن تاکید کرد و گفت: با توجه به شرایط آبی، کشت دوم در نهاوند تحت هر شرایطی ممنوع است و کشاورزان و کشاورزان باید بدانند که با توجه به کاهش بارندگی و وضعیت موجود آبیاری هر گونه محصول دوم در نهاوند تحت هر شرایطی ممنوع بوده و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان نهاوند یک هزار و 160 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق مجاز وجود دارد که حدود 800 حلقه آن برای مصارف کشاورزی و مابقی برای مصارف صنعتی، خدماتی و شرب استفاده شده است.

سرپرست فرمانداری نهاوند همچنین از انسداد چاه های غیرمجاز خبر داد و گفت: برای جلوگیری از افت منابع آب زیرزمینی مهمترین کار نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های آب مجاز و انسداد چاه های غیرمجاز است.

وجود 1160 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق در نهاوند مجاز است

در ادامه جلسه رئیس امور منابع آب شهرستان نهاوند گفت: برای جلوگیری از افزایش بی رویه آب تمامی چاه های مجاز پروانه بهره برداری بهینه دریافت کرده و علاوه بر آن دستگاه حجم سنج نیز نصب کنند.

اکبر دهقانی گفت: در نهاوند یک هزار و 160 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق مجاز وجود دارد که از این تعداد حدود 800 حلقه برای مصارف کشاورزی و مابقی برای مصارف صنعتی، خدماتی و شرب استفاده شده است.

وی در خصوص راهکارهای جلوگیری از مصرف بی رویه آب های زیرزمینی در شهرستان، افزود: برای جلوگیری از افزایش بی رویه مصرف آب، تمامی چاه های مجاز باید پروانه بهره برداری بهینه دریافت کنند و علاوه بر آن حجم سنج نیز نصب کنند.

رئیس امور منابع آب نهاوند در ادامه تاکید کرد: 11 راه برای جلوگیری از افت منابع آب زیرزمینی از سوی وزارت نیرو ابلاغ شده که نصب کنتور هوشمند بر روی چاه های مجاز آب، مسدود کردن چاه های غیرمجاز و تقویت کم آب از مهمترین آنها است. گشت زنی است.

دهقانی تصریح کرد: در حال حاضر 485 نوع چاه عمیق و نیمه عمیق در این شهرستان دارای کنتور مدیریت مصرف آب و 170 حلقه چاه فاقد کنتور پلمب شده و مبدل معرفی کرد.

در ادامه این نشست بخشدار مرکزی نهاوند با اشاره به اهمیت نهر شعبان در انتقال آب به بخش کشاورزی نهاوند گفت: نهر شعبان 15 کیلومتر است که هزار و 950 کیلومتر از اراضی کشاورزی و باغات نهاوند را می نوشد.

حجت بهرکشکول اضافه شده: 5 سربند از رودخانه گاماسیاب نهر منشعب می شود گابری، نهر ورینه بیان، نهر بیان تکه، نهر فیازمان و نهر شعبان که در ابتدای این نهرها نیاز به نصب دریچه و همچنین دستگاه سایز دارد. گیر آب برای توزیع و نظارت بر عدالت توزیع آب به اندازه سهم هر یک از رودخانه ها است.

وی خاطرنشان کرد: طی جلسات سال گذشته برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای نهر شعبان و سرشاخه های رودخانه انجام شد. گاماسیاب دارند ام، گفت: به دلیل عدم بارندگی در طول سالهای اخیرا برای جلوگیری از مصرف بی رویه منابع آبی به افرادی که مجوز چاه نداشتند تذکر داده شد.

بخشدار مرکزی نهاوند با بیان اینکه خوشبختانه اکثر آنها با انسداد چاه های خود زیر نظر کارشناسان در خصوص انسداد چاه های غیرمجاز موافقت کردند، گفت: تاکنون 25 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق در شهرستان نهاوند مسدود شده است. .

بهرکشکول وی با اشاره به اینکه 35 متر نیز برای چاه های دارای پروانه بدون کنتور خریداری شده است، افزود: پمپاژ غیرمجاز در سالهای در گذشته به دلیل کمبود آب، پمپاژ در روستاهای بالا ممنوع بود.

دکمه بازگشت به بالا